lumi Rhone

lumi rodan

El lumi Rhone Është një nga lumenjtë më të mëdhenj në Evropën Qendrore dhe konsiderohet si një nga më të rëndësishmit përgjatë bregut të Mesdheut. Ka një numër të madh lumenjsh që shërbejnë si degë për të rritur rrjedhën dhe për ta kthyer atë në një atraksion turistik të bazuar në anijet turistike. Përkon edhe me lumin Duero, pasi i përket të dy vendeve.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, degët dhe rrugën e lumit Rhône.

Origjina e lumit Rhône

kalim rhone

Lumi Rhône buron nga akullnaja Rhône në Alpet Lepontine në Zvicër, në një lartësi prej rreth 2209 metra, në Valais lindore. Lumi Rhone është 812 kilometra i gjatë, i ndarë në 290 kilometra në Zvicër dhe 522 kilometra në Francë. Grykëderdhja e Rhône ndodhet në liqenin e Gjenevës dhe rrjedh nëpër një luginë akullnajore midis Alpeve Bernese dhe Alpeve Valaisins.

Pas kalimit të liqenit të Gjenevës, lumi Rhône hyn në Francë nga perëndimi në rrëzën perëndimore të Alpeve, domethënë kalon përmes qytetit të Lionit, ku bashkohet me degën e tij më të gjatë, lumin Saône.

Përgjatë rrjedhës së tij në jug, Rhône midis Alpeve dhe malësive qendrore. Më pas, në pikën më të lartë në Arles, lumi ndahet në dy degë, duke bashkuar Petit Rhône në perëndim dhe Grand Rhône në lindje, duke formuar kështu deltën e Camargue. Pas këtij udhëtimi, Rhône më në fund derdhet në Gjirin e Luanëve në Detin Mesdhe.

Qytetet nëpër të cilat kalon

lundrim në lumin Rhone

Në Zvicër, ujërat e saj rrjedhin përmes Gjenevës dhe kantoneve të Valais, përmes territorit francez, përmes Auvergne-Rhône-Alpes, Occitania dhe Provence-Alpes-Côte d'Azur. Vëllimi i tij është i madh sepse merr në bregun e majtë ujërat e Alpeve dhe në bregun e djathtë, përmes Saone, ujërat e Malësisë së Francës Qendrore dhe Vosges. Beaucaire Ka prurje mesatare 1.650 m3/s dhe konsiderohet përmbytje kur i kalon 5.000 m3/s. Përmbytjet më të forta ishin ato të viteve 1840, 1856 dhe 2003 me 13.000 m³/s.

Këto janë qytetet nëpër të cilat kalon i njëjti lumë gjatë gjithë rrugëtimit të tij nga goja në gojë. Ky është lumi që kalon nëpër Gjenevë.

 • Gjenevë
 • Lyon
 • Valencë
 • Avignon
 • Arles

Dega e lumit Rhone

Ne tashmë i njohim provincat dhe qytetet që kalojnë përgjatë Rhône-it, i cili, siç thamë, kalon nga Gjenevë. Në listën e mëposhtme do të gjeni degët e lumit, të renditura nga më i madhi tek më i vogli:

 • Lumi Shona është 480 kilometra larg.
 • Lumi Durance 323,8 km.
 • Lumi Isere 290 km.
 • Lumi Ain 190 km.
 • Lumi Cèze 128 km.
 • Lumi Katong 127,3 km.
 • Lumi Ouveze është 123 kilometra i gjatë.
 • Ardeche 120 km.
 • Lumi Drome 110 km.
 • Lumi Arve 102 km.

Kanalet kryesore të lumit Rhône

lumi i gjatë

Prurja mesatare e tij është rreth 1.820 m3/s dhe e dyta është pellgu hidrografik prej 97.800 km2.

shtrati i lartë i lumit

Rhone dihet se lind nga akullnaja me të njëjtin emër në Alpet zvicerane Les Pontines; nga ujërat e shkrirë në pjesën e largët lindore të kantonit të Valais. Akullnaja ndodhet midis dy masivëve të Alpeve Urano dhe Alpeve Valais.

Në Martigny është kthesa në Rhône, ku lugina ndryshon papritur drejtim, nga jug-perëndimi në veri. Para se të mbërrinte në Brig, Rhône ushqehet nga rrjedha e Massa (6 km), e cila nga ana tjetër ushqehet nga akullnaja Aletsch, më e madhja në Evropë.

Disa pragje dhe përrenj ushqejnë Rhône në këtë luginë në brendësi të Alpeve Bernese (veriore) dhe Valais (jugore). Disa prej tyre janë Agene, Milibach, Minna, Minstigerbach dhe Wysswasser.

Më në fund, Rhône merr ujërat e Dranse (14,3 km i gjatë) në bregun e tij të majtë përpara se të kthehet ashpër në veri drejt Liqenit të Gjenevës ose Lemanit. Kjo është pjesa kryesore e Evropës Qendrore, rreth 70 kilometra e gjatë, me një sipërfaqe prej 582,4 kilometra katrorë dhe është edhe kufiri mes Zvicrës dhe Francës.

Në mes të lumit Rhone

Pas 290 kilometrash, Rhône hyn në territorin zviceran përmes Gorges de l'Écluse. Në Francë, lumenjtë ndihmojnë në përcaktimin e provincave të të gjithë vendit. Pasi del nga gryka, arrin në qytetin e Chanazit, ku degëzohet në dy degë, të cilat ata takohen sërish pas një udhëtimi prej 15 kilometrash. Në këtë zonë, brigjet e Rhône mbrohen nga Rezerva Kombëtare Natyrore Lavours Marshes (Parku i Rhône).

Pas largimit nga La Sauge, Grand Brotteau dhe des Chevres, lumi rifillon rrjedhën e tij në një drejtim veriperëndimor. Rhône derdhet në Lion, ku bashkohet me degën e tij më të gjatë, Saône. Ai përfundon në një përrua midis Alpeve dhe rrafshnaltës qendrore në jug.

kanal i ulët

Rhône lë zonën metropolitane dhe arrin Givors, ku ndodhet Gère, 34,5 kilometra në të majtë. Tani e tutje, lumi ynë formon kufirin lindor të Parkut Natyror Rajonal Du Piira, dhe më pas Isère (290 km), ku ndodhet Rezerva Natyrore Île Platiers. Pastaj mbërrini në portat e Midi ose qytetit të Valences.

Pasi arritëm në Dongzeer, lumi ndahet në dysh dhe ka formën e një ishulli më shumë se 20 metra të gjatë. Nga njëra anë kemi rrjedhën natyrore të Rhône dhe nga ana tjetër kemi Kanalin Donzère-Mondragon, i cili ndihmon në përmirësimin e lundrimit, ftohjen e termocentralit bërthamor Tricastin dhe furnizimin me ujë të hidrocentralit Bollène. Rhône më pas niset për në Codolet, ku merr Cèze 128 kilometra.

Pak para se të arrini në Fourques, Rhône ndahet në dysh, me kanalin kryesor në të majtë, të quajtur Grand Rhône, dhe Petit Rhône në të djathtë, duke formuar një deltë midis të dyve, që shpesh quhet Camargue. Kanali i tij kryesor, ose Grande Rhône, është më shumë se 1 km i gjerë, ndërsa kanali i vogël është vetëm 135 metra i gjerë në hyrje të tij.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për lumin Rhône dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.