Mangrove të Vietnamit janë mburoja kundër ndryshimit të klimës

mangrove të vietnamit mbrojnë nga ndryshimi i klimës

Akuakultura e karkalecave po heq mijëra fermerë nga varfëria në Vietnam, megjithatë po shkakton shkatërrimin e vazhdueshëm të mangroves. Këto ekosisteme kanë një ndikim që të mund të ndalen avancimin e erozionit dhe ngritjen e niveleve të detit të shkaktuara nga ndryshimi i klimës.

Efektet e ndryshimit të klimës po bëhen gjithnjë e më të theksuara çdo ditë dhe këto mangroves janë një lloj barriere që mbron vietnamezët kundër efekteve të tilla si erozioni dhe ngritja e niveleve të detit. Akuakultura e karkalecave po zgjerohet në këto zona dhe po promovon tregtinë dhe ekonominë. Sidoqoftë, ajo gjeneron ndikime në mangrove, duke i përkeqësuar ato dhe duke bërë që të humbasin roli i saj si mburojë kundër ndryshimit të klimës.

Shpyllëzimi

Nga 270.000 hektarë që mbuluan bregdetin vietnamez në 1980 kanë mbetur vetëm 60.000, sipas të dhënave të qeverisë. Kjo shpyllëzim është shkaktuar nga urbanizimi dhe zhvillimi i turizmit. Kryesisht është shkaktuar nga industria e karkalecave që në 2016 eksportuan 2.700 miliardë euro.

Akuakultura është zgjeruar shumë që nga vitet 90 dhe ka kontribuar në humbjen e mangrove. Tani ka më shumë vetëdije se ato duhet të mbrohen, por kanë mbetur shumë pak dhe është e vështirë të rigjenerohen.

Mangroves

Akuakultura shkatërron mangrove

Mangroves kanë karakteristika të veçanta që i bëjnë ato unike, të tilla si përzierja e ujit të freskët dhe të kripur nga deti dhe lumenjtë. Falë këtyre mangrove, më shumë se 700 lloje kafshësh dhe bimësh mund të jetojnë së bashku, përveç mbrojtjes së brigjeve të brishta të Vietnamit nga ngritja e niveleve të detit dhe zbutja e efekteve të tajfuneve.

Problemi është se fermerët po presin mangroves për të krijuar më shumë hapësirë ​​për të rinjtë. Për të shmangur këtë problem, ai është organizuar trajnimi i 4.100 akuakulturistëve Ata që udhëzohen për bujqësinë organike dhe hapat për të marrë të gjitha çertifikatat e nevojshme për eksportin e krustaceve me vulën organike.

Të gjithë duhet të mësojnë të punojnë në një zonë pa u regjistruar për të zgjeruar të vegjlit e tyre.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.