A është e vërtetë që më lart ka më pak oksigjen?

shkallëzim

Për ata prej jush që kanë pasur mundësinë ta përjetojnë vetë, sa herë ju ka marrë frymë ndërsa ngjiteni në një mal? Kjo "Unë kam marrë frymë." E quajtur gjerësisht si, sëmundje lartësie ose soroche. Thatshtë ajo shqetësim fizik që mund të shfaqet me një dhimbje koke, dobësi apo edhe të përziera. Shpesh gjerësisht i atribuohet mungesës së oksigjenit ndërsa ngjitemi.

Epo jo, as nuk mungon e as nuk është e tepërt. Oksigjeni mbetet i njëjtë, gjithmonë ka 21% pavarësisht nëse zbresim apo ngrihemi.. Por… alpinistë dhe alpinistë që ngjiten në maja të mëdha si Everest… A nuk mbajnë ata shishe oksigjeni? Po kjo është. Në këtë pikë, mund të keni një dhimbje koke. Faktori kryesor nuk është oksigjeni por, sasia e ajrit që kemi në majë. Presioni atmosferik.

Si ndikon presioni atmosferik në mungesën e ajrit?

Ndërsa ka më pak presion, bën që mushkëritë tona të kenë nevojë të bëjnë një përpjekje më të madhe për të thithur ajrin përmes trakesë. Dhe bashkë me të, oksigjeni.

mali himalaje

Si një shembull i mirë, ne mund të marrim Everesti. Me gati 9.000 metra të lartë, presioni i tij atmosferik në krye është 0,33 krahasuar me 1 në nivelin e detit. Me atë presion, është ajri që mezi hyn në mushkëri, dhe duhet një mbingarkesë shumë e madhe për tu zhytur. Alveolet mezi mund të marrin oksigjen për ta çuar atë në qarkullimin e gjakut. Preciselyshtë pikërisht atje, ku kjo mungesë, shkakton të gjitha sëmundjet fizike. Në rastet më serioze, edemë pulmonare dhe madje edhe infarkte të miokardit.

Hardshtë e vështirë të imagjinohet apo jo? Ajri është akoma ajër dhe mund të mos jetë shumë i pastër. Një analogji tjetër. Imagjinoni timonin e një biçiklete të mbushur me ajër. Duhet ta "frysh shumë", ta thuash më shumë presion, domethënë, më shumë ajër. Me kaq shumë presion të ajrit, a do të ketë më shumë oksigjen, apo jo, në atë vëllim? Gjithashtu, nëse hapim gojën (mos e provo!) Në një vrimë, ajo do të hynte vetëm pa e thithur fare.

Kur e gjeni veten në ato situata, ju e dini. Nuk është se mungon oksigjeni dhe qëndro më poshtë, është se nuk mund të përthithni më shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Zejra dijo

    E doja, faleminderit shumë për shpjegimin tuaj, kam kohë që pyes veten dhe me të vërtetë faqet e tjera sjellin përgjigje të pakuptimta. faleminderit! 🙂 Natyra është e mrekullueshme: 3