lumi eufrat

lumi eufrat në qytete

El Eufrat është lumi më i gjatë në Azinë Jugperëndimore, dhe për këtë arsye më i gjatë se Tigri. Eufrati është lumi më i gjatë në Azinë Jugperëndimore, dhe për këtë arsye më i gjatë se Tigri. Uji i tij i ëmbël është i nevojshëm për të pirë, larë, gatim dhe aktivitete të tjera bazë, si dhe është burim peshku.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për lumin Eufrat, karakteristikat dhe rëndësinë e tij.

tipare kryesore

lumi eufrat

Eufrati është lumi më i gjatë në Azinë Jugperëndimore, dhe për këtë arsye më i gjatë se Tigri. Ai vlerësohet të jetë rreth 2.800 kilometra i gjatë, që nga lindja në Turqi deri në përfundimin e tij në Irak, duke kaluar nëpër pjesë të Sirisë. Pellgu i tij hidrologjik ka një shtrirje të përafërt prej 500.000 km2, duke mbuluar tre vendet plus zonat e Kuvajtit dhe Arabisë Saudite. Burimi i tij nuk është një liqen apo një akullnajë, por bashkimi i lumit Karasu dhe lumit Murat në një lartësi prej më shumë se 3.000 metra.

Lumi lëviz në jug-juglindje në Irak, në veri të Basrës, ku bashkohet me Tigrin për të formuar Shatt al-Arab, i cili përfundimisht derdhet në Gjirin Persik. Pak lumenj e ushqejnë atë; në Siri, vetëm Sajur, Balikh dhe Jabur janë degë, kjo e fundit është më e rëndësishmja në sigurimin e shkarkimit maksimal të lëngjeve. Pasi në Irak, Eufrati nuk ka degë të tjera.

Lumi ushqehet kryesisht nga ujërat e shiut dhe shkrirja e borës, përveç lumenjve të lartpërmendur dhe disa përrenjve të vegjël. Pjesa më e madhe e rrjedhës së ujit vjen nga reshjet në malësitë armene, me vëllimin më të madh që zakonisht ndodh midis prillit dhe majit. Zhvendosja mesatare është 356 m3/s dhe maksimumi 2514 m3/s.

Formimi i Eufratit

lumi Eufrat në hartë

Origjina e Eufratit nuk dihet. Tashmë në Kretakun u formua një gropë e quajtur hendeku strukturor ku uji do të vendosej dhe sedimentet do të depozitoheshin në shtresa të njëpasnjëshme. Gjatë Miocenit të hershëm, një ngushticë e vogël lidhte proto-Mesdheun me pellgjet oqeanike të rajonit Mesopotamian të Sirisë veriperëndimore dhe rajoneve ngjitur të Turqisë së sotme.

Gjatë gjithë historisë ai është njohur si ari blu dhe ka qenë burimi i jetës për mijëra vjet. Në margjinat e saj ekzistonin qytetërime që pakkush i kujton sot. Që nga lindja e tij në Turqi, vëllimi i lumit është ulur vit pas viti.

Së bashku me degën e tij kryesore, lumin Jabr, ka qenë vendi i qyteteve myslimane, të krishtera, kurde, turkmene dhe judeo-arabe. Në këtë zonë gjenden të dhënat më të vjetra të qytetërimit.

Flora dhe fauna e lumit Eufrat

Eufrati, si Tigri, është një trup ujor i veçantë sepse rrjedh në mes të një rajoni të madh të thatë. Megjithatë, për shkak të ujërave dhe ndikimit të tyre në zonat ndërmjetëse të lumenjve, u formua një zonë pjellore që është pjesë e rajonit historik të njohur si "Gjysmëhëna pjellore", forma e gjysmëhënës së së cilës shtrihet nga Tigri-Eufrat deri në pjesë të Nilit. në Egjipt, përmes Asirisë dhe veriut deri në shkretëtirën siriane dhe gadishullin Sinai.

Përfitimet e ujit lejojnë mbijetesën e shumë bimëve dhe kafshëve, disa prej të cilave janë unike. Për shembull, breshka e butë e Eufratit banon vetëm në pellgun Tigër-Eufrat dhe disa lumenj të tjerë në Lindjen e Mesme; atij i mungojnë çuditërisht pllakat kockore që normalisht forcojnë guaskat e breshkave. Peshqit më të zakonshëm në ujëra janë krapi, i njohur edhe si krapi, si Tenuolaaosa ilisha, Acanthobrama marmid, Alburnus caeruleus, Aspius vorax, Luciobarbus eocinus, Alburnus sellal, Barbus grypus dhe Barbus sharpeyi dhe specie të tjera takson. Shembujt përfshijnë Glyptothorax cous, Nemacheilus hamwii dhe Turcinoemacheilus kosswigi. Molusqet Melanopsis nodosa mund të jenë përhapur në Irak.

Pellgu është shtëpia e shpendëve ujorë dhe joujorë, gjitarëve, insekteve dhe amfibëve.. Shquhen lundërza e Basrës, vidra irakiane, kormorani pigme, goslingu, gerbili i Mesopotamisë dhe vidra evropiane.

Në pjesën më të madhe të pellgut të sipërm, rriten shkurre xerike dhe lloje të caktuara pemësh, si dushqet, por afër kufirit Sirian-Irakian, peizazhi ndryshon në barishte, i përbërë nga bimë dhe shkurre të ulëta, si p.sh. Në brigje rriten shkurre, tufa dhe disa lloje bimësh ujore.

Rëndësia ekonomike e lumit Eufrat

eufratit

Eufrati ishte dhe është akoma, një nga shtyllat kryesore të shumë qyteteve të Lindjes së Mesme. Ujërat e tij plehërojnë tokën e afërt për bujqësi, duke siguruar ushqim, veçanërisht drithëra si gruri dhe elbi, dhe pemë të tilla si fiku. Uji i freskët nevojitet për të pirë, për të larë, për të gatuar dhe për aktivitete të tjera bazë, si dhe është burim peshku. Për të gjitha këto arsye, lumi është përdorur si mjet tregtie që në kohët e lashta, megjithëse ujërat e tij nuk janë të përshtatshëm për anije të mëdha. Aktualisht është i lundrueshëm për në qytetin Hit, Irak.

Ndërtimi i hidrocentraleve është një faktor shumë i rëndësishëm në ekonominë e rajonit, pasi ndihmon në furnizimin me energji elektrike për qytetet e Irakut, Sirisë dhe Turqisë. Në përgjithësi, më shumë se 70 për qind e ujit në pellgun e Eufratit përdoret për të prodhuar energji elektrike, ujitjen e të mbjellave dhe sigurimin e ujit të pijshëm.

kërcënimet

Digat dhe sistemet e shumta të ujitjes përgjatë lumit, veçanërisht në rrjedhën e sipërme, kanë shkaktuar ndryshime në shkarkim dhe ka frikë se uji do të pakësohet shumë përpara se të arrijë në Irak. Ka mosmarrëveshje për të drejtat e ujit midis Turqisë, Sirisë dhe Irakut, dhe thatësira është e theksuar, veçanërisht në pjesët e fundit të lumit. Për më tepër, kënetat dhe kënetat pranë Basrës janë shkatërruar që nga vitet 1990, kur Sadam Huseini në atë kohë sundonte ai i lejoi ata të kullonin për të detyruar shumë arabë të largoheshin nga zona.

Ndotja e lumenjve është një problem tjetër. Shkarkimet e ujërave të zeza nga bujqësia, industria dhe shtëpitë ndikojnë në cilësinë e ujit dhe kripësia në lumenjtë e Irakut rritet ndërsa lumi rrjedh poshtë rrjedhës së tij.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për lumin Eufrat dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.