Llojet, formimi dhe karakteristikat e shkëmbinjve

Llojet e shkëmbinjve

Sot do të flasim për një temë të gjeologjisë. Eshte per llojet e shkëmbinjve që ekzistojnë. Që kur u formua planeti ynë tokë, janë formuar miliona gurë dhe minerale. Në varësi të origjinës dhe llojit të tyre të trajnimit, ekzistojnë disa lloje. Të gjithë shkëmbinjtë në botë mund të klasifikohen në tre grupe të mëdha: shkëmbinj magmatikë, shkëmbinj sedimentarë dhe shkëmbinj metamorfikë.

Nëse duhet të njihni të gjitha llojet e shkëmbinjve që ekzistojnë, kushtet e formimit dhe karakteristikat e tyre, ky është postimi juaj

Shkëmbinj sedimentarë

Shkëmbinjtë sedimentarë dhe formimi i tyre

Ne do të fillojmë duke përshkruar shkëmbinjtë sedimentarë. Formimi i tij është për shkak të transportit dhe depozitimit të materialeve për shkak të veprimi i erës, ujit dhe akullit. Ata gjithashtu kanë qenë në gjendje të depozitohen kimikisht nga ndonjë lëng ujor. Me kalimin e kohës, këto materiale bashkohen për të formuar një shkëmb. Prandaj, shkëmbinjtë sedimentarë përbëhen nga shumë materiale.

Nga ana tjetër, shkëmbinjtë sedimentarë ndahen në detrital dhe jo-detrital

Shkëmbinjtë sedimentarë detrital

Shkëmbinjtë sedimentarë detrital

Këto janë ato që janë formuar nga sedimentimi i fragmenteve të shkëmbinjve të tjerë pasi janë transportuar më parë. Në varësi të madhësisë së fragmenteve shkëmbore, ato identifikohen në një mënyrë ose në një tjetër. Nëse thuhen fragmente janë më të mëdha se 2 mm  dhe të rrumbullakosura quhen konglomerate. Nga ana tjetër, nëse janë këndore quhen boshllëqe.

Nëse fragmentet që përbëjnë shkëmbin janë më të lirshme, ato quhen zhavorr. Ju ndoshta keni dëgjuar për zhavorr. Kur janë më të vogla se 2 mm dhe më të mëdha se 0,6 mm, kjo do të thotë, me sy të lirë madje ose me një mikroskop optik ata quhen gur ranor. Kur fragmentet që përbëjnë shkëmbin janë aq të vogla sa na duhet një mikroskop elektronik, ato quhen silts dhe argjila.

Aktualisht, zhavorri përdoret për agregate në ndërtim dhe prodhim të betonit. Konglomeratet dhe gurët e rërës përdoren për qëndrueshmërinë e tyre në ndërtim. Argjilat përdoren në jetën tonë të përditshme dhe për përdorim medicinal dhe kozmetik. Ato përdoren gjithashtu për ndërtimin e tullave dhe qeramikës. Karakteristikat e tyre hidroizoluese i bëjnë ato perfekte për thithjen e produkteve ndotëse dhe filtrimin në industri. Ato përdoren si lëndë e parë për ndërtimin e mureve të baltës dhe qerpikëve dhe për prodhimin e copave të qeramikës tradicionale, enëve prej balte dhe porcelanit.

Shkëmbinjtë sedimentarë jo-detritalë

Dolomit shkëmbor sedimentar jo-detrital

Këto lloj shkëmbinjsh formohen nga reshjet e përbërjeve të caktuara kimike në tretësira ujore. Disa substanca me origjinë organike mund të grumbullohen për të formuar këto shkëmbinj. Një nga shkëmbinjtë më të zakonshëm dhe më të njohur të këtij lloji është gëlqerori. Formohet përmes reshjeve të karbonatit të kalciumit ose akumulimit të fragmenteve skeletore të koraleve, ostrakodëve dhe gastropodëve.

Veryshtë shumë e zakonshme të shohësh fragmente të fosileve në këtë lloj shkëmbinjsh. Një shembull i shkëmbinjve gëlqerorë është gëlqeror. Shtë një shkëmb shumë poroz që ka mbetje të bollshme bimore dhe buron nga lumenjtë kur karbonati i kalciumit precipiton në bimësi.

Një shembull tjetër shumë i zakonshëm janë dolomitet. Ato ndryshojnë nga ato të mëparshmet në atë që ka një përbërje kimike me një përmbajtje të lartë magnezi. Kur ndodh akumulimi i guaskave të organizmave që janë bërë me silicë, formohen shkëmbinj guri.

Ekziston edhe një lloj shkëmbi brenda jo-detritalit thirrjet avaporitike. Këto formohen përmes avullimit të ujit në mjediset detare dhe në kënetat ose lagunat. Shkëmbi më i rëndësishëm në këtë grup është gipsi. Ato formohen përmes reshjeve të sulfatit të kalciumit.

Guri gëlqeror përdoret në prodhimin e çimentos dhe gëlqeres në ndërtim. Ato janë materiale që përdoren për fasadat dhe mbulesën e dyshemesë së ndërtesave. Qymyri dhe nafta janë një lloj shkëmbi sedimentar jo-detrital thirrjet organogjene. Emri i tij është për shkak të faktit se vjen nga akumulimi i materialit organik dhe mbetjeve të tij. Ndërsa qymyri vjen nga mbeturinat e bimëve, vaji nga planktonet detare. Ata janë me interes të madh ekonomik për shkak të vlerës së tyre të lartë kalorifike për gjenerimin e energjisë përmes djegies.

Shkëmbinj Ignezë

Shkëmbinj Ignezë

Ky është lloji i dytë i shkëmbit. Ato gjenerohen nga ftohja e një masë e lëngët e përbërjes silikate që vijnë nga brenda Tokës. Masa e shkrirë është në temperatura jashtëzakonisht të larta dhe ngurtësohet kur arrin në sipërfaqen e tokës. Në varësi të vendit ku ftohen, ato do të krijojnë dy lloje shkëmbinjsh.

Shkëmbinj plutonikë

Granit shkëmbi i egër

Këto e kanë origjinën kur masa e lëngshme ftohet nën sipërfaqen e tokës. Kjo është, duke iu nënshtruar presionit të ulët, mineralet brenda rriten ngushtë së bashku. Kjo bën që të formohen shkëmbinj të dendur, jo porozë. Ftohja e masës së lëngshme është shumë e ngadaltë, kështu që kristalet mund të jenë shumë të mëdha.

Një nga shkëmbinjtë më të famshëm të këtij lloji është granit Ato janë të përbëra nga një përzierje e mineraleve të kuarcit, feldspatëve dhe mikës.

Shkëmbinj vullkanikë

Basalt

Ky lloj formohet kur masa e lëngët rritet në pjesën e jashtme të sipërfaqes së Tokës dhe ftohet atje. Këto janë shkëmbinjtë që formohen kur lava nga vullkanet ftohet në temperatura dhe presione më të ulëta. Kristalet në këta shkëmbinj janë më të vegjël dhe kanë lëndë amorfe të kristalizuar si qelqi.

Një nga më të shpeshtat dhe më të lehtë për tu njohur ato janë bazaltë dhe shtuf.

Shkëmbinj metamorfikë

Mermer shkëmbor metamorfik

Këto shkëmbinj janë gjeneruar nga shkëmbinj para-ekzistues tashmë duke kaluar rritet temperatura dhe presioni nga proceset gjeologjike. Rregullimet që pësojnë këto lloj shkëmbinjsh i bëjnë ata të ndryshojnë përbërjen dhe mineralet e tyre. Ky proces metamorfik ndodh në gjendje të ngurtë. Shkëmbi nuk ka pse të jetë i shkrirë.

Shumica e shkëmbinjve metamorfikë karakterizohen nga një thërrmim i përgjithshëm i mineraleve të tyre që e bëjnë shkëmbin të rrafshohet dhe të petëzohet. Ky efekt quhet gjethezim.

Shkëmbinjtë më të zakonshëm të njohur janë rrasat, mermeri, kuarciti, gneiss dhe shistet.

Ju tashmë i njihni më mirë llojet e shkëmbinjve që ekzistojnë dhe proceset e formimit të tyre. Tani është radha juaj të shkoni në fushë dhe të njihni se cilat lloje shkëmbinjsh po shihni dhe të nxirrni përfundimin e formimit dhe përbërjes së tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Jose Joaquin Adarmes Hernandez dijo

    Ky studim është shumë interesant, unë jam i vendosur në San Sebastian de los Reyes të Shtetit të Aragua Venezuelës dhe ka kodra të rëndësishme gëlqerore dhe minerale të tjera në një sistem shpellash dhe humnerë me bukuri të madhe, sepse unë do të doja të hetoja edhe më shumë në lidhje me karakteristikat dhe llojet e minerale ekzistuese në këto shpella të bukura.