Reshjet tropikale në hemisferën veriore, pse janë më intensive?

Skema globale e rrymës së termohalinës

Skema globale e rrymës së termohalinës

Duke rishikuar hartat globale të reshjeve botërore mund të vëzhgojmë pjesën më të madhe të reshjet tropikale ato ndodhin në hemisferën veriore. Palmyra Atoll, në një gjerësi prej 6 gradë në Veri, merr rreth 445 cm shi në vit, ndërsa një vend tjetër, i vendosur në të njëjtën gjerësi në jug të ekuatorit, merr vetëm 114 cm.

Shkencëtarët besuan se ishte një çudinë e gjeometrisë së planetit tokë, sepse pellgjet e oqeanit anonin diagonalisht ndërsa planeti rrotullohet, duke shtyrë bandat e shiut tropikal në veri të ekuatorit. Por një studim i ri nga Universiteti i Uashingtonit na tregon se arsyeja ka të bëjë më shumë me rrymat oqeanike të gjeneruara në pole, mijëra milje larg.

Artikulli, botuar më 20 tetor në Natyrë, shpjegon një nga karakteristikat kryesore të klimës planetare dhe tregon se ujërat e akullta të poleve ndikojnë në reshjet sezonale, thelbësore për rritjen e drithërave në vende të tilla si rajoni Afrikan Sahel dhe India e Jugut.

Në përgjithësi, zonat më të nxehta janë më të lagështa sepse ajri i nxehtë ngrihet shpejt dhe uji që përmban precipiton.

Ky shi ndodh më shumë në hemisferën veriore sepse është më i ngrohtë. Pyetja është, çfarë e bën Hemisferën Veriore më të nxehtë? Dhe është vërejtur se kjo është për shkak të qarkullimit oqeanik.

Drejtorët e këtij studimi (Frierson ndër të tjerët) përdorën matje të hollësishme të satelitëve të Sistemit të Energjisë rrezatuese të Tokës dhe reve të NASA (CERES), për të vëzhguar se rrezet e diellit supozojnë një kontribut më të madh të nxehtësisë në hemisferën jugore Në këtë mënyrë, nëse do të merrnim parasysh vetëm rrezatimin atmosferik, hemisfera jugore duhet të jetë më e lagështa.

Përdorimi i vëzhgimeve për të përcaktuar transportin e nxehtësisë në oqean dhe përdorimi i modeleve kompjuterikë për të treguar rolin kryesor të rrymës së madhe termohaline që fundoset pranë Grenlandës, udhëton përgjatë shtratit të oqeanit deri në Antarktidë, pastaj ngrihet në sipërfaqe dhe shtrihet drejt veriut Nëse do të eliminonim këtë rrymë, brezat e shiut tropikal do të qëndronin në hemisferën jugore.

Kjo sepse kur uji qarkullon në veri për dekada ngrohet gradualisht, duke zhvendosur rreth 400 trilion Watt energji nga hemisfera jugore në veri përmes ekuatorit.

Për shumë vite, pjerrësia e shtratit të oqeanit ka qenë arsyeja e pranuar e asimetrisë në stuhitë tropikale. Por në të njëjtën kohë, shumë studiues nuk e morën kurrë këtë shpjegim si të vlefshëm pasi është një argument mjaft i komplikuar dhe zakonisht për sjellje globale si kjo, ekziston një shpjegim më i thjeshtë.

Rryma që ata e përcaktuan si të përgjegjshme u bë e njohur për publikun e gjerë në filmin "Të nesërmen", në të cilin premisa ishte se kjo rrymë e quajtur qarkullimi termohaline ndalon ngrirjen e Nju Jorkut. Një zhdukje totale dhe e papritur nuk pritet si në film, por pritet një rënie graduale, e raportuar nga Kombet e Bashkuara dhe pritet për vitin 2100, kjo mund të ndryshojë shirat tropikalë në jug, siç duket të tregohet nga rekordi gjeologjik që ka ndodhur ne te shkuaren.

Ngadalësimi i rrymave parashikohet si më poshtë: kur ka një rritje në reshje, ujë të freskët dhe rënia në Atlantikun e Veriut do të ulte dendësinë e ujit oqeanik, kjo duke qenë më pak e dendur do të ishte më pak e prirur të fundosej.

Kjo është vetëm një tjetër nga sasia e madhe e provave që janë shfaqur në 10-15 vitet e fundit që tregojnë se sa të rëndësishme janë gjerësitë e larta për pjesën tjetër të botës.

Punimet e mëparshme të Frierson tregojnë se si ndikon ndryshimi në ekuilibrin e temperaturës midis hemisferave në shirat tropikalë. Një studim i fundit nga ai dhe bashkëpunëtorët e tij vëzhgon se si ndotja nga Revolucioni Industrial bllokoi rrezet e diellit nga Hemisfera Veriore gjatë viteve 70 dhe 80 dhe përmbysi shirat tropikalë në jug.

Shumë ndryshime në të kaluarën e afërt kanë qenë për shkak të ndotjes. E ardhmja do të varet nga ndotja e ajrit dhe ngrohja globale, si dhe ndryshimet në qarkullimin e oqeaneve. Të gjithë këta faktorë e bëjnë shiun tropikal shumë të vështirë për t'u parashikuar.

Më shumë informacion: Depresioni i XNUMX-të tropikal i sezonit formohet në gjirin e MeksikësA ka ndaluar përgjithmonë ngrohja globale?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.