llojet e teleskopëve

llojet e teleskopëve

Babai i astronomisë moderne në vitin 1609, fizikani italian Galileo Galilei, i cili ishte përgjegjës për të provuar se Toka rrotullohet rreth diellit, bëri diçka që ndryshoi përgjithmonë historinë e shkencës dhe mënyrën se si ne e shohim universin. Ai shpiku teleskopin. Që atëherë, ndryshe llojet e teleskopëve ndërsa teknologjia përparon. Ne gjejmë teleskopë që vetëm shkencëtarët mund t'i përdorin dhe teleskopë për njerëzit e zakonshëm.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar për llojet e ndryshme të teleskopëve që ekzistojnë, karakteristikat e tyre dhe çfarë funksioni ka secili prej tyre.

Çfarë janë teleskopët

teleskop optik

Një teleskop është një instrument optik që ju lejon të vëzhgoni objekte të largëta dhe trupa qiellorë në detaje më të mëdha sesa mund të shihen me sy të lirë. Domethënë, është një mjet i aftë për të kapur rrezatimin elektromagnetik si drita.

Aftësia e teleskopëve për të përpunuar valët elektromagnetike, duke përfshirë ato të spektrit të dukshëm, na bën të theksojmë se megjithëse ideja e përgjithshme që teleskopët zmadhojnë madhësinë e objekteve përmes një serie lentesh, nuk është e vërtetë.

Me fjalë të tjera, në vend që të zmadhojë imazhin me një xham zmadhues, teleskopi mbledh dritën (ose një formë tjetër të rrezatimit elektromagnetik) të reflektuar nga objektet në univers që duam të vëzhgojmë dhe, pas përpunimit të këtij informacioni të dritës, e rindërton atë në një imazh. Ata nuk e zmadhojnë imazhin.

llojet e teleskopëve

llojet e teleskopëve që ekzistojnë

Ekzistojnë rreth 80 lloje të ndryshme teleskopësh, por dallimet midis shumë prej tyre janë shumë delikate dhe të rëndësishme vetëm nga një këndvështrim shumë teknik. Prandaj, ne i kemi përpiluar të gjitha këto lloje dhe i kemi ndarë në familje bazë në bazë të llojit të rrezatimit elektromagnetik që ata mund të përballojnë dhe dizajnit të tyre bazë.

teleskop optik

Kur mendojmë për teleskopët, në thelb mendojmë për teleskopët optikë. Ato janë të afta të përpunojnë pjesën e rrezatimit elektromagnetik që i përgjigjet spektrit të dukshëm, i cili ka gjatësi vale midis 780 nm (e kuqe) dhe 380 nm (vjollcë).

Me fjalë të tjera, ata janë teleskopë që kapin dritën nga objektet që duam të vëzhgojmë. Këto pajisje janë të afta të rrisin madhësinë e dukshme dhe shkëlqimin e objekteve. Në varësi të mënyrës se si kapin dhe përpunojnë dritën, teleskopët optikë mund të ndahen në tre lloje kryesore: refraktorë, reflektorë ose pasqyra katadioptrike.

teleskopët përthyes

Një teleskop përthyes është një teleskop optik që përdor lente për të formuar imazhe. Të njohura edhe si dioptra, ato janë ato të përdorura përpara futjes së teknologjisë më të avancuar në fillim të shekullit të XNUMX-të dhe ende përdoren nga astronomët amatorë.

Është lloji më i njohur i teleskopit. Ai përbëhet nga një grup lentesh që kapin dritën dhe e përqendrojnë atë në atë që quhet pika qendrore, ku ndodhet okulari. Rrezet e dritës thyhen (ndryshojnë drejtimin dhe shpejtësinë) ndërsa kalojnë nëpër këtë sistem lente konvergjente, duke shkaktuar që rrezet paralele nga objektet e largëta të konvergojnë në një pikë në planin fokal. Ju lejon të shihni objekte të mëdha, të ndritshme dhe të largëta, por është shumë i kufizuar në nivel teknik.

Teleskopi reflektues

Një teleskop reflektues është një teleskop optik që përdor pasqyra në vend të lenteve për të formuar një imazh. Fillimisht u projektua nga Isaac Newton në shekullin e XNUMX-të. Të quajtur edhe reflektorë, ata janë veçanërisht të zakonshëm në astronominë amatore, megjithëse observatorët profesionistë përdorin një variant të quajtur Cassegrain që bazohet në të njëjtin parim, por ka një dizajn më kompleks.

megjithatë, është e rëndësishme që ato të bëhen nga dy pasqyra. Njëra është në fund të tubit dhe është ajo që reflekton dritën, duke e dërguar atë në një pasqyrë të quajtur pasqyra dytësore, e cila nga ana tjetër e ridrejton dritën në okular. Zgjidh disa probleme me refraktorët, pasi mosmbajtja e lenteve zgjidh disa devijime kromatike (jo aq shumë shtrembërime ndriçimi) dhe ju lejon të shihni objektet më larg, edhe pse ato janë me cilësi optike më të ulët se refraktorët. Si të tilla, ato janë të dobishme për vëzhgimin e objekteve të zbehta më të largëta, të tilla si galaktikat ose mjegullnajat e thella.

teleskopi katadioptrik

Një teleskop katadioptrik është një teleskop optik që përdor lente dhe pasqyra për të formuar një imazh. Ka shumë lloje të këtij lloji të teleskopit, por më i famshmi është ai që përmendëm më parë: teleskopi Cassegrain. Ato janë krijuar për të zgjidhur problemet e paraqitura nga refraktorët dhe reflektorët.

Ata kanë cilësi të mirë optike (jo aq të lartë sa refraktorët), por nuk do t'ju lejojnë të shihni objekte të largëta dhe të zbehta si reflektorët. Ky lloj teleskopi ka tre pasqyra. Ekziston një pasqyrë kryesore e vendosur në pjesën e pasme, e cila është në formë konkave për të fokusuar të gjithë dritën që mbledh në një pikë të quajtur qendër e vëmendjes. Pastaj një pasqyrë e dytë konvekse përpara pasqyron imazhin përsëri në pasqyrën kryesore, e cila pasqyron imazhin në një pasqyrë të tretë që tashmë dërgon dritën në objektiv.

radio teleskop

Ndryshuam tërësisht terrenin dhe vazhdojmë të shikojmë teleskopët, të cilët edhe pse janë teleskopë, sigurisht që nuk përputhen me imazhet e teleskopit që kemi. Radioteleskopët përbëhen nga një antenë që kap rrezatimin elektromagnetik që korrespondon me valët e radios, që kanë gjatësi vale midis 100 mikron dhe 100 kilometra. Në vend që të kap dritën, ai kap frekuencat e radios të emetuara nga objektet qiellore.

teleskop infra të kuqe

Teleskopët infra të kuqe përbëhen nga një instrument i aftë për të kapur rrezatimin elektromagnetik që korrespondon me rrezet infra të kuqe, valët e të cilit kanë gjatësi vale midis 15.000 nm dhe 760-780 nm, duke kufizuar kështu pjesën e kuqe të spektrit të dukshëm që nuk kap dritën, por rrezatimin infra të kuq. Këto jo vetëm që eliminojnë plotësisht ndërhyrjet nga atmosfera e Tokës, por gjithashtu na japin informacion shumë interesant për "zemrën" e galaktikës.

teleskop me rreze x

mjet për të parë yjet

Një teleskop me rreze X është një instrument që mund të shikojë objektet qiellore që lëshojnë rrezatim elektromagnetik në spektrin e rrezeve X, me gjatësi vale midis 0,01 nm dhe 10 nm. Ato na lejojnë të zbulojmë objekte që nuk lëshojnë dritë, por më tepër atë që ne zakonisht e quajmë rrezatim, siç janë vrimat e zeza. Meqenëse atmosfera e Tokës nuk lejon që këto rreze X nga hapësira të depërtojnë, këta teleskopë duhet të montohen në satelitë.

teleskop ultravjollcë

Një teleskop ultravjollcë, një instrument që na lejon të shohim objekte qiellore, lëshon rrezatim elektromagnetik në spektrin ultravjollcë, me gjatësi vale midis 10 dhe 320 nanometra, pra është një rrezatim i afërt me rrezet X. Me fjalë të tjera, këta teleskopë japin informacion shumë të vlefshëm për evolucionin e galaktikave dhe xhuxhëve të bardhë.

Teleskopi Cherenkov

Teleskopi Cherenkov është një instrument që zbulon rrezet gama nga objekte energjike si supernova ose bërthama galaktike shumë aktive. Rrezatimi gama ka një gjatësi vale më të vogël se 1 pikometër. Aktualisht ekzistojnë katër teleskopë të tillë në botë dhe ato japin informacion shumë të rëndësishëm për burimet astronomike të këtyre rrezeve gama.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për llojet e teleskopëve që ekzistojnë dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   LOCARNINI RICARDO ROBERTO dijo

    RRETH VITIT 1987, ISHA NË USHUAIA DHE PASHA SHPËRTHIMIN E SUPERNOVËS, ME SY TË LAKUR, SHUMË KARTË – FALEMINDERIT – RICARDO