Magnetosferë

Karakteristikat e magnetosferës

Planeti ynë ka një fushë magnetike. Njihet me emrin e fusha gjeomagnetike. Ndër të ndryshme shtresat e atmosferës gjejmë një shtresë që është ajo me të gjithë fushën magnetike të tokës. Kjo shtresë quhet magnetosferë. Për këtë bëhet fjalë në artikullin e sotëm. Ne do të flasim për atë që është magnetosfera, për çfarë është dhe për çfarë është e dobishme.

Nëse doni të dini më shumë rreth magnetosferës, ky është postimi juaj.

Cila është magnetosfera

Sikur të flisnim për një magnet të vendosur në qendër të planetit tonë, fusha magnetike e Tokës funksionon përmes rrymave elektrike. Rrymat elektrike prodhohen nga të ashtuquajturat rryma konvekcioni që ndodhin në bërthama e jashtme e planetit. Në këtë bërthamë të jashtme gjejmë një përqendrim të madh gize që lëviz në të gjithë hapësirën për shkak të një ndryshimi në dendësi. Këto rryma konvekcioni ndodhin gjithashtu në mantelin e Tokës dhe janë përgjegjëse për lëvizjen e kontinenteve.

Përkundër asaj që mund të mendoni, në bërthamën e brendshme të tokës ka një temperaturë më të lartë. Nëse nuk do të ishte presioni i materialeve, hekuri do të ishte plotësisht i shkrirë. Sidoqoftë, kjo nuk është për shkak të presionit të shkaktuar nga forca e gravitetit. Prandaj, në bërthamën e jashtme të vendosur në një shtresë të trashë 2000 kilometra, po përmban hekur të shkrirë, nikel dhe përqendrime të tjera të vogla të metaleve të tjerë në gjendje të lëngët. Duke pasur më pak presion sesa materialet e tjera mund të gjenden të shkrirë.

Dallimet midis temperaturës, presionit dhe përbërjes thelbësore janë ato që shkaktojnë rrymat e konvekcionit. Ndërsa lënda që është më e ftohtë, dhe për këtë arsye më e dendur, zhytet, materia që është më e ngrohtë rritet. Ekziston edhe thirrja forca e koriolit i cili është rezultat i rrotullimit të tokës që shkakton rrëmujat në këtë përzierje metali të shkrirë. Për shkak të gjithë kësaj, rrymat elektrike prodhohen brenda planetit që prodhojnë fusha magnetike.

Janë metalet e ngarkuar që kalojnë nëpër këto fusha dhe krijojnë rrymat e tyre elektrike. Ky cikël, i cili është i vetëmjaftueshëm, njihet si gjeodinamik.

tipare kryesore

Era diellore

Sapo të dimë se si formohet fusha magnetike e Tokës, mund të shohim se magnetosfera është ajo që kontrollon fushën magnetike të Tokës. Forma e kësaj magnetosfere varet nga veprimi i erës diellore në çdo kohë. Era diellore bën që ana e kundërt të zgjerohet në distanca që janë afërsisht një mijë herë rrezja e distancës midis diellit dhe tokës. Kjo hapësirë ​​e madhe e magnetosferës njihet si bishti magnetik.

Intensiteti i fushës magnetike nuk është i njëjtë në të gjitha gjerësitë gjeografike të tokës. Për shembull, intensiteti është më i ulët në Ekuator dhe është më i lartë në pole. Kufiri i jashtëm i magnetosferës, si me shtresat e tjera të atmosferës, quhet magnetopauzë. Mund të themi se struktura e magnetosferës është mjaft dinamike. Kjo pasi varet shumë nga aktiviteti i erës diellore. Shtyllat magnetike nuk janë të njëjta me polet gjeografike. Ekziston një ndryshim prej afërsisht 11 gradë midis tyre. Ka shumë studime që shkencëtarët kanë zbuluar mbi ndryshimin e drejtimit të përjetuar nga fusha magnetike. Orientimi aktual i veriut magnetik është më shumë se 600 milje nga vendi ku ishte në fillim të viteve XNUMX. Shpejtësia e tyre gjithashtu është zbuluar se është rritur me 40 milje në vit.

Ekzistojnë të dhëna të shumta gjeologjike, veçanërisht të orientimit të shkëmbinjve, të cilët tregojnë se kjo fushë magnetike është kthyer plotësisht disa qindra herë gjatë 500 milion viteve të fundit. Në secilin përmbysje, polet magnetike zakonisht ndodhen në skajet e kundërta të planetit. Kjo do të bënte që një busull konvencionale të tregonte në polin e jugut në vend të polit të veriut.

Rëndësia e magnetosferës

Mbrojtja e magnetosferës

Siç kemi përmendur më parë, ekziston një aktivitet i diellit që quhet era diellore. Kjo erë diellore nuk është asgjë më shumë se një rrymë grimcash që ngarkohen me energji radioaktive që vjen nga dielli. Falë ekzistencës së magnetosferës ne mund ta perceptojmë këtë erë diellore pa dëmtuar jetën tonë. Zakonisht këtë erë diellore e shohim si drita veriore dhe stuhi gjeomagnetike. Nëse jo për këtë shtresë, ajo mund të dëmtojë të gjitha sistemet tona të komunikimit siç janë satelitët dhe sistemet e valëve të radios. Nëse në fushën magnetike të Tokës nuk do të kishim atmosferë dhe, për këtë arsye, temperaturat e tokës do të ndryshonin në një mënyrë të ngjashme me atë që bën në sipërfaqen e hënës. Kjo do të thotë, në një sërë temperaturash që variojnë nga 123 në 153 gradë.

Ka shumë kafshë si zogjtë dhe breshkat që kanë aftësinë të zbulojnë fushën magnetike të tokës dhe ta përdorin atë për të lundruar gjatë stinëve të migrimit. Ai gjithashtu ka një dobi të madhe me rëndësi në studimin e gjeologëve për të hetuar strukturat e shkëmbinjve nëntokësorë. Anketuesit janë ata që kërkojnë depozita nafte, gazi ose mineralesh dhe falë kësaj fushe magnetike ata mund ta gjejnë atë më lehtë. Meqenëse këto lëndë djegëse janë baza e energjisë së tokës për njerëzit, ne mund të shohim rëndësinë e magnetosferës.

Për ta përmbledhur atë shkurtimisht, mund të themi se fusha magnetike është e nevojshme që planeti të mbështesë jetën.

Ndryshimi i fushës magnetike të Tokës

Efekti i fushës magnetike

Kjo fushë magnetike a ka një ndryshim të vogël në një periudhë 24 orëshe. Variacioni ndikon kryesisht në drejtimin që tregon busulla. Ky ndryshim vihet re vetëm në një të dhjetën e mëlçisë dhe intensiteti i përgjithshëm shqetësohet vetëm me 0,1%.

Megjithëse nuk funksionojnë gjithmonë në të njëjtën mënyrë, variacionet magnetike kanë modele të caktuara. Modeli kryesor është një korrelacion që ekziston me kremin kundër diellit dhe zgjat mesatarisht njëmbëdhjetë vjet.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth magnetosferës dhe rëndësisë së saj për jetën në planet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.