llojet e hënave

llojet e hënave

Sa herë që njeriu shpik më shumë llojet e hënave të ndryshme në varësi të dukshmërisë, ngjyrës, madhësisë së tyre etj. Dhe është se pozicionet e ndryshme të hënës dhe dukshmëria e saj nga toka bëjnë që emra të ndryshëm të njohin situatën në fjalë. Kemi nga superhëna, hëna e luleshtrydheve, hëna e blirit dhe shumë të tjera.

Në këtë artikull do t'ju shpjegojmë se cilat janë llojet e ndryshme të hënave që ekzistojnë, karakteristikat e tyre dhe pse u është vënë ky emër.

llojet e hënave

variantet e hënave

Super hënë

Kur një hënë e plotë shfaqet dhe është më afër Tokës, ne e quajmë atë një superhënë. Kjo është për shkak se orbita e hënës rreth tokës është eliptike, kështu që që herë është më afër tokës e herë më larg.

Pika në të cilën Hëna është më e largët nga Toka quhet apogje dhe është afërsisht 400.000 kilometra nga Toka. Nga ana tjetër, kur ndodh një superhëna, pika më e afërt, e quajtur perigje, është 350.000 metra larg.

Hëna kalon nëpër to çdo cikël hënor (dmth. çdo 28 ditë). Distanca mesatare nga Toka në Hënë (shpesh përdoret për të na referuar) është 384.400 km.

Ndonjëherë kjo mund të ndodhë, pasi kemi parë në këtë artikull që lloji i hënës ndodh gjatë hënës së plotë dhe nëse një fenomen superhënor ndodh në të njëjtën kohë, ne mund të kombinojmë dy konceptet, për shembull: super hënë e gjakut, super korrja e hënës etj. Superhëna e plotë e ardhshme do të ndodhë më 31 gusht 2023.

hëna Blu

Hëna e dytë e plotë që ndodh në të njëjtin muaj quhet hënë blu. Kjo ngjarje përsëritet afërsisht çdo dy vjet e gjysmë. Hëna e ardhshme Blu do të ndodhë më 31 gusht 2023, e cila do të jetë hëna e dytë e plotë e muajit (dhe një superhëna, duke pasur parasysh afërsinë).

hënë e përgjakur ose hënë e kuqe

Një hënë e përgjakur, e njohur edhe si hënë e kuqe, ndodh kur ndodh një eklips hënor. Kur Toka është midis Hënës dhe Diellit, ndonjëherë sipërfaqja e errët brenda eklipsit do të jetë mezi e dukshme, duke hedhur një hije të kuqërremtë. Ky është një produkt i dritës së reflektuar nga planeti ynë.

hënë ujku

ka lloje të hënave

Hëna e parë e plotë e vitit njihet si hëna e ujkut. Besohet se e ka marrë emrin sepse është më e lehtë të dëgjosh ujqërit që ulërijnë në këtë kohë të vitit. Kjo hënë njihet edhe si një hënë e akullt dhe një hënë e ftohtë.

hënë bore

Është e lehtë të imagjinohet se është një hënë e plotë në mes të dimrit (në hemisferën veriore) dhe duke ndjekur Hënën e Ujkut. Termi i përdorur nga fiset e Amerikës së Veriut për t'iu referuar një kohe kur zakonisht ka më shumë borë. Ndonjehere, ata gjithashtu mund t'i referohen kësaj hënë si Hëna e urisë për shkak të mungesës së ushqimit dhe gjahut.

hëna e krimbit

Kjo hënë me emrin e çuditshëm rrjedh nga ringjallja e krimbave të tokës, sigurisht në fund të dimrit, për këtë arsye lidhet me hënën që shënon fundin e dimrit. Origjina e emrit të saj gjithashtu duket se vjen nga një fis amerikan. Kjo hënë njihet edhe si "Hëna e Sheqerit" sepse përkon me vjeljen kanadeze të shurupit të panjeve.

Në hemisferën veriore, zakonisht ndodh në mars, afër ekuinoksit të pranverës.

hënë rozë

Ne e quajmë hënën rozë hëna e plotë, e cila zakonisht shfaqet në prill dhe emërtohet për ngjyrën e luleve të para që shfaqen në pranverë.

hënë me lule

Emri i saj vjen nga momenti kur lulëzojnë njëqind lule dhe e bëjnë këtë në pranverë. Zakonisht një hënë e plotë në maj.

hënë luleshtrydhe

Një hënë luleshtrydhe është kur hëna e plotë përkon me fillimin e verës në një hemisferë dhe dimrin në tjetrën. Prandaj, të dy dukuritë duhet të përkojnë, edhe pse shumë i referohen bisedës kësaj hënë si një hënë e qershorit ose e fillimit të verës.

Emrin e mori nga popujt indigjenë të Amerikës së Veriut, pasi do të thoshte se vjelja e luleshtrydheve filloi në muajin e parë të verës. Njihet edhe si Hëna e Luleshtrydhes ose e njohur edhe si Hëna e Trëndafilit, në disa qytete nënkupton fillimin e mbledhjes së këtyre luleve. Hëna me luleshtrydhe që përshkruajmë është një ngjarje që ndodh çdo 50 vjet. Hëna e ardhshme me luleshtrydhe do të ndodhë më 22 qershor 2062.

hënë dreri

eklipsi i Hënës

Kjo është hëna e verës, zakonisht hëna e plotë e korrikut, quhet kështu sepse kafshëve u rritin brirë në këtë kohë.

hënë bli

Hëna e plotë, e cila zakonisht bie në gusht, është quajtur me këtë që nga kohërat e lashta, pasi disa banorë pranë Liqeneve të Mëdha e dinin se kjo ishte koha kur bliri lindte.

hëna e korrjes

Është hëna e plotë më e afërt me ekuinoksin e vjeshtës, e cila, siç sugjeron edhe emri, shënon të korrat e shumicës së kulturave tradicionale. Hëna e plotë zakonisht ndodh në shtator, por ndodh afërsisht çdo tre vjet në tetor. Njihet gjithashtu si hëna e misrit.

hënë gjuetare

Hëna e Plotë ndodh pas Hënës së Korrjes, dhe për rrjedhojë pas ekuinoksit të vjeshtës (në hemisferën veriore). Zakonisht ndodh në tetor, por Mund të ndodhë edhe në nëntor. Quhet "gjuetari" sepse ndodh në një kohë të favorshme për gjuetinë, e cila gjithashtu përdoret tradicionalisht për të ruajtur ushqimin për dimër.

hënë kastor

Hëna e Plotë e Nëntorit, ose pas Hënës Hunter. Kur kastorët përgatiten në mënyrë aktive për dimër. Gjithashtu sepse kastorët gjuhen gjatë kësaj hënë për lëvozhgat e tyre për t'i ndihmuar ata të përballojnë të ftohtin e dimrit. Kjo Hënë mund të quhet edhe Hëna Frost ose Hëna Frost.

hënë e ftohtë

Kjo është hëna e dhjetorit ose hëna më e afërt me solsticin e dimrit (në hemisferën veriore). Hëna shënon fillimin e dimrit në atë hemisferë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për llojet e ndryshme të hënave që ekzistojnë dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.