Llojet e kuarcit

llojet e kuarcit

Kuarci është minerali më i bollshëm në koren e tokës, karakterizohet nga shumëllojshmëria e llojeve, formave dhe ngjyrave, gjë që e bën atë jashtëzakonisht tërheqës dhe të vlefshëm. Për shkak të larmisë dhe larmisë së saj të gjerë, ajo ka një gamë të gjerë aplikimesh. Ka të ndryshme llojet e kuarcit dhe ato kanë përdorime të ndryshme në varësi të ngjyrës dhe përbërjes që kanë.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se cilat janë llojet e ndryshme të kuarcit që ekzistojnë në botë dhe cilat janë karakteristikat e tyre kryesore.

Çfarë përbëhet nga ajo?

formimi i kristaleve

Kuarci përbëhet nga një pjesë xhel silicë dhe dy pjesë oksigjen. Për shkak të përbërjes së tyre, ato janë jashtëzakonisht rezistente dhe kanë veti që e bëjnë këtë mineral një element të përsosur për pajisje të tilla si orët ose pajisjet e transmetimit të frekuencës radio. Këta gurë gjithashtu besohet të kenë aftësi shëruese, mbrojtëse dhe kontrolluese të energjisë. Qytetërimet e lashta si egjiptianët, Aztekët dhe Romakët e përdorën atë në bizhuteri dhe amuletë sepse ata besonin se kishte fuqinë për të shëruar trupin dhe mendjen dhe për t'i rezistuar energjisë negative.

Kuarci shfaqet pothuajse kudo në botë dhe vjen në ngjyra të ndryshme. Ato shkojnë nga transparente në plotësisht të errëta, dhe secila konsiderohet të ketë një kuptim të ndryshëm.

Sipas përbërjes së tij, ekzistojnë lloje të ndryshme të kuarcit, megjithëse më të famshmit janë ametisti, citrina dhe kuarci i qumështit, të cilat konsiderohen në gemologji. Cfare ka me shume, Ekzistojnë disa lloje të kuarcit që konsiderohen gurë të çmuar pavarësisht nga vlera e tyre relativisht e ulët. Në përgjithësi, këto klasifikohen sipas varieteteve të tyre të kristaliteve, domethënë ngjyrës së tyre. Disa nga më të zakonshmet janë:

 • Kuarci i bardhë qumështor, i tejdukshëm ose pothuajse i errët.
 • Xham i tymosur, tone transparente dhe gri.
 • Kuarc citrine, nga e verdha në portokalli të lehtë.
 • Ametist, pak a shumë vjollcë e thellë.
 • Kuarci i trëndafilit, për shkak të pranisë së aluminit.

Karakteristikat e llojeve të kuarcit

llojet e kuarcit sipas ngjyrave

Ndër karakteristikat më të zakonshme në mesin e të gjitha llojeve të kuarcit, ne kemi sa vijon:

 • Xhami kuarc i përket klasës së silikateve, veçanërisht tektosilikatet.
 • Përbërja e tij kimike e pastër korrespondon me dioksidin e silikonit (SiO2), i cili është një pjesë silikoni dhe dy pjesë oksigjen.
 • Karakterizohet nga ngurtësia e tij e lartë Mohs prej 7.
 • Dendësia e tij ose graviteti specifik është shumë i ngjashëm me vlerën mesatare të kores së tokës, që luhatet midis 2,6 dhe 2,7 gram për centimetër kub.
 • Ajo ka një sistem kryesor kristal që korrespondon me sistemin kristal gjashtëkëndor.
 • Shkëlqimi i tij është shumë i ngjashëm me kristalet e qelqit.
 • Diafanizmi ose transparenca e tij është e tejdukshme ose transparente, në mënyrë që drita të kalojë lehtësisht nëpër gotë.
 • Së fundi, ngjyra e saj me shirita është pa ngjyrë ose nuk ekziston.

Llojet e kuarcit

kristale natyrore

Varietetet e kuarcit i referohen të gjitha llojeve të kuarcit, ndryshimi i vetëm është se papastërtitë në përbërjen kimike të kristalit janë të ndryshme, por përbërja kimike origjinale e kuarcit (SiO2) mbetet akoma. Shumëllojshmëria e kësaj përbërje kimike i jep kuarcit një larmi ngjyrash.

Kuarc i kristaltë

Kuarci kristalor janë të gjitha llojet e kuarcit, ato shfaqen si kristale të strukturuara mirë dhe grimca të dukshme, domethënë këtu mund të shihni qartë formën e kuarcit dhe të gjitha karakteristikat e tij.

Shembujt më të zakonshëm të këtij grupi janë kristale kuarci (kristale shkëmbore), grimcat minerale që gjenden në granit dhe gur ranor, dhe kuarci që gjenden në venat.

Kriptokristaline ose mikrokristaline

Ky grup formohet nga minerale kuarci, të cilat përbëhen nga kristale mikroskopike kuarci, domethënë, këto kristale nuk janë të dukshme me sy të lirë, por së bashku formojnë një lloj kuarci mikrokristalor. Ky grup shpesh quhet kalcedoni.

Origjina dhe formimi i shkëmbinjve

Kuarci është minerali më i bollshëm në koren e tokës, prandaj përdoret gjerësisht në sistemin e klasifikimit të shkëmbinjve ndezës, shkëmbinjve sedimentarë dhe shkëmbinjve metamorfikë. Origjina, gjeneza dhe formimi i saj varen në një masë të madhe nga mjedisi gjeologjik që lidhet me të. Kuarci që formon shkëmbinj është gjetur të përzihet me një numër të madh mineralesh në lloje të ndryshme shkëmbinjsh, duke e bërë atë pjesë të përbërjes së tyre kimike minerale dhe strukturës së shkëmbit.

Në shkëmbinjtë ndezës, kuarci kristalizohet thellë në magmë dhe është pjesë e granitit, dioritit, granodioritit, etj. Varietetet e kristaltit të kuarcit mund të kristalizohen nga ftohja e papritur e lavës dhe materialeve piroklastike, për shembull, kuarci është pjesë e rizolitit, shtufit ose daçitit. Më në fund, në las rocas sedimentarias los granos de cuarzo van që do të vinte nga shpërfytyrimi, meteorización, erozioni i transportuar atje desde otro tipo de rocas hasta që përputhen me sedimentet e nueva roca.

Kuarc hidrotermal

Kuarc hidrotermal është një lloj kuarci i kristalizuar nga dioksidi i silikonit në lëngjet hidrotermale, dhe në përgjithësi lidhet me lloje të caktuara të depozitave minerale ose venave hidrotermale ose depozitave minerale në formën e venave. Shumë prej këtyre venave kuarci janë shpesh interesante për eksplorimin e minierave gjeologjike sepse ato mund të përmbajnë metale interesante si ari, argjendi dhe zinku.

Kuarci hidrotermal është një kombinim i magmës që përmban ujë dhe kristale që formojnë lavë. Ky proces vjen nga temperatura dhe presioni shumë i lartë nën sipërfaqen e tokës, dhe uji mund të shpërndajë minerale të ndryshme. Ndërsa temperatura e magmës zvogëlohet, lëngu i mbetur është kuarci dhe uji, kjo zgjidhje rrjedh nëpër çarjet në shkëmbin përreth, ku ftohet dhe fillon të ngurtësohet me shpejtësi.

Ky proces mund të formojë kristale të bukura kuarci, si dhe kristale të garnetit, kalcitit, sfaleritit, turmalinës, galenës, piritit, madje edhe argjendit dhe arit. Një nga shembujt më të dukshëm të këtij lloji është ametisti, i cili është një kuarc i purpurt mikrokristalor. Ngjyra mund të jetë pak a shumë intensive, në varësi të sasisë së hekurit (Fe + 3) që përmban. Kjo formohet në nyjet e një zgjidhjeje të pasur me oksid hekuri, në temperatura nën 300 ° C, ato do të tregojnë një ngjyrë vjollce karakteristike.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për llojet e kuarcit dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.