Pyjet me më shumë biodiversitet janë më mirë rezistente ndaj thatësirës

biodiversiteti

Biodiversiteti i një ekosistemi është thelbësor për rezistencën ndaj çdo lloj ndikimi mjedisor. Ekosistemet me shkëmbim të madh gjenetik ato janë më pak të prekshme nga ngjarje të tilla si thatësira.

Kjo konfirmohet nga një studim nga një ekip ndërkombëtar studiuesish, të cilët kanë përcaktuar se pyjet më të biodiversitetit janë ato që i rezistojnë më mirë stresit të ujit të shkaktuar nga thatësira, një nga efektet kryesore të ndryshimit të klimës.

Më shumë biodiversitet

Studimi, i cili është botuar sot në revistën Nature Ecology & Evolution, është përgatitur nga shkencëtarë nga Këshilli i Lartë për Kërkime Shkencore (CSIC), në bashkëpunim me shkencëtarë nga Danum Valley Field Center and the Forest Research Center (Malaysia), si dhe nga Universiteti i Oksfordit (MB).

Shkencëtarët kanë përdorur bimë nga pemët tropikale në pyjet e shiut të Malajzisë në fazën e tyre të hershme të rritjes. Me këto bimë ata provuan monokulturën dhe i mbuluan me çarçafë plastikë për t'i izoluar nga shiu dhe të jetë në gjendje të simulojë episodet e thatësirës të ngjashme me ato që ndodhin për shkak të fenomenit El Niño.

Më shumë rezistencë ndaj thatësirës

biodiversiteti pyjor

Fidanët iu përgjigjën thatësirës së rëndë në të gjitha situatat, por kur larmia ishte më e lartë, stresi i ujit u zvogëlua në krahasim me fidanët e monokulturës.

Meqenëse ka më pak konkurrencë midis bimëve më të ndryshme për ujin, kjo lejon që të mbahet një rritje më e qëndrueshme gjatë periudhave të thatësirës. Në rastin e plantacioneve me të njëjtën specie, konkurrenca për burime është më e madhe dhe ato e zbrazin ujin e disponueshëm më shpejt.

Nga njëra anë, kjo larmi promovon rezistencën e specieve të ndryshme të pemëve ndaj thatësirës, ​​një fakt për t'u marrë parasysh kur thatësira janë më të shpeshta sipas skenarëve të ndryshimeve klimatike të parashikuara për vitet në vijim.

Prandaj, falë këtij zbulimi, nevoja për të ruajtur biodiversitetin e pyjeve tropikale përballë skenarëve të ndryshimit të klimës përforcohet më tej.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.