lot sirenë

lot sirenë në breg

Ne kemi folur tashmë në disa raste për aspektet negative të ndotjes plastike në dete dhe oqeane. Në këtë rast, ne do të fokusohemi në të folurit për lot sirenë. Këto janë plastika të vogla në formë perle, të cilat shpesh ngatërrohen nga kafshët sikur të ishin ushqim. Kjo shkakton probleme serioze për faunën e oqeaneve dhe deteve.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për lotët e sirenës, karakteristikat dhe rrezikshmërinë e tyre.

çfarë janë lotët e sirenës

plastike të vogla

Ndotja e lotëve të sirenës ka shumë disavantazhe. Gjëja kryesore është se, për shkak të madhësisë së tyre të vogël dhe ngjyrave të ndritshme, shumë kafshë detare i ngatërrojnë ato me ushqimin. Të quajtura lot sirenë, ose "nurdles" në anglisht, janë topa të vegjël plastikë që industria i përdor për të bërë gjithçka, nga shishet tek televizorët. Është lënda e parë e gjithçkaje që është prej plastike, “tulla” nga e cila është bërë ky material.

Pra, lotët e vegjël sirene shmangen lehtësisht. Më pas fabrika i shkrin dhe i formon ato në produkte të ndryshme. Problemi më i madh është se, pikërisht ngaqë janë kaq të vegjël, shpesh humbasin. Qoftë për shkak të menaxhimit të dobët të transportit ose për shkak të mbikëqyrjes së prodhimit, disa nga këto topa humbasin dhe përfundojnë në lumenj dhe oqeane.

Thënë kështu, mund të mos duket serioze. Problemi është se ka aq shumë lot sirenë që transportohen dhe përdoren përgjithmonë sa miliarda topa plastikë përfundojnë në oqean.

Lotët e sirenës janë një metaforë për krizën e oqeanit. Deti qan për plastikë, jo për sirena. Emri në fakt i referohet një lloji më pak të njohur të ndotjes, por deri tani më i rrezikshmi për oqeanin e thellë. Lotët e sirenës janë perla të vogla plastike që përfundojnë në ujërat e oqeanit, duke ndotur ekosistemet.

Këta topa plastikë, të njohur edhe si "pelet", janë me madhësi nga 1 deri në 5 mm dhe janë lënda e parë bazë për prodhimin e produkteve plastike. Ato klasifikohen si mikroplastikë primare, si perlat që përdoren në industrinë kozmetike. Ato janë projektuar të kenë këtë madhësi për një arsye, dhe kjo është për shkak se janë të lehta për t'u transportuar në një fabrikë, e cila më pas do të shkrijë miliona grimca zhavorri për të prodhuar objekte më të mëdha, të tilla si shishet plastike. Prandaj, nuk duhet të ngatërrohet me mikroplastikën e çliruar nga kontaminimi me objekte më të mëdha.

Problemi me këto mikroplastikë primare është se shumë lot sirenë nuk mund të kryejnë funksionin e tyre përfundimtar dhe përfundojnë në oqean. Menaxhimi i dobët i transportit dhe përpunimit të këtyre perlave të vogla do të thotë që miliona perla lëshohen pa dashje në ujërat e ujërave të ëmbla dhe të kripura.

Ushqim helmues për kafshët detare

mikroplastikë

Madhësia e tyre e vogël, forma e rrumbullakët dhe shumëllojshmëria e ngjyrave i bëjnë ato objekte tërheqëse për jetën detare, duke i ngatërruar përfundimisht për vezët e peshkut dhe gjahun e vogël. Kështu, ato i përmbahen organizmave të qenieve të gjalla, edhe pse natyrisht nuk kanë asnjë lëndë ushqyese. Në vend të kësaj, situatës iu shtua një problem. Përbërja polimerike e këtyre rruazave plastike lejon që ndotësit organikë të qëndrueshëm (POP) që janë tashmë të pranishëm në ujë të grumbullohen në sipërfaqen e tij.

Përveç kësaj, ato mund të kolonizohen nga mikroorganizma të rrezikshëm nga njerëzit dhe kafshët detare. Pra, ato përfundojnë duke qenë një bombë me sahat, jo vetëm sepse tashmë përfaqësojnë ndotje. Por për shkak të substancave toksike dhe mikroorganizmave të ngjitur në sipërfaqet e tyre. Ato janë aq të rrezikshme sa prekja e lëkurës së zhveshur të njerëzve që ndotin plazhet është madje e rrezikshme.

Situata bëhet edhe më shqetësuese kur llogarisim nivelin e ndotjes nga lotët e sirenës që hidhen në oqean çdo vit. Industria e plastikës vlerësohet të lëshohet pa dashje në oqean deri në 53 miliardë nanogrimca çdo vit. Dhe për ta vënë në kontekst, duhet thënë se kjo sasi mjafton për të bërë 88 milionë shishe plastike.

rreziku i lotëve të sirenës

lot sirenë

Këto janë topa të vegjël plastikë me diametër ndërmjet 1 dhe 5 mm, klasifikuar si mikroplastikë primare së bashku me mikrosferat e përdorura në detergjentë dhe kozmetikë. Pjesa tjetër, e njohur si mikroplastikë dytësore, nuk janë drejtpërdrejt më të vogla, por janë rezultat i degradimit të fragmenteve më të mëdha. Por pse prezenca e tyre është kaq shqetësuese? Shpesh me ngjyra të ndezura, ato vihen re lehtësisht nga kafshët detare, të cilat shpesh i gllabërojnë, duke i ngatërruar me ushqim. Pasi gëlltiten, ato mund të jenë të rrezikshme në dy mënyra të ndryshme: Së pari, substancat nga të cilat përbëhen janë në thelb toksike, veçanërisht kur ato grumbullohen në organizmat e gjallë.

Nga ana tjetër, forma dhe poroziteti i tyre i bëjnë ato një lloj sfungjeri që mund të bllokojë një shumëllojshmëri të gjerë të substancave të dëmshme, duke përfshirë përbërjet ndotëse të pranishme në ujë dhe disa mikroorganizma patogjenë. Për shembull, ka disa raste të nudos që janë testuar për E. coli, një bakter që shpesh shoqërohet me infeksione të traktit urinar ose helmim ushqimor, ndër sëmundje të tjera.

Këto topa të vegjël në dukje të padëmshëm mund të jenë të rrezikshëm, kështu që u rekomandohet personave që bëjnë vullnetarë për të pastruar plazhet që veshin doreza përpara se t'i prekin. Pra, çfarë nuk do të bënin ata me kafshët ujore që i hëngrën dhe organizmat e specieve të tjera që i hëngrën më vonë?

Duke numëruar lotët në det

Për shumë, kjo është një pyetje e panjohur. Për këtë arsye janë krijuar projekte si Shoqëria për Ruajtjen Detare apo ambientalistja skoceze Fidra, e cila zhvillon iniciativa që synojnë reduktimin e mbetjeve plastike dhe ndotjes kimike në oqeane, plazhe dhe mjedis.

Të dy entitetet janë të përkushtuara për të promovuar bashkëpunimin qytetar përmes programeve të tilla si Hartat Globale, të cilat inkurajojnë vullnetarë nga e gjithë bota të shtojnë nanogrimca të gjetura gjatë periudhave të caktuara kohore në plazhet e tyre.

Në këto koleksione është e mundur të bëhen llogaritjet e ftohjes, pasi 53 miliardë nga këto grimca të vogla mblidhen çdo vit në MB, që mjafton për të prodhuar 88 milionë shishe njëpërdorimshe. Sa i përket Spanjës, ka të dhëna për punën e vullnetarëve në plazhet e Ishujve Balearik, Ishujt Kanarie, Valencia, Galicia, Cantabria, Asturias, Katalonja dhe Andaluzia perëndimore. Nga këto, të dhënat më shqetësuese ishte ajo e Playa Flamenca në Valencia, ku u mblodhën më shumë se 1.000 nanogrimca në 60 minuta.

Disa vende, si Meksika dhe shumica e vendeve të Amerikës Latine, nuk kanë të dhëna, kështu që do të ishte shumë e dobishme nëse vullnetarët do të ishin të gatshëm të pastronin plazhet e tyre dhe të jepnin informacion mbi lotët e sirenëve që gjenden gjatë procesit. Kushdo që dëshiron të bashkëpunojë duhet të mësojë se si të dallojë grimcat e vogla nga grimcat e tjera të vogla, si p.sh. mikroplastika dytësore, granula, grimca polistireni ose fosile të vogla. Pasi të kuptoni ndryshimin, gjithçka që duhet të bëni është të vishni disa doreza të mira dhe të shkoni në plazh në kërkim të këtyre grimcave të vogla plastike.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth lotëve të sirenës dhe rrezikut të tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.