llojet e eklipseve

hëna që mbulon diellin

Qeniet njerëzore kanë qenë gjithmonë të magjepsur nga eklipset. Janë dukuri që ndodhin rrallë, por kanë një bukuri të madhe. Ka të ndryshme llojet e eklipseve, më shumë se sa e imagjinojnë njerëzit, pasi reduktohet në eklipsin diellor dhe eklipsin hënor. Megjithatë, ka shumë variante.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për llojet kryesore të eklipsit që ekzistojnë, karakteristikat dhe rëndësinë e tyre.

çfarë është një eklips

skema e eklipsit

Një eklips diellor është një fenomen astronomik në të cilin drita nga një trup inkandeshent, si dielli, mbulohet plotësisht ose pjesërisht nga një objekt tjetër i errët në rrugë (i quajtur eklips diellor), hija e të cilit hidhet në Tokë.

Në parim, një eklips diellor mund të ndodhë midis çdo grupi yjesh për aq kohë sa ndodhin dinamika e lartpërmendur dhe ndërhyrja e dritës. Megjithatë, duke qenë se nuk ka vëzhgues jashtë Tokës, ne përgjithësisht flasim për dy lloje eklipset: një eklips hënor dhe një eklips diellor, varësisht se cili trup qiellor është i errësuar.

Eklipset diellore kanë magjepsur dhe shqetësuar njerëzit që nga kohra të lashta, dhe qytetërimet tona të lashta kanë parë shenja ndryshimi, fatkeqësie ose rilindjeje në eklipse, nëse jo ogure atëherë. pasi shumica e feve adhurojnë diellin në një formë ose në një tjetër.

Megjithatë, këto dukuri u kuptuan dhe u parashikuan nga qytetërimet e lashta të pajisura me njohuri astronomike, sepse ata studiuan përsëritjen e cikleve yjore në kalendarët e ndryshëm. Disa prej tyre filluan t'i përdorin ato për të dalluar epokat apo epokat politike, fetare apo shoqërore.

Pse ndodhin eklipset diellore?

llojet e eklipseve

Gjatë një eklipsi hënor, hija e hedhur nga Toka e errëson Hënën. Logjika e një eklipsi diellor është e thjeshtë: një trup qiellor qëndron midis nesh dhe një burimi drite, duke krijuar një hije që ndonjëherë bllokon pjesën më të madhe të shkëlqimit. Kjo është e ngjashme me atë që ndodh kur ecim nëpër një objekt përpara dritave të një projektori sipër: hija e tij hidhet gjithashtu në sfond.

Megjithatë, që të ndodhë një eklips diellor, duhet të ndodhë një lidhje pak a shumë e saktë e elementeve hapësinore midis Hënës, Tokës dhe Diellit, duke përsëritur çdo numër të caktuar orbitash. Kjo është arsyeja pse ato shfaqen mjaft shpesh.

Përveç kësaj, ato mund të parashikohen me ndihmën e kompjuterëve, për shembull, sepse ne e dimë kohën që i duhet Tokës për të rrotulluar diellin dhe boshtin e tij dhe kohën që i duhet hënës për të rrotulluar Tokën. Gjatë një eklipsi diellor, hëna është midis diellit dhe tokës.

Një eklips diellor ndodh kur Hëna është midis Tokës dhe Diellit. duke hedhur hijen e saj mbi një pjesë të sipërfaqes së Tokës, me Ditën e Tokës që shfaqet në hije për një moment.

llojet e eklipseve

llojet e eklipseve diellore

Një eklips diellor mund të ndodhë vetëm gjatë një hëne të re dhe mund të ndodhë në tre mënyra të ndryshme:

 • eklips i pjesshëm. Hëna bllokon pjesërisht rrezet e diellit ose pjesën e dukshme të perimetrit të saj, duke e lënë pjesën tjetër të dukshme.
 • eklipsi total diellor. Pozicioni i Hënës është i saktë në mënyrë që diku në Tokë Dielli të errësohet plotësisht dhe të krijohen disa minuta errësirë ​​artificiale.
 • Eklipsi unazor. Hëna përkon me Diellin në pozicionin e saj, por nuk e mbulon plotësisht atë, duke lënë të ekspozuar vetëm koronën.

Eklipset diellore janë shumë të shpeshta, por ato mund të shihen vetëm nga pika të caktuara në tokë, sepse hëna është shumë më e vogël se toka. Kjo do të thotë se një lloj eklipsi diellor mund të shihet në të njëjtin vend çdo 360 vjet.

eklipsi i Hënës

Gjatë një eklipsi hënor, Toka është midis Diellit dhe Hënës. Ndryshe nga një eklips diellor, një eklips hënor ndodh kur Toka është midis Hënës dhe Diellit, duke hedhur hijen e saj në Hënë dhe duke e errësuar atë pak, gjithmonë nga një pikë në tokë.

Kohëzgjatja e këtyre eklipseve është e ndryshueshme, në varësi të pozicionit të Hënës brenda konit të hijes së hedhur nga Toka, i cili ndahet në umbra (pjesa më e errët) dhe gjysëm (pjesa më e errët).

Ka 2 deri në 5 eklipse hënore në vit, të cilat gjithashtu mund të ndahen në tre lloje:

 • Eklipsi i pjesshëm hënor. Hëna, e cila është vetëm pjesërisht e zhytur në konin e hijes së Tokës, duket paksa e turbullt ose e paqartë vetëm në pjesë të caktuara të perimetrit të saj.
 • eklipsi hënor penumbral. Ndodh kur Hëna kalon nëpër konin hije të Tokës, por vetëm përmes rajonit penumbral, rajoni më pak i errët. Kjo nuancë e përhapur errëson pak pamjen e Hënës, ose mund të ndryshojë ngjyrën e saj nga e bardha në të kuqe ose portokalli. Ka edhe raste kur hëna është vetëm pjesërisht në gjysmëpërmbytje, kështu që mund të thuhet se është edhe një eklips i pjesshëm gjysëm.
 • eklipsi total hënor. Ndodh kur hija e Tokës errëson plotësisht hënën, gjë që ndodh gradualisht, duke lëvizur së pari nga një eklips gjysmënumbral në një eklips të pjesshëm, pastaj në një eklips të plotë, pastaj në një eklips të pjesshëm, gjysëm dhe përfundimtar.

eklipsi venusian

Ndërsa ne zakonisht nuk e mendojmë atë si një eklips të përgjithshëm diellor, e vërteta është se yjet e tjerë mund të pengojnë rrugën dhe të rreshtohen midis Tokës dhe Diellit. Kjo është ajo që ndodh me të ashtuquajturat tranzite të Venusit, ku planeti ynë fqinj është midis Diellit dhe Tokës. Megjithatë, distanca e madhe midis Tokës dhe Venusit në krahasim me Hënën aktuale, e kombinuar me madhësinë relativisht të vogël të planetit në krahasim me tonin, e bën këtë lloj eklipsi rrallëherë të dukshëm, duke mbuluar vetëm një pjesë të vogël të diellit tokësor.

Gjithashtu, eklipset e këtij lloji janë shumë të rralla dhe përsëriten në rend: 105,5 vjet, pastaj 8 vjet të tjera, pastaj 121,5 vjet të tjera, pastaj 8 vjet të tjera, në një cikël 243-vjeçar. Hera e fundit që ka ndodhur kjo ka qenë në vitin 2012, ndërsa tjetra pritet të ndodhë në vitin 2117.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për llojet e eklipseve dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.