Lumi Genal

lum genal

Baseni i Lumi genal Ndodhet në sektorin perëndimor të provincës së Malaga, brenda rajonit Serranía de Ronda, veçanërisht në jug të komunës në fjalë, që i përket pellgut jugor. Shtë një nga lumenjtë më të njohur në Malaga dhe ka karakteristika mjaft kurioze.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, gjeologjinë dhe burimin e lumit Genal.

tipare kryesore

ecje gjinore në lumë

Kufizohet në lindje nga Sierra Palmitera dhe Sierra Bermeja, në veri nga Sierra del Oreganal, në perëndim nga Dorsal Atajate-Gaucín, në jug dalja natyrore që e lidh atë me flishin e Campo de GibraltarMe Kjo situatë e bën luginën Genal një territor shumë të mbyllur dhe të ndarë me qasje të vështirë si nga rrafshnalta Ronda, ashtu edhe nga lugina Guadiaro dhe Costa del Sol.

Në krye të tij, pellgu ndiqte drejtimin lindje-perëndim deri pak kohë më parë. Fillon në bashkimin me lumin Gorgot, ku kthehet në drejtim verilindje-jugperëndim. Më në fund, në mandatin komunal të Casares, ai konvergon me Guadiaro. Ka drejtim veri-jug. Si përafrim i madhësisë së tij.

Duhet thënë se pellgu mbulon një sipërfaqe prej 343 kilometra katrorë dhe është e gjerë maksimale 19 kilometra, të marra në seksion kryq në drejtim lindje-perëndim, me një gjerësi prej të paktën 6 kilometra. Nga Sierra Crestellina në Gjerësia mesatare e lumit Guadiaro në pjesën e poshtme të pellgut është afërsisht 12,5 kilometra, dhe gjatësia e kanalit, nga lumi Seco në bashkimin me lumin Guadiaro është rreth 62,9 kilometra.

Litologjia e lumenjve genal

e ulët gjenale

Lumi Genal dhe i gjithë pellgu i tij përbëhen nga 3 fusha litologjike. Këto janë si më poshtë:

  • Materiale me kalcium (gëlqerorët, dolomitet, marigoldët, etj.) gjenden gjithmonë në bregun e djathtë të lumit Genal, nga maja e Cascajares deri në El Hacho, që shtrihet prej andej në Sierra ku Crestellina. Pamja e tij vazhdoi deri në fund të Atajate, nga ku alternohej me materiale metamorfike (Manto Maláguide), deri në Gaussine, ku materialet e karbonatit u rishfaqën në mënyrë dominuese, nga flishi Campo de Gibraltar.
  • L materiale metamorfike ato janë ato të Mantos Alpujárride dhe Maláguide (gneiss, schist, mica schist, phyllite, etj.). Ato shpërndahen në qendër të pellgut. Ata janë në kontakt me peridotitin në bregun e majtë të lumit dhe materialin gëlqeror në bregun e djathtë. Goditja e vazhdueshme lindje-perëndim shndërrohet në një metamorfizëm të fortë, të gjitha për shkak të ndërhyrjes së ultramafikës në shkëmbin peridotit, siç është manteli i Thrust, ka padyshim kuarcite dhe gneiss.
  • El material ultrabazik është një material i gjetur në Sierra Bermeja, një seri e fuqishme peridotiti e përbërë nga një sërë metalesh të rënda dhe metale toksike. Ato shpërndahen gjithmonë përgjatë bregut të majtë të lumit Genal, nga koka e tij deri në Sierra Crestellina, të shpërndara vazhdimisht, kështu quhet Sierra.

Monument natyror i burimit të lumit Genal

ndotja e lumenjve

Monumenti Natyror Nacimiento del Río Genal është një dalje natyrore e akuiferit të Sierra Blanca, me ujë të pastër kristal që rrjedh nga organet e brendshme të bukura të zbrazëta. Në shëtitjen e parë, një degë e lumit Guadiaro ndan rrugën nga kopshti i qytetit ku ai lindi: Igualeja; një fshat simpatik i bardhë në burimin e lumit Genal, në Serranía de Ronda Në mjedis, shumë afër Parkut Natyror Sierra de las Nieves. Labirinti i rrugëve të pjerrëta dhe shtëpive të mëdha ngjitet në muret e thepisura që depërtojnë nëpër shkëmbinj.

E vendosur në pjesën e sipërme të qytetit, ngjitur me zonën rekreative, uji rrjedh në një vend simpatik plot me bimësi, ujëvara dhe shkëlqim. Gjatë sezonit të shirave, kur niveli i ujit në shtratin e lumit u rrit ndjeshëm, atë që Igualejeños e quajti një shpërthim burimi: një shpërthim i madh dhe mbresëlënës i ujit sepse uji i burimit është ai që gjeologët e quajnë sifon.

Në këto fusha të thyera me gështenja dhe ullinj, rrafshimi është pothuajse i pamundur. Të gjitha kodrat janë mbledhur në shtratin e Genalit, një vijë uji plot me gjethe të egra, pothuajse të pashuar që disa pemishte të peizazheve të zbutura. Bimësia kryesore përgjatë lumit përbëhet nga plepa, elms, pemë hiri, shelgje dhe lishe, të cilat hijen shtratin e lumit së bashku me lisandra, thurje, tamarisk, kallamishte, barberry dhe durillo.

Ujërat nga një mullixhi i kaluar, në vitet '60 u ndërtuan disa diga pranë burimit të lumit që lejuan që ai të ripopullohej me troftë. Landshtë vendi i legjendave Igualeja, pasi në këtë vend lindën tre banditë të njohur: "El Zamarra", "El Zamarrilla" dhe "Flores Arrocha".

Klima dhe hidrologjia

Për shkak të ndarjes së rëndësishme, diversitetit të ekspozimit dhe gradientit të rëndësishëm të lartësisë, klima e Pellgut Genal është shumë e ndryshme nga pikëpamja e mikroklimës, kështu që në një nivel të përgjithshëm mund të shënohen dy zona shumë të ndryshme:

Nga njëra anë, klima më e ulët e Genal ajo është më e prekur nga oqeani, përballë ardhjes së Campo de Gibraltar dhe frontit të paqëndrueshëm të Atlantikut, që do të thotë (amplituda më e ulët termike, më pak thatësirë, etj.), Mund të shtrihet në Dorsal dhe Sierra. Bermeja kufizohet me Komunat. Nga ana tjetër, pjesa e sipërme ka treguar një hije të lehtë kontinentale (amplituda më e madhe termike dhe thatësira më e madhe).

Ka shumë pyetje në lidhje me burimin e lumit Genal, por shumica e autorëve pajtohen se burimi kryesor prodhohet nga kontakti me karbonatet dhe substancat metamorfike, megjithëse në përgjithësi besohet se burimi është dalja e Igualeja, e cila ka 230 l / s. , i cili përbën lumin kontributin më të madh në burimin e tij. Sidoqoftë, parregullsia e tij parandalon vazhdimin e rrymave në rrjedhën e poshtme.

Kontribute të tjera të rëndësishme janë lumi Nacimiento, i shkaktuar gjithashtu nga ndërprerja e litologjisë së skistet karstike, dhe dalja e Júzcar, prej 185 l / s, pa injoruar kontributin e lumenjve Seco dhe Guadarín në bregun e majtë. Directionshtë drejtimi i përgjithshëm i lumit në këtë pjesë lindje-perëndim.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për lumin Genal dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.