Mali Kosciuszko

mal me pak borë

Gama e Madhe Ndarëse është shtëpia e Mali Kosciuszko, maja më e lartë në kontinentin australian. I vendosur brenda Parkut Kombëtar Kosciuszko, ky mal madhështor ngrihet në një lartësi mbresëlënëse prej 2228 metrash. Më 1840, eksploruesi i njohur polak Paul Strzelecki e quajti malin Kosciuszko, për nder të heroit të nderuar polak, gjeneralit Tadeusz Kościuszko.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për malin Kosciuszko, karakteristikat e tij, gjeologjinë dhe shumë më tepër.

Gjeologjia e malit Kosciuszko

mali me bore

Nga shpatet e malit Kosciuszko mund të shihni një pamje mbresëlënëse që mbulon një pjesë të rrafshnaltës së gjerë të gërryer që rrethon majën. Gjatë Ordovicianit, Rreth 450 milionë vjet më parë, zona përreth malit Kosciuszko u zhyt nën një det të pamasë. Sedimentet nga ky mjedis i lashtë detar u shndërruan përfundimisht në shkëmbinj metamorfikë, si p.sh. rrasa, filitë, kuarcite dhe rreshpe, të cilat mund të shihen edhe sot midis Rawson Pass dhe Watson's Crags.

Gjatë gjithë periudhave Silurian dhe Devonian, rajoni përjetoi periudha të palosjes, ngritjes dhe sedimentimit. Lartësia e peizazhit u ndikua më tej nga depërtimi i granitit rreth 390 milion vjet më parë. Një fazë më e qëndrueshme u zhvillua më pas gjatë disa milion viteve, duke çuar në erozionin gradual dhe formimin e një penepane. Mbetën vetëm shkëmbinjtë më rezistent, duke krijuar majat që ngrihen mbi lartësinë mesatare përreth, duke përfshirë malin e mrekullueshëm Kosciuszko.

Kjo fazë Përfshiu periudhat Karbonifer, Permian, Triasik, Jurasik dhe Kretak, duke përfunduar afërsisht 65 milionë vjet më parë.. Gjatë kësaj kohe, Australia lindore përjetoi një rritje të konsiderueshme, duke çuar në Malet Snowy që arrijnë lartësinë e tyre aktuale. Kjo ngritje vazhdoi deri rreth një milion vjet më parë, duke shkaktuar formimin e thyerjeve dhe krijimin e grykave të thella nëpër të cilat lumenjtë tani rrjedhin me forcë të konsiderueshme.

Rreth dy milionë vjet më parë, gjatë Pleistocenit, Pati një rënie të papritur të temperaturës dhe akullnaja ndodhi në zonën përreth malit Kosciuszko. Ky proces u ndërpre periodikisht nga periudha ndërglaciale, duke rezultuar në formimin e morenave të njëpasnjëshme, gdhendjen e cirqeve, praninë e blloqeve të çrregullta dhe krijimin e liqeneve akullnajore.

Ngjitje në malin Kosciuszko

Mali Kosciuszko

Rruga drejt Charlotte Pass përfshin një shteg që të çon në një ngjitje 7 km në majë. Para vitit 1976 autostrada lejonte kalimin e mjeteve motorike. Thredbo ofron një rrugë alternative për të ngjitur majën, pak më të gjatë, por po aq të aksesueshme, me komoditetin e shtuar të një ashensori që largohet afër majës.

Vendpushimet e skive Thredbo dhe Perisher Blue, të vendosura në Parkun Kombëtar Kosciuszko, ofrojnë malet më të afërta të skive me Canberra dhe Sydney.

Ekziston një besim se Australianët Aborigjenë mund ta kenë njohur tashmë rëndësinë e vargmalit Kosciuszko përpara ardhjes së evropianëve. Kjo njohje mund të ishte shtrirë në faunën dhe florën e larmishme që gjendet në zonë.

Flora dhe Fauna

Mali Kosciuszko

Stacioni Charlotte Pass, i vendosur afërsisht 1.700 metra mbi nivelin e detit, ofron një mjedis piktoresk të rrethuar nga pemë bore (Eucalyptus pauciflora). Në këndin e sipërm të djathtë mund të shihni majën madhështore të Stillwell Ridge.

Një shumëllojshmëri e gjerë bimësh alpine dhe subalpine lulëzojnë në majën e malit, duke përfshirë rreth 200 lloje barishtesh dhe lulesh. Midis tyre, rreth njëzet lloje janë ekskluzive të zonës, ndërsa më shumë se tridhjetë janë klasifikuar si të rralla. Rajoni alpin i malit Kosciuszko shtrihet për vetëm 100 km², dhe linja e pemëve është zakonisht në një lartësi prej 1830 metrash. Familjet bimore mbizotëruese përfshijnë Asteraceae, Poaceae, Cyperaceae, Apiaceae, Ranunculaceae, Juncaceae dhe Epacridaceae, edhe pse asnjë nuk e kalon një metër në lartësi. Më poshtë, veçanërisht pranë liqeneve akullnajore, lulëzon bima barishtore Carex gaudichaudiana.

Diversiteti i specieve bimore që gjenden në këtë zonë mund t'i atribuohet ndryshimeve në terren dhe klimë, të cilat ndikohen nga lartësia. Këto bimë janë përshtatur me kushtet specifike mjedisore të habitateve të tyre, si shqopat, kënetat dhe kënetat. Disa lloje, si Veronica densifolia dhe Kelleria dieffenbachii, kanë zhvilluar modele unike të rritjes gjysmë pyjore.

Të tjera, si Coprosma niphophila dhe Colobanthus nivicola, kanë karakteristika midis barishtore dhe shkurreve, me struktura leshore ose të mbushura që i mbrojnë nga i ftohti. Lloje të tilla si Podocarpus lawrencei, Phebalium ovatifolium, Pentachondra pumila, Grevillea australis dhe Kunzea tumbari janë përshtatur me terrenin shkëmbor dhe shpesh lulëzojnë në shpatet me diell. Tokat acide janë të kolonizuara nga lëpjetë (Rumex acetosella), duke u dhënë atyre një nuancë të kuqërremtë.

Sezonaliteti i theksuar i klimës alpine kërkon që bimët të përballojnë dimrat jashtëzakonisht të ftohtë dhe të përjetojnë rritje të shpejtë gjatë muajve të ngrohtë. Lulëzimi zakonisht ndodh nga fundi i janarit deri në fillim të shkurtit dhe përmban lloje të tilla si Celmisia costiniana, Celmisia pugioniformis, Craspedia sp dhe Euphrasia collina subsp.

Gjatë verës australe, e cila mund të zgjasë deri në mars, ardhja e Podocarpus lawrencei, Ranunculus anemoneus dhe Caltha introloba nganjëherë vonohet derisa bora të shkrihet. Rritja e ngadaltë e shkurreve gjatë kësaj stine është pasojë e pak energjive të grumbulluara. Mesatarisht, diametri i kërcellit të Podocarpus lawrencei rritet vetëm 0,25 mm në vit. Pavarësisht rritjes së ngadaltë, këto bimë duhet të shpërndajnë në mënyrë efikase nxehtësinë për shkak të dritës intensive të diellit të verës, duke rezultuar në gjeth të rrallë me forma të ngjashme me gjilpërat.

Në mesin e shekullit të 20-të, specie të shumta u prezantuan qëllimisht për ruajtjen e tokës dhe zhvillimin e ujit. Megjithatë, shumë prej këtyre specieve nuk mund t'i rezistojnë kushteve klimatike të malit Kosciuszko. Pavarësisht kësaj, disa kanë arritur të vendosen në mënyrë të qëndrueshme. Numri i specieve ekzotike të regjistruara në 1899 ishte vetëm një, por deri në vitin 1986, ky numër ishte rritur në 20.

Fauna, ashtu si flora, ka pësuar përshtatje me mjedisin dhe ka një shumëllojshmëri speciesh endemike. Në veçanti, opossum xhuxh malor i rrezikuar mund të gjendet brenda këtij ekosistem. Për më tepër, parku është shtëpia e mbi 200 llojeve të shpendëve, që përfaqësojnë një 40% të konsiderueshme të specieve të njohura në Uellsin e Ri Jugor. Midis tyre janë shqiponja madhështore australiane dhe kështjella e shkathët australiane. Përveç kësaj, mali dëshmon migrimin vjetor të bogong (Agrotis infusa), një specie mole që kërkon strehim në të çarat e shkëmbinjve.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për malin Kosciuszko dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.