Mali Olimp nga Marsi

Mali Olimp

Kur shohim disa nga malet më të mëdha dhe më madhështore në planetin tonë, të tilla si Malet Appalachian dhe diapazoni himalaje, ne mendojmë se nuk mund të ketë asgjë më të lartë se ajo. Dhe është se nuk mund të jemi më gabim në këtë. Edhe pse Toka është i vetmi planet i banueshëm në botë Sistem diellor, nuk është i vetmi me morfologji dhe struktura gjeologjike magjepsëse. Sot lëvizim në planet Mars, ku kemi vullkanin më të madh të njohur në të gjithë Sistemin Diellor. Është rreth Mali Olimp.

Mos harroni të gjitha detajet në lidhje me këtë vullkan gjigant, origjinën e tij dhe mënyrën se si u zbulua.

tipare kryesore

Mali Olimp shihet nga lart

Planeti Mars ka qenë me interes të madh për njerëzit që nga zbulimi i tij. Ka shumë studime dhe ekspedita me sonda janë kryer për të zbuluar jo vetëm terrenin por edhe brendësinë e planetit. Aktualisht, sonda InSight ka ardhur në Mars për të parë të gjitha brendësitë e saj. Imazhe më të mira dhe më shumë informacion mund të mblidhen çdo herë duke pasur parasysh zhvillimin e madh të teknologjisë që kemi përjetuar në dekadat e fundit.

Mali Olimp tashmë ishte i njohur nga ekspeditat antike, pasi anijet kozmike iu afruan planetit dhe mund të vizualizohej. Sidoqoftë, detajet e kësaj madhështie nuk ishin të njohura mirë. Isshtë vullkani më i ri në planetin e kuq dhe është formuar afërsisht 1.800 milion vjet më parë.

Ka një masiv qendror me një lartësi që rritet deri në gati 23 km e lartë. Kujtojmë që maja më e madhe në Tokë nuk i kalon 9 km. Përreth tij ka një fushë të gjerë që e rrethon. Shtë vërejtur se ajo është e vendosur në një depresion me një thellësi prej 2 km dhe ka mjaft shkëmbinj të mëdhenj me gati 6 km lartësi. Imagjinoni madhësinë e këtij vullkani, krahasuar me atë që kemi në Tokë. Një shkëmb i vetëm është më i lartë se çdo majë në të gjithë Gadishullin Iberik.

Ndër karakteristikat e brendshme të vullkanit, ne shohim se ka kaldera e tij dimensionet prej 85 km të gjatë, 60 km të gjerë dhe gati 3 km të thellë. Reallyshtë me të vërtetë një kafshë e një vullkani që ia vlen të shihet, madje edhe në fotografi. Ka 6 oxhakë që janë formuar në periudha të ndryshme të vitit. Baza e vullkanit është rreth 600 km në diametër.

Madhësia dhe forma

Mali Olimp sikur të ishte në Spanjë

Mali Olimp sikur të ishte në Spanjë

Nëse shohim totalin e bazës, ne e shohim atë Ajo zë një sipërfaqe prej 283.000 km katrorë. Kjo është e njëjtë me zonën e gjysmës së gadishullit Iberik. Shtë e vështirë që këto dimensione të mund të imagjinohen, pasi ato janë të mëdha. Një vullkan që pushton gjysmën e Spanjës nuk është diçka e lehtë të imagjinohet. Në fakt, madhësia e tij është e tillë që nëse do të ndiqnim tokën e Marsit, nuk do të ishim në gjendje të shihnim plotësisht formën e vullkanit. Edhe sikur të largoheshim, do të shihnim vetëm një mur që duket si një shkëmb i madh.

Mund të shihet vetëm plotësisht nga lart, pasi lakimi i planetit do të kufizonte vëzhgimin tonë në horizont. Ashtu si Nuk mund të shihet plotësisht nga toka, madje as nga maja. Nëse do të uleshim në majën më të lartë të vullkanit, do të mund të shihnim vetëm një pjesë të pjerrësisë së tij. Ne nuk do ta shihnim fundin, pasi ai do të përzihej në horizont. Nëse duam ta shohim malin Olimp në tërësinë e tij, mënyra e vetme është nga hapësira në një anije.

Duke analizuar llojin e vullkanit që është mali Olimp, mund ta themi atë është tip mburoje. Vullkanet e mburojës karakterizohen nga të qenit më të gjerë dhe më të gjatë dhe të kenë forma të rrumbullakosura dhe të sheshta. Ata janë më shumë si vullkanet e tipit Havai.

Kjo madhësi e madhe ka shpjegimin dhe origjinën e saj. Dhe është që dinamika e planetit nuk funksionon në të njëjtën mënyrë si e jona. Nuk ka pllaka tektonike që janë në lëvizje dhe lëvizin kore kontinentale. Për këtë arsye, mali Olimp ka gjeneruar vazhdimisht lavë në të njëjtin vend dhe është forcuar, duke marrë një madhësi të tillë.

Origjina e malit Olimp

Vëzhgimi i malit Olimp nga jashtë

Siç e dimë, ky vullkan i madh ka qenë objekt i hetimeve për të gjetur origjinën e tij. Shpërthimet e vullkanit mendohet se kanë formuar kraterin që është sot. Meqenëse Marsi nuk ka pllaka tektonike, sipërfaqja është e fiksuar. Në këtë mënyrë, lava e dëbuar është ngurtësuar për të formuar këtë lehtësim.

Ky vullkan ka modifikuar të gjithë fytyrën e Marsit. Mbeturinat nga vullkani ishin ato që formuan fushën e madhe që shtrihet në rrëzë të kreshtës, e quajtur fusha e madhe e Tarsisit. Isshtë një zonë që është 5.000 km katror dhe 12 km e thellë, duke marrë parasysh që planeti i kuq është gjysma më i madh se yni. Kjo ndryshon mënyrën se si Mars duket plotësisht.

Veprimi nën presion i kësaj platforme të madhe ka zhvendosur shtresën sipërfaqësore të planetit dhe duke lëvizur të gjitha zonat e kores në veri. Shkencëtarët besojnë se për shkak të shfaqjes së këtij vullkani dhe formimit të tij të ngadaltë, polet e Marsit nuk janë më në pole dhe të gjitha rrjedhat e lumenjve janë zhvendosur aq shumë sa kanë vdekur.

Nëse diçka e tillë do të kishte ndodhur në planetin tonë, qyteti i Parisit do të ishte pjesë e rrethit Polar, pasi mali Olimp do të kishte zhvendosur pjesën tjetër të sipërfaqes së tokës.

Ajo që po shohin shkencëtarët është se ky vullkan i madh, mund të shpërthejë përsëri siç konkludojnë disa studime. Incredibleshtë e pabesueshme se si në planetët e tjerë, asgjë më shumë sesa të kesh një lloj dinamike mund të shkaktojë formimin e këtij lloji. Fakti që Marsi ka dinamika të tjera të brendshme dhe nuk ka ato rryma konvekcioni që lëvizin pllaka tektonike, një element i vetëm si një vullkan, mund të shkaktojë formacione të mëdha që e bëjnë atë malin më të madh në Sistemin Diellor.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.