Lumi Nil bëhet gjithnjë e më pak i parashikueshëm

Lumi Nil, Egjipt

Nili, një nga lumenjtë më të rëndësishëm për njerëzit, si në të kaluarën dhe sot, po bëhet gjithnjë e më pak i parashikueshëm për shkak të ndryshimit të klimës. Rreth 400 milion njerëz në një total prej 11 vendeve varen nga ajo, por tani, sipas studimeve të ndryshme, ata do të duhet të marrin masa serioze për të shmangur thatësirën dhe përmbytjet e mëdha.

Ujërat e tij, kaq të rëndësishëm për të korrat, janë studiuar që nga koha e faraonëve. Në atë kohë, një seri "nilometrash" u ndërtuan për të zbuluar, parashikuar dhe kontrolluar madhësinë e përmbytjes vjetore. Por me ndryshimin e klimës, këto ndërtesa ka të ngjarë të mos jenë të mjaftueshme.

Popullsia po rritet shumë. Deri në vitin 2050, pritet të dyfishohet në pellgun e Nilit, duke shkuar nga 400 milion në 800, kështu që tani më shumë se kurrë ato varen nga lumi. Për shkak të akumulimit të vazhdueshëm të dioksidit të karbonit në atmosferë, shirat e rrëmbyeshëm mund të jenë gjithnjë e më të bollshme, që do të thotë se përmbytjet do të jenë më të shpeshta.

Lumi është prekur nga cikli i luhatjeve të temperaturës në Paqësor: në vitin 2015, fenomeni El Niño ishte shkaku i një thatësire të rëndë që preku Egjiptin; një vit më vonë, La Niña shkaktoi përmbytje të mëdha.

Varkë në lumin Nil

Menaxhimi i rrjedhës së lumit ka qenë një çështje politike për dekada, dhe tani ai po bëhet më kompleks me kalimin e kohës dhe rritjen e temperaturave. Studiuesit kanë paralajmëruar që të dy Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut mund të bëhen gjithnjë e më mikpritëse; Përveç kësaj, vëllimi mesatar i rrjedhës së lumit mund të rritet me 10-15%, dhe mund të rritet deri në 50%, në mënyrë që problemet të përkeqësohen ndjeshëm.

Nëse doni të dini më shumë, bëni klikoni këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.