Eksperti thotë se ekziston një lidhje midis një tërmeti dhe një shpërthimi vullkani

Shpërthim vullkanik

Pas tërmetit muajin e kaluar dhe shpërthimit të vullkanit Popocatepetl në Meksikë, shumë njerëz pyesnin nëse kishte ndonjë marrëdhëniet midis të dyve. Ekspertët në atë kohë e mohuan atë. Një nga arsyet kryesore ishte distanca që ekzistonte midis epiqendrës së tërmetit dhe vetë vullkanit. Qindra kilometra që a priori, dukej se nuk tregonin një marrëdhënie, kështu që u refuzua. Përkundër kësaj, ai është ende kurioz, dhe tani një ekspert i ri flet për mundësinë që të jetë kështu.

Flasim Carlos Demetrio Escobar, një vullkanolog salvadorian që hedh poshtë këtë hipotezë të mëparshme. Bazuar në vëzhgimet e tyre, sasia e madhe e energjisë që gjenerohet në një tërmet është e dukshme. Duke marrë parasysh këtë tërmet të fortë, ai madje mund të bëjë që një vullkan aktiv të fitojë më shumë energji. Jo vetëm kaq, ai gjithashtu theksoi se një tërmet afër një vargu malor vullkanik mund të jetë një tregues i aktivitetit të një vullkani aktiv.

Vullkanet dhe tërmetet, marrëdhëniet e tyre

Vullkan

Shpërthimi i një vullkani është pjesë e pasojës së rritjes së temperaturave në magmë. Magma, e gjetur brenda mantelit të Tokës, mund të nxehet nga lëkundja e një tërmeti. Carlos Demetrio, shpjegon se kjo do të ishte një nga shkaqet që do të shkaktonte shpërthimin pas dridhjeve. Zgavra magmatike, vendi ku grumbullohet shkëmbi i shkrirë nga një vullkan aktiv, do të merrte më shumë pushtet. Kjo do të përkthehej në presion më të lartë, i cili në fund të fundit do të shkaktonte një probabilitet më të lartë shpërthimi.

Sipas ekspertit, një vullkan aktiv është ai që mund të konsiderojmë se ka fuqinë e nevojshme për të paraqitur shpërthime, ose që i ka bërë ato të paktën në 500 vitet e fundit. Kjo në të vërtetë do të rriste numrin e "vullkaneve aktive".

Escobar, ajo që ai donte ta bënte të qartë në çdo kohë ishte ajo mos i lidhni tërmetet dhe vullkanet, është shumë e nxituar. Mbi të gjitha, duke marrë parasysh se "morfologjia" e të dyve është shumë e ngjashme. Njëri mund të ushqejë ose provokojë tjetrin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.