Si është klima në luginat e botës?

Lugina e Visos

Viso Valley, në Lombardia (Itali)

Luginat janë një nga vendet më të bukura të planetit. Të vendosura midis maleve, ato janë depresione të sipërfaqes së tokës midis dy shpateve me një formë të pjerrët dhe të zgjatur. Por, A keni menduar ndonjëherë se si është moti në luginat e botës?

E vërteta është se është shumë e veçantë, pasi që është midis dy majave pak a shumë të larta, temperaturat qëndrojnë pak më të larta sesa duhej të ishin duke marrë parasysh vendndodhjen e saj. Le të shohim më në detaje se si është moti në luginat e botës.

Cilat lloje të luginave ekzistojnë atje?

Lugina e Chamonix

Lugina e Chamonix, në Francë

Luginat e ngushta

Rrymat e ujit (lumenjtë, kënetat) zënë pjesën e poshtme të luginës dhe është shumë e kontrolluar për migrimin anësor. Kështu, proceset e rregullimit të kanalit ndodhin në pjesën e poshtme të vetë kanalit, ku pjerrësia modifikohet dhe është e barabartë mund të çojë në rrëshqitje të tokës.

Lugina të gjera

Këto lugina, të quajtura edhe "lugina të pjekura", shoqërohen me lumenj fushorë, ku kanali zë një pjesë të vogël të luginës pasi që fusha aluviale është e gjerë. Një fushë ku përmbytjet janë një fenomen i zakonshëm, duke e bërë atë të paqëndrueshëm dhe jo shumë statik.

Si është moti në lugina?

Luginat, duke qenë midis maleve, kanë një klimë, natyrisht, malore. Kjo karakterizohet nga regjistrimi i temperaturave të buta për pjesën më të madhe të vitit, midis 20 dhe 30ºC, përveç në dimër, ku reshjet e borës janë të shpeshta (nën -10ºC). Malet kanë kushte klimatike në varësi të zonës, për shkak të një rënie të temperaturës me lartësinë, e cila njihet si gradient vertikal termik. Në këto raste, themi se është negative, pasi që për çdo 100m termometri bie nga 0,5 në 1ºC dhe lagështia relative gjithashtu bie.

Nëse flasim për reshjet e shiut, ato janë shumë të bollshme, mbi 900 mm / vit, në shpatin e erës (ku fryn era), dhe më pak në kullotë (e mbrojtur nga era) e cila është vendi ku ndodhen luginat.

Ishte interesante për ju?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.