Ngrohja Globale: Një shkallë e tharjes që nuk është parë në 200 vjet në liqenet nën-arktike

Kananaskis_570x375_calapp_scaled

Liqenet Subartike Kanadeze

Ulja e reshjeve në formën e borës e vërejtur vitet e fundit në zonat nën arktike Kanadaja ka çuar në një tharje shqetësuese të Qarkut të Liqenit.

Ky ka qenë përfundimi i arritur nga disa studiues nga Universiteti Laval, Universiteti Wilfrid Laurier, Universiteti Brock dhe Universiteti i Waterloo në një studim të botuar disa javë më parë në faqen zyrtare të revistës shkencore Geophysical Research Letters. Zbulimi i një prove tjetër, nëse ato ende nuk janë të mjaftueshme për qartësinë e ngrohja globale.

Studiuesit arritën në këtë përfundim pasi studiuan 70 liqene pranë Old Crow, Yukon dhe Churchill, Manitoba, Kanada. Shumica e liqeneve të studiuar ishin më pak se një metër të thellë. Sipas analizave të kryera, më shumë se gjysma e liqeneve të vendosura në zona relativisht të rrafshëta dhe të rrethuara nga shkurre, tregojnë shenja të tharjes.

Ky problem vjen kryesisht nga një rënie e ujit që vjen nga shkrij. Për shembull, nga 2010 në 2012 reshjet mesatare të dimrit në Churchil ranë me 76 mm në krahasim me mesataren e regjistruar midis 1971 dhe 2000. Tharja e disa liqeneve, e cila u bë e dukshme me sy të lirë për herë të parë në 2010, ishte edhe më shumë shqiptuar ne 2013.

Për këto lloje liqenesh, reshjet në formën e borës përfaqësojnë midis 30% dhe 50% të furnizimit vjetor me ujë. Lloji i tharjes së vëzhguar nga studiuesit ka qenë i pashembullt në 200 vitet e fundit. Për më tepër, analizat izotopike të kryera në mbetjet fitoplankton të akumuluara në shtretërit e liqenit tregojnë se liqenet kanë mbajtur ekuilibrin e akuiferit për 200 vjet.

Ky stabilitet u ndërpre papritmas disa vjet më parë. Nëse vazhdon trendi i verave të thata dhe dimrave me më pak dëborë, siç parashikohet nga modeli i klimës, shumë nga liqenet e cekëta nën-arktike përfundimisht mund të thahen plotësisht. Shtë e vështirë të parashikosh të gjitha pasojat e humbjes së këtij habitati, por është e vërtetë që pasojat ekologjike do të ishin të rëndësishme.

Shkrirja e borës është një burim thelbësor i ujit për shumë liqene nën-arktike, por modelet e klimës parashikojnë që reshjet në formë dëbore do të bien në disa rajone, me pasoja të rëndësishme ekologjike. Në këtë artikull, përdoren tre parametra, të tilla si të dhënat izotopike të ujit të liqenit së bashku, gradientët e mbulesës së bimësisë tokësore (nga tundra e hapur në pyjet e mbyllura) dhe lehtësimi topografik për të identifikuar liqenet që janë të prekshëm nga tharja në kushtet e rrjedhje e ulët e ujërave të shkrirë në dy peisazhe nën-arktike - Old Crow Plains, Yukon, dhe Hudson Bay Shoals, Manitoba, Kanada.

Liqenet e vendosura si në cekëta dhe në pellgjet e hapura të tundrës tregojnë një kompensim sistematik midis matjeve të treguesve paleoklimatikë të izotopeve të oksigjenit të ujit të liqenit (δ18O) mbi fushatat e shumëfishta të mostrave, të nxjerra nga celuloza e gjetur në depozitat e fundit të sipërfaqes. Ky kompensim i atribuohet avullimit intensiv të pasuruar në 18O, i ​​cili i përgjigjet rrjedhës së ujit të borës më të ulët se mesatarja në vitet e fundit.

Vlen të përmendet se shumë liqene ishin afër tharjes plotësisht gjatë mesit të verës 2010, e cila pasoi një dimër me reshje të ulëta në formën e borës. Bazuar në të dhënat paleoimnologjike të këtyre llojeve të liqeneve, kushtet jashtëzakonisht të thata të vitit 2010 mund të mos kenë ndodhur në 200 vitet e fundit. Këto përfundime ushqejnë shqetësimin se një rënie në rrjedhën nga shkrirja e borës do të çojë në tharjen e gjerë të liqeneve të cekëta në këtë lloj peizazhi.

Më shumë informacion: WWF shqetësohet për shpejtësinë dhe intensitetin e ndryshimit të klimësAkulli i Arktikut zhduket me një shpejtësi rekordZhdukja shqetësuese e akullit në Arktik

 

Fuentes: Letrat gjeofizike Kërkimit


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.