Llojet e mineraleve

Karakteristikat e mineraleve

Possibleshtë e mundur që në ndonjë rast të keni studiuar minerale dhe karakteristikat e tyre. Ka shume llojet e mineraleve dhe secila është nxjerrë në një mënyrë dhe ka karakteristika të ndryshme. Qenia njerëzore shfrytëzon minerale për përdorime të ndryshme. Një mineral nuk është asgjë më shumë se një lëndë e ngurtë inorganike që përmban substanca natyrore dhe me një formulë kimike specifike.

Në këtë artikull ne do të përqendrohemi në llojet e ndryshme të mineraleve që ekzistojnë në Tokë dhe çfarë bëjnë ato. A doni të dini më shumë rreth kësaj? Ky është postimi juaj

Karakteristikat që përcaktojnë një mineral

Fortësia e një minerali

Gjëja e parë që duhet të shohim një mineral është se ai është një element inert, inorganik, domethënë nuk ka jetë. Që një mineral të jetë mineral, duhet të plotësohen disa kushte. E para është se nuk mund të vijë nga ndonjë qenie e gjallë ose mbetje organike. Këto janë substanca natyrore që gjenerohen në Tokë. Duke qenë e natyrshme, ajo duhet të nxirret nga natyra dhe të mos krijohet artificialisht.

Me çështjen e mineraleve ka shumë biznes. Ka njerëz që falsifikojnë minerale për sintetikë të tjerë të bërë nga vetë për t'i shitur ato në kurriz të njerëzve që besojnë në fuqinë mistike të mineraleve. Një shembull i qartë është labradoriti, kuarci, etj.

Formula kimike e një minerali duhet të rregullohet. Ajo përbëhet nga molekula dhe atome të rregulluara në një mënyrë fikse dhe nuk duhet të ndryshohet. Dy minerale mund të përbëhen nga të njëjtët atome dhe molekula, por kanë përmasa të ndryshme. Një shembull i kësaj është kinebra. Ky mineral ka formulën kimike HgS. Kjo do të thotë që përbërja e tij përbëhet nga molekula merkuri dhe squfuri. Që kinema të jetë një mineral i vërtetë, ai duhet të nxirret nga natyra dhe të jetë inorganik.

Si të dallojmë një mineral nga tjetri

Llojet e mineraleve

Kur keni dyshime, ka karakteristika që mund të na ndihmojnë të bëjmë dallimin midis disa llojeve të mineraleve nga të tjerët. Ne kujtojmë se çdo mineral ka veti që e bëjnë atë unike dhe të ndryshme nga pjesa tjetër. Ne do të shohim se cilat janë karakteristikat që do të na ndihmonin të bëjmë dallimin midis mineraleve të ndryshëm.

 • E para është të dimë nëse po flasim apo jo Një kristal. Ka minerale që janë vetë kristale dhe me origjinë natyrore. Padyshim që nuk është një kristal si ai që jemi mësuar ta shohim, por ato kanë një formë poliedrike, fytyra, kulme dhe buzë. Duhet përmendur se shumica e mineraleve janë kristale për shkak të strukturës së tyre.
 • Zakon është forma që ata zakonisht kanë. Në varësi të temperaturës dhe presionit në të cilin janë formuar, mineralet kanë një zakon tjetër. Isshtë forma që ata zakonisht kanë.
 • Ngjyra është një tipar mjaft i lehtë për tu diferencuar. Çdo minator ka një ngjyrë të ndryshme që mund të na ndihmojë të dimë se cila është cila. Ekzistojnë edhe ato pa ngjyrë dhe transparente.
 • Të ndritshmit Isshtë një karakteristikë tjetër që mund të na ndihmojë të njohim llojet e mineraleve. Secili ka një shkëlqim të ndryshëm. Ka prej tyre me shkëlqim metalik, qelqor, mat ose adamantinë.
 • Dendësia mund të shihet fare lehtë. Në varësi të madhësisë dhe masës së secilit mineral, lehtë mund të dini densitetin. Mineralet më të dendura janë të vogla dhe të rënda.

Karakteristikat e mineraleve

Karakteristikat e mineraleve

Mineralet kanë veti që shërbejnë për klasifikimin e tyre dhe gjenerojnë një larmi prej tyre. Një nga vetitë kryesore të tij dhe nga e cila klasifikohen është fortësia. Nga më e vështira te më e buta ato klasifikohen sipas shkalla Mohs.

Një tjetër pronë është brishtësia. Kjo është, sa e lehtë apo e vështirë është të thyesh në një goditje. Fortësia nuk duhet të ngatërrohet me brishtësinë. Për shembull, diamanti është minerali më i vështirë pasi nuk mund të gërvishtet nëse nuk është me një diamant tjetër. Sidoqoftë, është jashtëzakonisht e lehtë të thyhet kur goditet, pasi është shumë e brishtë.

Kur një mineral prishet, ai mund të thyhet në mënyrë të parregullt ose të shtresohet rregullisht. Kur ndodh e dyta, kjo do të thotë se ata kanë pjesë të barabarta. Të analizojmë plotësisht një mineral të gjitha karakteristikat dhe vetitë e tij duhet të merren parasysh.

Shkalla Mohs është si më poshtë, nga fortësia më e madhe tek më e pakta:

 • 10. Diamant
 • 9. Korund
 • 8. Topaz
 • 7. Kuarci
 • 6. Ortoklasët
 • 5. Apatiti
 • 4. Fluori
 • 3. Kalciti
 • 2 suva
 • 1.Talc

Për të lehtësuar kuptimin, duhet thënë se fortësia konsiston në aftësinë për tu gërvishtur. Në këtë rast, talk mund të gërvishtet nga të gjithë, por nuk mund të gërvishtë askënd. Kuarci mund të gërvishtë pjesën tjetër të listës nga 6 poshtë, por mund të gërvishtet vetëm nga topaz, korund dhe diamant. Diamanti, duke qenë më i vështiri, nuk mund të gërvishtet nga askush dhe mund të gërvishtë të gjithë.

Llojet e mineraleve

Formimi i mineraleve

Mënyra se si shfaqen mineralet në natyrë i ndihmon ata të identifikojnë dy grupe të mëdha. Nga njëra anë, ato janë minerale që formojnë shkëmbinj dhe, nga ana tjetër, minerale mineralesh.

Një shembull i llojit të parë të mineralit është graniti. Graniti është një shkëmb i përbërë nga tre lloje mineralesh: kuarci, feldspat dhe mika (shih Llojet e shkëmbinjve) Të llojit të dytë kemi xeherore hekuri. Shtë mineral sepse merret direkt nga hekuri. Minerali i hekurit ka një përmbajtje të lartë të hekurit natyral dhe të pastër, kështu që mund të nxirret direkt. Duhet thënë që xeherorët priren të kenë papastërti.

Midis mineraleve që formojnë shkëmbinjtë kemi:

 • Këto janë një grup mineralesh që formojnë shkëmbinj me bollëk më të madh. Gjeni biotit, olivinë, kuarc dhe ortez.
 • Nuk ka silikate. Këto minerale nuk kanë silic dhe janë gips, halite dhe kalcit.

Minerale që formojnë shkëmbinj

Nga ana tjetër, ne kemi mineralet xeherore nga të cilat nxirret direkt përmes elementit. Akumulimi i madh i një lloji minerali mineral quhet depozitë. Për të marrë metalin nga një xeheror, papastërtitë ndahen duke e shtypur dhe më pas ri-siguresat në temperatura të larta. Kështu formohen ingotët e famshëm.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të kuptoni më shumë për llojet e mineraleve.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.