Mali i Merapit

mali merapi vullkan

Mali Merapi është një vullkan aktiv i vendosur në Java Qendrore, Indonezi, rreth 30 kilometra në veri të Yogyakarta, ky qytet ka më shumë se 500.000 banorë. Është cilësuar si një nga vullkanet më aktivë në botë, kryesisht për shkak se ndodhet në një zonë zhytjeje. Për më tepër, është më aktivi nga të gjithë vullkanet në Indonezi.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për malin Merapi, cilat janë karakteristikat, shpërthimet dhe rëndësia e tij.

tipare kryesore

mali merapi

Gunung Merapi, siç njihet në vendin e tij, klasifikohet si një vullkan stratovolkan ose vullkan i përbërë, struktura e të cilit u formua nga rrjedhat e llavës të dëbuar gjatë miliona viteve. Programi Global i Aktivitetit Vullkanik thotë se është në 2.968 metra mbi nivelin e detit, megjithëse Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara e përmend atë në 2.911 metra. Këto matje nuk janë të sakta, sepse aktiviteti i vazhdueshëm vullkanik do t'i ndryshojë ato. Aktualisht është më i ulët se shpërthimi intensiv që ndodhi para vitit 2010.

Fjala "Merapi" do të thotë "Mali i Zjarrit". Ndodhet pranë një zone me popullsi të dendur dhe intensiteti i shpërthimit e ka fituar atë një vend në një dekadë vullkanesh, duke e bërë atë një nga 16 vullkanet më të studiuara në botë. Pavarësisht nga rreziku, javanezët janë të pasur me mite dhe legjenda, përveç kësaj, bukuria e tyre e dukshme natyrore është zbukuruar në fund të bimësisë së dendur dhe është shtëpia e shumë llojeve të kafshëve.

Formimi i malit Merapi

vullkan aktiv

Merapi është në zonën e subduksionit ku pllaka indiano-australiane zhytet nën pllakën (ose sonden) Sunda. Një zonë subduksioni është një vend ku një pllakë zhytet nën një pllakë tjetër, duke shkaktuar tërmete dhe / ose aktivitet vullkanik. Materiali që formon pllakat e shtyn magmën larg nga brendësia e tokës, duke krijuar presion të jashtëzakonshëm, duke e detyruar atë të ngrihet gjithnjë e më lart derisa korja të çahet dhe të formojë një vullkan.

Nga pikëpamja gjeologjike, Merapi janë njerëzit më të rinj në Java jugore. Shpërthimi i tij mund të ketë filluar 400.000 vjet më parë dhe që atëherë është karakterizuar nga sjellja e tij e dhunshme. Lava viskoze dhe materialet e ngurta që u dëbuan gjatë një shpërthimi vullkanik u grumbulluan në shtresa dhe sipërfaqja u ngurtësua, duke formuar një formë tipike vullkanike me shtresa. Pas shfaqjes së tij, Merapi vazhdoi të rritet gjatë Pleistocenit deri rreth 2,000 vjet më parë kur ndërtesa kryesore u shemb.

Shpërthimet e malit Merapi

vullkan në Indonezi

Ka një histori të gjatë shpërthimesh të dhunshme. Ka pasur 68 shpërthime që nga viti 1548, dhe gjatë ekzistencës së tij, ka pasur 102 shpërthime të konfirmuara në botë. Zakonisht përjeton shpërthime shpërthyese në shkallë të gjerë me rrjedha piroklastike, por me kalimin e kohës, ato bëhen më shpërthyese dhe formojnë një kube llave, një prizë rrethore në formë tume.

Zakonisht ka një skuqje të vogël çdo 2-3 vjet dhe një skuqje të madhe çdo 10-15 vjet. Rrjedhat piroklastike të përbëra nga hiri, gazi, guri shtuf dhe fragmente të tjera shkëmbi janë më të rrezikshme se lava, sepse ato mund të zbresin me një shpejtësi prej më shumë se 150 kilometra në orë dhe të arrijnë zona të mëdha, duke shkaktuar dëme totale ose të pjesshme. Problemi me Merapin është se ai ndodhet në një nga zonat më të dendura të populluara në Indonezi, me më shumë se 24 milionë njerëz në një rreze prej 100 km.

Shpërthimet më serioze ndodhën në 1006, 1786, 1822, 1872, 1930 dhe 2010. Një shpërthim në vitin 1006 ishte aq i fortë sa besohej se kishte çuar në fundin e Mbretërisë Mataram, megjithëse nuk ka prova të mjaftueshme për të mbështetur këtë besim . . Megjithatë, viti 2010 u bë viti më i keq i shekullit të 353-të, duke prekur mijëra njerëz, duke shkatërruar hektarë bimësi dhe duke vrarë XNUMX njerëz.

Aktiviteti filloi në tetor dhe zgjati deri në dhjetor. Ai prodhoi tërmete, shpërthime shpërthyese (jo vetëm një), ortekë të nxehtë llave, rrëshqitje vullkanike, rrjedha piroklastike, re të dendura të hirit vullkanik dhe madje edhe topa zjarri që shkaktuan afërsisht 350.000 njerëz të largoheshin nga shtëpitë e tyre. Në fund, ajo u bë një nga fatkeqësitë më të mëdha natyrore të Indonezisë në vitet e fundit.

Skuqja e fundit

Vullkani më aktiv i Indonezisë shpërtheu sërish të hënën, më 16 gusht 2021, duke nxjerrë lumenj me re llave dhe gazi nga fundi i malit në ishullin me popullsi të dendur Java, i cili shtrihet në 3,5 kilometra (2 milje).

Zhurma e shpërthimit vullkanik mund të dëgjohet disa kilometra larg malit Merapi, dhe hiri vullkanik që shpërtheu nga vullkani është rreth 600 metra (pothuajse 2000 këmbë) i lartë. Hiri mbuloi komunitetet aty pranë, megjithëse urdhri i vjetër i evakuimit ishte ende i vlefshëm pranë kraterit, kështu që nuk u raportua për viktima.

Drejtori i Qendrës për Zbutjen e Fatkeqësive Vullkanike dhe Gjeologjike në Yogyakarta, Hanik Humeda, tha se ky është nxjerrja më e madhe nga mali Merapi që kur autoritetet ngritën nivelin e rrezikut në nëntor të vitit të kaluar.

Kupola jugperëndimore vlerësohet të ketë një vëllim prej 1,8 milion metra kub (66,9 milion këmbë kub) dhe një lartësi prej rreth 3 metra (9,8 këmbë). Më pas u shemb pjesërisht të hënën në mëngjes, duke shpërthyer rrjedha piroklastike nga ana jugperëndimore e malit të paktën dy herë.

Gjatë ditës, të paktën dy sasi të tjera të vogla të materialit piroklastik shpërthyen, duke zbritur afërsisht 1,5 kilometra (1 milje) përgjatë shpatit jugperëndimor. Ky mal 2.968 metra (9.737 këmbë) ndodhet afër Yogyakarta, një qytet antik me një popullsi prej qindra mijërash në zonën metropolitane të Ishullit Java. Për shekuj, qyteti ka qenë qendra e kulturës javaneze dhe selia e familjes mbretërore.

Statusi i alarmit të Merapit ka mbetur në nivelin e dytë nga katër nivelet e rrezikut që kur filloi të shpërthejë nëntorin e kaluar dhe Qendra Indoneziane për Zbutjen e Rrezikut Gjeologjik dhe Vullkanik nuk e ka ngritur atë pavarësisht rritjes së aktivitetit vullkanik gjatë javës së kaluar.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për malin Merapi dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.