llojet e meteorëve

qiftet

Fjala "meteor" përdoret si në meteorologji ashtu edhe në astronomi, por kuptimi i saj ndryshon në varësi të kontekstit. Fusha e meteorologjisë përdor termin "meteorite" për të përfshirë të gjitha fenomenet fizike që ndodhin natyrshëm që mund të ndodhin në çdo nivel në atmosferë. Meteorologjia është në thelb studimi i këtyre meteorëve: grupi i fenomeneve që ndodhin brenda atmosferës së Tokës. Janë të shumta llojet e meteorëve me karakteristika unike.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar për llojet e ndryshme të meteorëve që ekzistojnë, karakteristikat e tyre dhe shumë më tepër.

Si formohet një meteor

llojet e meteorëve që ekzistojnë

Meteorët formohen në jonosferë, veçanërisht në atmosferën e sipërme, e cila është midis 85 dhe 115 km mbi sipërfaqen e Tokës. Ky është një fenomen relativisht i zakonshëm që mund të shihet me sy të lirë. Në fakt, gjatë një nate të errët dhe të kthjellët, vlerësohet se rreth 10 meteorë mund të zbulohen në intervale të rastësishme pa ndihmën e instrumenteve. Ka edhe periudha gjatë gjithë vitit kur ka rritje të numrit të meteorëve, të cilët Ato variojnë nga 10 deri në 60 në orë, përderisa kushtet janë të favorshme.

Këto ngjarje njihen globalisht si "shumë yjesh" dhe shkaktohen nga fragmentimi i një komete në disa objekte që hyjnë në atmosferën tonë, secili duke u shndërruar në një meteor unik.

Dallimet midis meteoritëve, meteorëve dhe meteorit

hekuri dhe shkëmbor

Është e rëndësishme të kuptohet dallimi midis meteoritëve, meteoritëve dhe meteoroideve. Një meteor Është një fragment shkëmbi ose metali nga hapësira që i mbijeton udhëtimit nëpër atmosferën e Tokës dhe godet tokën. Një meteor, nga ana tjetër, është rrezja e dritës së dukshme që prodhohet kur një pjesë e vogël e mbeturinave nga një kometë ose asteroid, Ai hyn në atmosferën e Tokës dhe digjet për shkak të fërkimit. Më në fund, një meteor është më i vogli nga të tre, duke iu referuar çdo mbetjeje shkëmbore ose metalike në hapësirë ​​që është më pak se një metër në madhësi. Është thelbësore të bëhet dallimi midis këtyre termave kur flasim për ngjarje që lidhen me hapësirën dhe fenomenet qiellore.

Përbërja dhe karakteristikat

Përbërja e një meteori mund të jetë mjaft komplekse. Ai përbëhet nga materiale të ndryshme, duke përfshirë hekurin, nikelin dhe shkëmbin. Këto materiale shpesh Ato formohen së bashku në një proces të quajtur akretim, që ndodh kur grimcat më të vogla bashkohen për të formuar një objekt më të madh. Ndërsa meteori udhëton nëpër hapësirë, ai mund të ndërveprojë me atmosferën e Tokës, duke bërë që ajo të nxehet dhe të avullojë.

Ky avullim çon në formimin e një rrezeje të ndritshme drite, e cila zakonisht njihet si një yll që xhiron. Pavarësisht natyrës së tij të përkohshme, Meteorët ofrojnë informacion të vlefshëm për përbërjen e sistemit tonë diellor.

Nga pikëpamja meteorologjike, është evidente se meteorët formohen nga elementë që ekzistojnë brenda atmosferës. Përndryshe, ato mund të jenë gjithashtu rezultat i proceseve që përdorin këta elementë dhe herë pas here rrezet e diellit. Për të thelluar, shumica e meteorëve mund të klasifikohen si hidrometeorë, të cilët përbëhen nga uji në gjendje të lëngshme ose të ngurtë.

Përveç kësaj, meteorët mund të përbëhen edhe nga grimca të ngurta që vijnë nga sipërfaqja e Tokës, si pluhuri ose kripërat e detit. Së fundi, ato mund të shfaqen si një ngjarje optike ose elektrike që rezulton nga fenomene fizike që ndodhin në ajër.

llojet e meteorëve

llojet e meteorëve

Organizata Botërore Meteorologjike (WMO) ka krijuar një sistem klasifikimi meteorësh që bën dallimin midis llojeve të ndryshme.

Sipas Organizatës Botërore Meteorologjike (WMO), meteorët mund të ndahen në:

Hidrometeorët: Ata janë meteorë të formuar nga uji i lëngshëm ose i ngurtë. Ato mund të ndahen në kategori të ndryshme bazuar në karakteristikat e tyre më specifike.

 • Grimcat e ujit të pezulluara në atmosferë: retë, mjegulla, mjegulla, mjegulla e ngrirë.
 • Reshjet: shi, shi, shi i acartë, rrebeshe, breshër, borë, reshje, graupel.
 • Depozitimi i grimcave: ngrica, vesa, ngrica, akulli.
 • Grimcat e bartura nga era: stuhitë, avionët e valëve.
 • Të tjera: Stuhi, Vegas…

Litometeorët: Ata janë meteorë të formuar nga grimcat nga sipërfaqja e Tokës. Ato mund të ndahen në lloje të ndryshme.

 • Grimcat e pezulluara në atmosferë: mjegull, mjegull pluhuri, smog.
 • Grimcat e bartura nga era: stuhi, stuhi, vorbulla (pluhur ose rërë).

Fotometeorët: Ata janë meteorë që konsiderohen optikë ose ndriçues. Këto përfshijnë ylberë, aureolë diellore ose hënore, harqe circumzenitale, fantazma, sipërfaqe parahënore, re të ylbertë, mirazhe, unaza episkopale, shkrepje, etj.

Elektrometeorët: Janë me origjinë elektrike. Midis tyre gjejmë stuhi, vetëtima, vetëtima, aurora, zjarrin e Shën Elmos etj.

Në astronomi, nga ana tjetër, meteoritët ndahen në tre lloje kryesore në bazë të përbërjes së tyre. Vlen të sqarohet se ato nuk klasifikohen sipas dukurive ndriçuese (meteorite), por sipas elementeve që përbëjnë objektet e ngurta. Llojet e ndryshme janë:

 • Hekuri: Të quajtura edhe "siderite", ato janë objekte metalike. Ato përbëhen nga 90% hekur (Fe), 9% nikel (Ni) dhe 1% elementë të tjerë.
 • Rocky: Të quajtur edhe "meteorite" ose "shkëmbinj", ato janë objekte guri. Ato përbëhen nga silikate të lehta, të ngjashme me gurët nga korja e Tokës. Edhe pse ato përfaqësojnë llojin më të zakonshëm të meteoroideve, sapo të arrijnë në sipërfaqe është e vështirë t'i dallosh nga shkëmbinjtë në Tokë.
 • Me ngjyra shkëmbore: Janë objekte prej metali-guri. Ato paraqesin një kombinim të ndërmjetëm midis dy llojeve të para.

Origjina e meteorëve

Meteorët, të njohur edhe si yje që bien, kanë një histori të gjatë dhe të ndërlikuar në lidhje me origjinën e tyre. Meteorët janë teorizuar se janë mbetje të formimit të sistemit tonë diellor, si dhe fragmente kometash dhe asteroidësh. Disa shkencëtarë besojnë se ato kanë origjinë jashtëtokësore, me origjinë nga planetë të tjerë apo edhe sisteme të tjera yjore. Pavarësisht pasigurisë rreth origjinës së tyre, meteorët vazhdojnë të magjepsin dhe intrigojnë njerëzit në mbarë botën.

Demonstrimi i origjinës së meteorëve në astronomi nuk ishte i mundur deri në vitin 1800. Pikërisht atëherë studiuesit gjermanë llogaritën lartësinë në të cilën shiheshin meteorët, duke çuar në përfundimin se ata duhet të kishin lidhje me objekte jashtëtokësore.

aktualisht, Ne jemi të vetëdijshëm se meteorët mund të vijnë nga burime të ndryshme. Disa mund të jenë mbetje të formimit ose shkatërrimit të trupave më të mëdhenj qiellorë, të tillë si planetët ose satelitët. Të tjerët mund të vijnë nga fragmente asteroidi që ekzistojnë në brezin asteroid të sistemit tonë diellor.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për llojet e meteorëve dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.