Malet Universale

Malet Universale

Sot do të flasim për një varg tjetër malor që ka një rëndësi të madhe në Gadishullin Iberik. Bëhet fjalë për Malet Universale. Shtë një sistem malor që është në kufirin juglindor të Sistemit Iberik. Shtrirja e tij përfshin një pjesë të madhe të rajonit Aragonese, Sierra de Albarracín në Teruel dhe zonën juglindore të Alto Tajo, midis Guadalajara dhe Cuenca. Isshtë një zonë e njohur mirë për shumë shtigje shëtitjeje dhe turizmin rural.

Në këtë artikull do të mësoni në lidhje me karakteristikat dhe gjeologjinë e Maleve Universale, si dhe një nga rrugët më të mira të shëtitjes që mund të bëni. Ju doni të dini më shumë? Ne shpjegojmë gjithçka këtu.

tipare kryesore

Lumenjtë e Maleve Universale

Malet Universale kanë disa nga karakteristikat më të fuqishme të zonave malore të Spanjës. Majat që ajo zotëron janë mes 1.600 dhe 1.935 metra i lartë. Në këto male është burimi i lumit Guadalaviar. Ky lumë njihet si Turia pasi bashkohet me lumin Alfambra në qytetin e Teruel.

Të gjithë malet që gjenden në këtë sistem janë rregulluar në një drejtim veriperëndimor në juglindje brenda harkut të brendshëm Iberik. Në verilindje kufizohet me masivin Caimodorro, mosha e të cilit vlerësohet të vijë nga Paleozoiku. Përveç kësaj, ajo kufizohet gjithashtu me Loma Alta de Villar del Cobo. Në juglindje, ato përplasen me vargmalin Cuenca dhe në lindje me luginën Guadalaviar.

Ne jemi në hidrografinë e tij në një lumë të rëndësishëm të Alto Tajo. Ka lindur në gjirin e Maleve Universale dhe, për këtë arsye, është mjaft e famshme. Lumi Tagus është më i madhi në të gjithë gadishullin. Ata gjithashtu kanë Levantines që përbëjnë Turia dhe Júcar.

Sa i përket vargmaleve të saj, ato formohen nga shtresa që vijnë nga Mesozoik. Disa zona kanë pllaja gëlqerore nga Jurasiku me karstifikim të bollshëm. Terreni karstik është i njohur mirë për formimin e tij të veçantë. Në Loma Alta dhe Griegos gjejmë një përhapje të fushave të gropave të gropave dhe lapiazit.

Në jug të bërthamës Paleozoike janë rreshtuar disa sinklinale tabelore me origjinë Kretace. Disa korniza gëlqerore të karstifikuara dalin dhe zbresin nëpër pjesë të një lugine të formuar si një djep, për shkak të një formacioni periglacial. Në bërthamën karstike gjejmë gropa zhytëse që kanë disa rrjedha lumenjsh. Kryesuesi i këtyre kurseve është në Malet Universale.

Montes Universales, ku lind Tagus

Karakteristikat e Maleve Universale

Në Malet Universale, jo vetëm lind lumi Tagus (i njohur si më i gjati në të gjithë gadishullin), por edhe Kabrieli dhe Guadalaviar. Kjo bën Malet Universale janë një objektiv turistik me largime rurale, turizëm në shëtitje dhe ruajtje. Me qira ka kabina të shumta për të kaluar fundjavë të shkëlqyera me familjen dhe miqtë, rrugë të mëdha të bukura dhe një vend i tërë për të shijuar natyrën dhe për të hequr qafe detyrimet.

Në këto zona, bie në sy arkitektura tradicionale që na largon nga zonat moderne. Mund të shohim vepra të shkëlqyera në hekurudha, peisazhe që alternojnë livadhe dhe pyje me pisha, etj. Me tutje, transhumance praktikohej në kohërat antike. Ky peizazh është në harmoni falë gropave dhe gropave që krijojnë forma vërtet spektakolare. Vlen të shkoni të pushoni dhe të shijoni natyrën.

Ka gjithashtu muze, prova të shumë shijshme lokale, dhe shtigje hiking dhe biçikletë në fshat. Ne do të shpjegojmë në detaje një nga rrugët më të mira që mund të bëhet përmes Maleve Universale.

Rrugë përmes Maleve Universale

Muze në Malet Universale

Itinerari zgjat një fundjavë të plotë. Propozimi është që të fillohet rruga përmes Mirador del Portillo. Ne mund ta lëmë automjetin dhe të ecim deri në këndvështrimin që është i kondicionuar. Ndodhet në një lartësi prej 1.800 metrash, e cila do të na ofrojë peisazhe të pabesueshme të natyrës dhe gjithçkaje që e rrethon atë. Nga kjo pikë, ne gjithashtu mund të identifikojmë disa pika interesi në sajë të ekzistencës së disa paneleve indikative që na tregojnë se ku duhet të theksojmë shikimin tonë.

Ne vazhdojmë përgjatë rrugës për të zbritur në luginën Tagus. Në këtë zonë gjejmë një alternim të kullotave dhe pyjeve me pisha. Kanali ku lumi Tagus ka lindur është sinjalizuar në mënyrë të përkryer dhe ne mund ta shohim nga afër. Kjo pikë është vendi ku lumi fillon të marrë kontributet e tij të para të ujit përkohësisht. Megjithëse llogaritet si burimi i Tagusit, ju nuk mund të shihni një shtrat të lumit të qëndrueshëm, por është kontributi i parë i ujit që do të fillojë të rrjedhë nga ai vend derisa të udhëtoni 1072 km në të gjithë Spanjën deri në arritjen e Lisbonës.

Ne vazhdojmë të përparojmë përgjatë rrugës në drejtim të Frías de Albarracín. Ne udhëtojmë 3 km para se të arrijmë në qytet dhe ju gjejmë me disa pyje me pisha që duken si një vrimë e madhe në tokë. Sshtë Sima de Frías. Muret mbrohen nga një gardh druri. 80shtë me diametër 60 metra dhe thellësi rreth XNUMX metra. Nëse duam ta shohim plotësisht mirë, duhet ta rrethojmë.

Pasdite do të kemi një plan shumë më të qetë. Ne do të vizitojmë qytetin e Grekëve dhe të gjithë mjedisin. Shtë një nga vendet më të larta në të gjithë gadishullin. 1600shtë e lartë XNUMX metra. Do ta gjeni veten plotësisht të rrethuar nga kullota ku ka shumë lopë.

Dita e dytë e itinerarit

Sierra Albarracin

Ne u nisëm në kërkim të Campo de Dolinas de Villar del Cobo. Do të shohim një depresion të madh rreth 350 metra dhe 50 metra të thellë me pak bimësi. Këto dimensione befasojnë edhe kamerën që nuk do të jetë në gjendje të kapë gjithçka.

Ne mund ta përfundojmë mëngjesin duke vizituar Muzeu Trashumacia i vendosur në qendër të qytetit Guadalaviar. Për të përfunduar fundjavën, do të vizitojmë qytetin e Villar del Cobo ku mund të shohim shembuj të arkitekturës tradicionale me fasada të zbardhura dhe në të cilat spikasin punimet e hekurit.

Shpresoj që me këto këshilla të mund të shijoni një fundjavë të mrekullueshme në Malet Universale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.