Lumi Segura

pjesa natyrore e lumit Segura

Sot do të flasim për një nga lumenjtë më të rëndësishëm në Spanjë. Është rreth lumi Segura. Ndodhet në juglindje të Spanjës dhe është një nga burimet më të rëndësishme hidrografike në Evropë. Shtrirja e tij totale është 325 kilometra dhe pellgu i tij mbulon një sipërfaqe prej 14.936 kilometra katrorë. Më në fund, pasi të ketë udhëtuar në 4 provinca, goja e tij është në Detin Mesdhe.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me lumin Segura dhe karakteristikat e tij.

tipare kryesore

lum i sigurt

Megjithëse është një nga basenet më të vegjël në të gjithë Spanjën, referenca merret për shkak të gjatësisë së saj. Shtë një nga lumenjtë më i përdorur për të mirën e banorëve të zonave nëpër të cilat rrjedh. Dhe kjo është një formë referimi e tërheqjes turistike pavarësisht tendencës që ata kanë për shkak të përmbytjeve. Morfologjia e terrenit do të thotë që kur reshjet e bollshme të shiut bien për një kohë të shkurtër, rruga e lumit mund të shkaktojë përmbytje.

I gjithë ky pellg kryesisht ka lloje të ndryshme të regjimeve të ushqimit të lumenjve. Nga njëra anë, ne kemi një degë në krye dhe një tjetër në pjesën më të madhe të shtrirjes së tij. Falë faktit se zona e burimit të saj është mjaft e lartë, lejohet të marrë ujë të shkrirë nga Sierra de Segura gjatë sezonit të pranverës. Ujërat që vijnë nga kjo shkrirje janë tashmë të mjaftueshme për të ushqyer shtratin e lumit.

Pjesa tjetër e rrugës është e regjimit të lumit Mesdhe. Kjo është, karakterizohet kryesisht nga të paturit një përmbytje e madhe midis vjeshtës dhe dimrit dhe një rënie në sezonin e pranverës dhe verës. Fakti i kësaj zbritjeje në shtratin e lumit në periudhat më të nxehta të vitit bëhet shkak shqetësimi për banorët që varen prej saj.

Një nga karakteristikat për të cilën lumi Segura spikat janë ujërat e tij të kristalta. Mbi të gjitha, ajo gjendet në zonën e pjesës së sipërme të fillimit të pjesës së saj të mesme. Në këto zona Ato janë ujëra plotësisht kristalorë, pasi që nuk ndoten shumë nga ndonjë agjent i jashtëm. Pak nga pak ata marrin një ton kaltërosh dhe unë e bëj atë një ngjyrë jeshile prej dheu. Kjo është kryesisht për shkak të faktorëve të ndryshëm si ndryshimi i terrenit dhe ndotja.

Rryma arrin gjerësinë e saj maksimale në seksionin e mesëm. Hereshtë këtu ku përdoret më shumë nga zonat afër. Një nga zonat që përfiton më shumë nga lumi Segura është Murcia. Sidoqoftë, është gjithashtu një pikë ku ekziston rreziku më i madh i thatësirës. Thellësia mesatare është rreth 70 metra kur nuk është në stinën e thatë

Klima e lumit Segura

thatësira të rënda

Në të gjithë zonën ku rrjedh lumi Segura, si dhe regjimi i tij lumor, kjo varet nga zonimi. Për shembull, ne shohim që në kokë, duke qenë në një lartësi prej 1.413 metra mbi nivelin e detit regjistrohen temperatura disi më të ftohta. Sidoqoftë, këto temperatura mesatarisht arrijnë 28 gradë gjatë sezonit të nxehtë. Në sezonin e ftohtë të pjesës tjetër të vitit zakonisht arrin mesatarisht 13 gradë.

Ndërsa lartësia zvogëlohet deri në arritjen e bregdetit, temperatura rritet. Në zonën ku rrjedh ka një mesatare vjetore prej 18 gradë. Muajt ​​më të ftohtë janë midis dhjetorit dhe janarit, ndërsa muajt më të ngrohtë janë korriku dhe gushti. Sa i përket reshjeve, modeli i reshjeve është më i madh në zonën malore. Ndërsa arrijmë lartësi më të mëdha kemi vlera më të larta të reshjeve. Në zonën e kokës dhe të mesme kemi vlera prej 1.000 mm në vit. Nga ana tjetër, kur arrijmë në zonën e gojës, shohim që mesatarisht kemi vetëm 300 mm në vit.

Në zonat bregdetare afër grykës së saj kemi një zonë të thatë. Turizmi gjithashtu varet nga moti. Pjesa e lumit Segura që ka aktivitete turistike me një kërkesë më të madhe janë përqendruar në pjesën e sipërme dhe të mesme pasi që ato janë më tërheqëse në një nivel natyror. Fakti që ujërat janë bërë të pastra kristal tërheq një numër të madh të turistëve që shkojnë në shtigje shëtitjeje. Përveç kësaj, ato janë zonat ku ka rrjedhën më të lartë. Në zonat më të larta praktikohet shëtitje dhe biçikletë malore. Burimi i tij është i vendosur në Sierras de Cazorla, Segura y Las Villas Park Natyror. Ky vend është mjaft i kërkuar gjatë pothuajse të gjitha kohërave të vitit.

Në zonat ku ka një fluks më të lartë mund të kajakoni dhe të bëni trap në pragje të shpejta. Duke qenë pika e lumit me pastërtinë më të lartë në ujë, ju mund të laheni në to dhe ekziston një traditë e pirjes nga një burim që është vetë burimi. Të gjitha qytetet që kufizohen me lumin janë mjaft tërheqëse për turistët që duan të eksplorojnë kuriozitetet e zonës rurale.

Flora dhe fauna e lumit Segura

ndotja e sigurt e lumenjve

Duke qenë se ata ishin një lumë që përshkon një mjedis natyror të mbrojtur, ai strehon shumë larmi për sa i përket florës dhe faunës. Megjithëse është zvogëluar për shkak të popullatave njerëzore dhe ndikimeve në mjedis, një popullatë e madhe e specieve bimore ende ekziston. Duhet gjithashtu të merret parasysh që aktivitetet njerëzore të tilla si bujqësia shkaktojnë ndikime të caktuara në bimësinë natyrore.

Flora ndahet sipas kohës kur gjendet. Falë shumëllojshmërisë së klimave që gjejmë në të gjithë shtratin e lumit, ne kemi një larmi të madhe të florës. Ata e gjejnë njëri-tjetrin pyjet e pishave, daffodils, barbarozë, aktive dhe të largëta që janë të mbrojtura duke pasur parasysh sasinë e tyre të pakët. Një nga bimët që tërheq më shumë vëmendje është bima mishngrënëse e njohur si Pinguicula Vallisneriifolia.

Para se të arrijmë në zonën Murcia gjejmë disa pyje plot shelgje, plepa dhe elm. Ekziston edhe bimësi e mesme dhe e ulët e përbërë nga shtretër kallami, kallamishte dhe kallamishte. Sa i përket faunës, ka kryesisht familje të ndryshme të shpërndara midis gjitarëve, zogjve dhe zvarranikëve në rrezik zhdukjeje. Midis zogjve që janë në rrezik zhdukjeje gjejmë Kingfisher. Në lidhje me peshqit, ekziston një prani e madhe e troftës së zakonshme dhe troftës së ylberit. Megjithatë, kjo e fundit ka zvogëluar popullsinë e së parës.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth lumit Segura dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.