Llogore oqeanike

llogore detare

Gjithmonë është thënë se fundi i oqeanit është një mister për njerëzit duke pasur parasysh thellësinë dhe vështirësinë e madhe të studimit të tij. llogore oqeanike ato janë humnera në shtratin e detit. Formimi i tij është rezultat i aktivitetit të pllakave tektonike që, kur njëra prej tyre konvergjon, shtyhet nën tjetrën. Në këtë mënyrë, formohet ajo që njihet si një depresion i gjatë dhe i ngushtë në formë V që arrin në thellësitë e oqeanit. Disa nga llogoret më të mëdha oqeanike arrijnë thellësi prej rreth 10 kilometra nën nivelin e detit.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me llogoret oqeanike dhe karakteristikat e tyre kryesore.

tipare kryesore

llogore oqeanike

Hendeku më i thellë oqeanik është Hendeku i Mariana ndodhet pranë Ishujve Detarë me një gjatësi prej më shumë se 2,542 kilometra. Shumica dërrmuese e këtyre varreve ndodhen në Oqeanin Paqësor posaçërisht në zonën e quajtur Unaza e Zjarrit. Në këtë gropë është Abyss Challenger që ka një thellësi prej 10.911 metrash në pjesën më të thellë. Konsiderohet si thellësia maksimale që arrin oqeani. Do të thotë që nëse krahasojmë Hendekun Mariana me Malin Everest, ai është i thellë 2.000 metra.

Ndër karakteristikat kryesore që kanë të gjitha llogoret e oqeanit, ne gjejmë presion të lartë dhe mungesë të rrezeve të diellit. Pothuajse në të gjitha llogoret ka një sasi të madhe presioni të ushtruar nga uji në thellësi. Duhet gjithashtu të merret parasysh se rrezet e diellit nuk arrijnë këtu dhe, për këtë arsye, temperaturat gjithashtu bien shumë. Janë këto karakteristika që i bëjnë varret të bëhen një nga habitatet më unike në të gjithë planetin.

Formimi i llogoreve oqeanike

thellësia e llogoreve oqeanike

Pllakat tektonike janë shkaku i formimit të llogoreve oqeanike. Ato formohen kryesisht nga nënshtrimi. Nënshtrimi është një proces gjeofizik në të cilin dy ose më shumë pllaka tektonike konvergojnë njëra me tjetrën. Normalisht, pllaka tektonike më e vjetër dhe e dendur është ajo që shtyhet nën pllakën më të lehtë. Kjo lëvizje e pllakave bën që dyshemeja e oqeanit të kores së jashtme të kthehet në një shpat. Zakonisht kjo depresion që formohet ka formë si V. Kështu formohen llogoret oqeanike.

Ne do të shkojmë më thellë duke ditur se cilat janë zonat e përmbytjes.

Zona e nënshtrimit

Kur është në buzë të një pllake tektonike të dendur me një buzë tjetër më pak të dendur, pllaka me densitet më të lartë përkulet poshtë. Vendi ku pllaka më e dendur që nënshtrohet është ajo që njihet si zonë e nënshtrimit. Ky proces i bën gjërat elemente gjeologjike dhe dinamike. Shumë nga këto llogore oqeanike janë përgjegjëse për tërmete të shumta në det. Dhe është që në nënshtrim një pllakë në tjetrën gjeneron një forcë mjaft të fortë fërkimi. Ata zakonisht janë epiqendra e tërmeteve të mëdha dhe disa prej tërmeteve më të thella të regjistruara.

Këto gjëra gjithashtu mund të formohen me një zonë nënshtrimi që përfshin një kore kontinentale dhe një kore oqeanike. Dihet që korja kontinentale gjithnjë noton më shumë se ajo oqeanike, kështu që kjo e fundit gjithmonë do të nënshtrohet. Gjërat më të njohura oqeanike janë rezultat i këtij kufiri midis pllakave konverguese. Ashtë një kohë e rrallë që një hendek oqeanesh formohet kur bashkohen dy pllaka kontinentale.

Rëndësia e llogoreve oqeanike

Qeniet njerëzore gjithmonë kanë deklaruar se llogoret oqeanike kanë një rëndësi të madhe. Njohuritë në lidhje me brendësinë e saj janë shumë të kufizuara për jetë të thellë. Gjithashtu në vendndodhjen e largët të ekzistencës së tij. Sidoqoftë, shkencëtarët e dinë rolin themelor që ata luajnë në jetën tonë. Pjesa më e madhe e aktiviteteve fizike zhvillohen në zonat e nënshtrimit. Kjo mund të ketë një efekt shkatërrues në komunitetet bregdetare dhe ekonominë globale. Ka më shumë për të parë sesa tërmetet e prodhuara në fund të detit në zonën e mbytjes Ata ishin përgjegjës për cunamin në Japoni në 2011.

Shkencëtarët studiojnë tiparet dhe jetën në llogoret e oqeanit për të kuptuar më mirë planetin tonë. Dhe është se ka mënyra të shumta për adaptimin e organizmave të ndryshëm në thellësitë e detit. Shumë nga adaptimet mund të ekstrapolohen në mënyrë që përparimet teknologjike dhe biologjike të kenë përmirësime në mjekësi. Falë studimeve të shumta shkencore, është e mundur të kuptohet më mirë forma e organizmave dhe të përshtatet me jetën e ashpër të këtyre mjediseve. Njohja e kësaj forme adaptimi mund të ndihmojë për të kuptuar fusha të tjera të kërkimit nga trajtimet e diabetit deri në përmirësimin e detergjentit.

Një tjetër nga hetimet që janë bërë në lidhje me llogoret oqeanike është zbulimi i mikrobeve. Këto mikrobe kanë habitatin e tyre në shfrynjet hidrotermale në detin e thellë. Falë ekzistencës së këtyre mikrobeve, është zbuluar se ato kanë potencial si forma të reja të antibiotikëve dhe ilaçeve për të parandaluar kancerin. Të gjitha këto zbulime dhe hetime janë ato që i bëjnë llogoret oqeanike të një rëndësie të madhe.

Ju gjithashtu mund të na merrni për të ditur çelësi për të kuptuar origjinën e jetës në oqean. Gjenetika e organizmave shërben për të qenë në gjendje të njohin historinë se si jeta u zgjerua nga ekosistemet aq të izoluara sa këto gjëra në tokë përmes oqeanit. Disa zbulime më të fundit tregojnë se sasi të mëdha të lëndës së grumbulluar të karbonit janë zbuluar në gropa. Kjo do të thotë që të gjitha këto rajone mund të luajnë një rol të rëndësishëm në klimën e planetit Tokë.

Flora dhe Fauna

jeta në shtratin e detit

Meqenëse këto vende janë habitatet më armiqësore në tokë, jeta është e rrallë. Ekziston presion 1000 herë më i madh se ai i sipërfaqes dhe një temperaturë pak mbi ngrirjen. Dielli nuk depërton në llogoret e oqeanit, duke e bërë të pamundur fotosintezën. Organizmat që jetojnë këtu kanë qenë në gjendje të evoluojnë me adaptime të jashtëzakonshme për të qenë në gjendje të jetojnë në këto kanione të ftohta dhe të errëta.

Pa fotosintezë, të gjitha këto bashkësi kanë si ushqimin kryesor borën detare. Shtë rënia e materialit organik nga lartësitë në kolonën e ujit. Kryesisht përbëhet nga mbetje të tilla si jashtëqitje dhe mbetje të organizmave të vdekur si peshqit dhe algat e detit. Një burim tjetër i lëndëve ushqyese nuk vjen nga fotosinteza por kemosinteza. Shtë procesi në të cilin organizmat si bakteret shndërrojnë përbërësit kimikë në lëndë ushqyese organike.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth hendekeve oqeanike dhe rëndësisë së tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.