Rio Tinto

ujërat e kuq

Sot do të flasim për një nga lumenjtë më kuriozë në të gjithë Gadishullin Iberik. Është rreth Lumi Tinto. Ajo është e vendosur duke larë ujërat e saj gjatë një udhëtimi prej 100 kilometrash deri në grykën e saj në provincën e Huelva. Ajo e merr emrin e saj për shkak të ngjyrosjes natyrore të ujërave të saj. Ky fakt e bën atë një nga lumenjtë më të njohur në botë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, origjinën dhe aktivitetet ekonomike, si dhe rëndësinë e lumit Tinto.

tipare kryesore

lumi i kuq dhe ekosistemi i veçantë

Lumi Tinto është i njohur mirë në të gjithë botën pasi përfaqëson një nga vendbanimet më të vjetra të minierave të regjistruara. Disa nga provat që janë gjetur nga studiuesit zbulojnë se tashmë kishte aktivitet minerar si p.sh. shfrytëzimi dhe shkrirja e bakrit që prej 3.000 pes Burimi i këtij lumi fillon në Sierra de Huelva. Në mënyrë të veçantë, ajo është e vendosur në Sierra de Padre Caro e vendosur në komunën e Nerva. Ajo ka një rrugë prej rreth 100 kilometrash dhe ka grykën e saj në formën e një grykëderdhjeje që përbëhet nga lumi Odiel. Në këtë mënyrë, ajo përfundon në Gjirin e Cádiz të vendosur në kufirin e qytetit të Huelva.

Gjatë gjithë udhëtimit të saj ai kalon nëpër komunën e Minas de Río Tinto, pastaj kalon në El Campillo. Pasi të ketë kaluar e gjithë kjo zonë, ai zbulon deri në Zalamea la Real dhe Berrocal. Ajo vazhdon rrugën e saj drejt jugut dhe kalon nëpër komunat e Valverde del Camino, Paterna del Campo, Niebla dhe La Palma del Condado. Më në fund, ata kalojnë nëpër komuna të tjera derisa të arrijnë fundin e tyre në qytetin Huelva.

Aktivitetet ekonomike të lumit Tinto

ujërat e kuq

Ky lumë është i njohur në të gjithë botën duke pasur parasysh aktivitetet e rëndësishme minerare që zhvillohen atje. Të gjitha këto aktivitete janë shumë të rëndësishme për zhvillimin ekonomik të rajonit. Meqenëse lumi nuk mund të ndahet nga minierat, u themelua Parku i Minierave Río Tinto. Ky park ka një objektiv turistik dhe shërben për të mësuar vizitorët të gjithë historinë dhe veprimtarinë e rëndësishme të minierave që po zhvillohet atje. Në këtë mënyrë, ju jo vetëm që mësoni për historinë dhe çështjet aktuale, por gjithashtu mund të kënaqeni si një familje.

Ka disa rrugë të tilla si Peña del Hierro, e cila është një minierë me galeri romake që mund t'i vizitoni, për sa kohë që shoqëroheni nga udhëzues. Ka edhe vende të tjera me tërheqje turistike siç është Muzeu i Minierave. Këtu ka rreth 15 dhoma ku shpjegohet gjithçka që ka ndodhur gjatë gjithë historisë në lumin Tinto. Kërko ekspozojnë disa pjesë të arkeologjisë, metalurgjisë, industrisë hekurudhore dhe minierave.

Disa nga aktivitetet rekreative që mund të sillnin pasuri më të madhe në këto toka u kryen në një lagje angleze. Për këtë arsye, drejtorët e Riotinto Company Limited kanë arritur të instalojnë një kopje të kësaj lagje angleze. Për shembull, ajo solli jo vetëm prosperitet ekonomik, por disa nga mënyrat e jetës angleze. Ne shohim kurset e golfit, praktikën e futbollit dhe organizimin e boycouts.

Përshkrimi i hollësishëm i lumit Tinto

lumi i kuq

Ne do të vazhdojmë të bëjmë një përshkrim më të hollësishëm të këtij lumi. Ne e dimë që është 100 kilometra i gjatë dhe merr ujë nga pjesë të lumenjve të tjerë në Sierra de Huelva. Ndër lumenjtë me rrjedhën më të lartë janë këto: Nicoba, Casa de Valverde, Jarrama, Corumbel, Domingo Rubio dhe Candón.

Ne e dimë që lumi Tinto ka karakteristika unike të ujit që rrjedhin nga natyra e tij gjeologjike. Ngjyrosja e tij është për shkak të depozitave të hekurit dhe bakrit që gjenden përgjatë shtratit të lumit. Këto depozita strehojnë baktere acidofile në ujërat që janë përgjegjëse për oksidimin e sulfideve për mbijetesën e tyre. Në këtë mënyrë, me këtë aktiviteti lëshon protone në ujë që rrisin pH e lumit dhe e bëjnë atë të ketë një kanal acid.

Tërheqja shkencore që ky lumë ka pasur gjatë gjithë historisë vjen nga pH i tij acid së bashku me praninë e madhe të metaleve të rënda dhe pak oksigjenim. Kjo shumë e karakteristikave e bën atë një ekosistem unik në të gjithë planetin. Fakti i studimit të një ekosistemi unik në planet është shumë kurioz për shkencëtarët dhe u tërheq vëmendjen atyre. Dhe është që lumi Tinto është një habitat ekstrem që rrjedh nga evolucioni i mikroorganizmave që nuk kërkojnë sasi të mëdha oksigjeni ose dielli për të mbijetuar. Në këtë mënyrë, ata kanë qenë në gjendje të përshtaten dhe të ushqehen me minerale. Këto organizma janë të talentuar nga evolucionin dhe përfshijnë bakteret, kërpudhat dhe disa alga endemike.

Një tjetër nga organizmat që ka pasur një interes të veçantë në studimin e këtij lumi ka qenë NASA. Të dhënat nga disa eksplorime supozojnë se, nëse gjendet ujë i lëngshëm në Mars, mund të ketë disa mjedise të ngjashme me lumin Tinto që shërbejnë për të mbijetuar. Megjithëse ka një ngjyrë më të kuqërremtë dhe aciditet të lartë, ujërat nuk janë të rrezikshme për tu prekur. Ka lumenj ku ujërat mund të preken pa qenë të dëmshëm, megjithëse konsumimi i tyre është kundërindikuar për shkak të pranisë së metaleve të rënda.

Kontaminimi

Pavarësisht karakteristikave unike të këtij lumi, ai nuk kursehet nga ndotja njerëzore. Megjithëse ka nivele natyrore të ndotjes për shkak të pranisë së materialeve të rënda të ndara në ujë, shtohet ndikimi i gjeneruar nga aktivitetet njerëzore. Shkarkimi i ujit industrial nga fabrikat e ngjyrosjes pa trajtim në komunën e Nerva Ata duan që shkelja e tyre të mbetet pa u vërejtur pasi këto ujëra kanë një ngjyrë të ngjashme me ujin e lumit.

Duhet të kihet parasysh se ky lumë është i veçantë dhe unik dhe mund të ketë një brishtësi të lartë në ekuilibrin kimik të ekosistemit. Siç mund ta shihni, madje as me një ekosistem unik në të gjithë botën, qenia njerëzore nuk preferon interesin ekonomik sesa atë shkencor.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth lumit Tinto dhe karakteristikave të tij të veçanta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Lorenzo Garcia Rillo dijo

    Madhështia e natyrës që nuk e njohim. Urime dhe faleminderit që na bëtë të mendojmë për injorancën kulturore që na ka zhytur poshtë.