Çfarë është ftohja e erës dhe si llogaritet?

Ndjesi termike

Të gjithë kemi dëgjuar të flasim ose nga meteorologët, aplikacione mobile që na tregojnë motin ose thjesht nga kultura e përgjithshme, se "është një temperaturë e tillë me një ndjesi kaq termike". Kjo ndjesi termike mund të ndryshojë ose jo me temperaturën aktuale në të cilën ndodhemi.

A e dimë vërtet se çfarë është ajo ftohje e erës dhe si a e llogarisin meteorologët?

Në një ditë dimri ose vere, ne nuk e ndiejmë të njëjtën nxehtësi ose të ftohtë nëse është me erë, ka më shumë lagështirë ose po bie shi. Ndoshta jemi në një ditë dimri me 9 gradë temperaturë por pa erë, të gjithë të qetë dhe me diell dhe nuk është e njëjta gjë me të njëjtën ditë me të njëjtën temperaturë por me shi ose me një erë veriore. Thatshtë ai ndryshim që ne e quajmë ndjesi termike. Është të ftohtit ose nxehtësinë që ne perceptojmë pavarësisht nga temperatura aktuale ndaj së cilës është ambienti.

Kjo ndryshim në temperaturat që ekziston midis ndjesisë së lëkurës, mjedisit që na rrethon dhe shpejtësisë së erës janë ato që përcaktojnë sasinë e nxehtësisë që humbasim nga trupi ynë dhe është ajo që na bën të ndjehemi më të ftohtë ose më të nxehtë. Në dimër ne e dimë që kombinimi i të ftohtit dhe erës në zonat më të ekspozuara të trupit tonë është ajo që përcakton sasinë e nxehtësisë që humbasim. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të vishni rroba të ngrohta për të zvogëluar sipërfaqen e ekspozuar ndaj këtyre ndryshimeve të temperaturës dhe humbjes së nxehtësisë së trupit. Zakonisht, Pjesët e trupit që janë më të ekspozuara ndaj kësaj ndjesie termike janë duart, fytyra dhe ndonjëherë këmbët.

Motorë me ndjesi termike

                                                Në dimër era dhe lagështia ndikojnë më shumë në motor

Kjo ndjesi termike zgjon interesin dhe kuriozitetin tek qytetarët, pasi që nganjëherë dhe me frekuencë relative, gjendemi në ditët e dimrit në të cilat shikojmë termometrin dhe vëzhgojmë një temperaturë jo shumë të ftohtë. Sidoqoftë, ne jemi të ftohtë. Kjo sepse nëse ka lagështia e lartë ose era e ftohtëNe duhet ta mbështjellim veten mirë sepse do të jepen kushtet ideale që lëkura jonë të humbasë nxehtësinë e trupit.

Pra, si përmbledhje mund të përcaktojmë ndjesinë termike si një temperaturë e bazuar në një indeks të humbjes së nxehtësisë së trupit të shkaktuar nga kombinimi i temperaturës, erës dhe, në një masë më të vogël, lagështia.

Si llogaritet ftohja e erës?

Ne e dimë se ndjesia e të ftohtit ose nxehtësisë mund të ndryshojë në varësi të kushteve të motit të erës, lagështisë, etj. Por si llogaritet dridhja e erës?

Ka tabela që llogarisin ndjesinë termike bazuar në shpejtësia dhe temperatura e erës. Padyshim që nëse ne përdorim termin ftohje e erës si diçka subjektive, këto tabela nuk do të ishin shumë të dobishme. Kjo është, secili person ka perceptimin dhe qëndresën e tij përballë të ftohtit dhe nxehtësisë. Ndonjëherë, ka njerëz që mund të jenë në mëngë të shkurtra me 10 ° C dhe të tjerë që në të njëjtën temperaturë kanë nevojë për shumë strehim sipër. Kjo nuk do të thotë që temperatura e ambientit mund të jetë 10 ° C, por ndjesia termike, për shkak të kushteve të erës ose lagështisë, është 7 ° C. Kjo është, megjithëse temperatura aktuale është 10 ° C, ne ne e perceptojmë atë sikur të ishte 7 ° C.

Tabela e ndjeshmërisë termike

Për shembull, sipas këtyre tabelave, në një temperaturë prej 0 ° C dhe me një erë të qetë, ndoshta nuk do të ndihemi shumë të ftohtë nëse jemi të veshur ngrohtësisht. Sidoqoftë, me të njëjtën temperaturë, por me një erë rreth 40 km / orë, ndjesia termike që do të kemi do të jetë -15 ° C dhe do të jetë shumë më ftohtë. Si kuriozitet, nëse qëndrojmë në 0 ° C dhe fryjnë erëra më shumë se 65 km / orë mund të na shkaktojë probleme shëndetësore.

Tavolinë e ftohjes së erës

Llogaritja e ndjesisë termike nuk është e lehtë, sepse ne shikojmë tabelat dhe kaq, por si u llogaritën këto vlera? Epo, në fund të viteve 1930, eksploruesi Paul Siple vendosi një qasje në formulën e parë matematikore për llogaritjen e ndjesisë termike pasi ai pa që në zonat polare, nëse temperaturat e ulëta bashkoheshin me erërat e forta, ngrirja bëhej më e afërt dhe për këtë arsye krijoheshin situata me rrezik më të madh .

Kjo formulë është përmirësuar gjatë viteve deri në arritjen e kufirit të saj në 2001 përmes një konsensusi midis shkencëtarëve Kanadezë dhe Shteteve të Bashkuara. Formula përfundimtare për llogaritjen e ndjesisë termike është:

Tst = 13.112 + 0.6215 Ta -11.37 V0.16 + 0.3965 Ta V0.16

Nëse shtojmë vlera në formulën tonë do të jemi në gjendje të parashikojmë temperaturën që do të ndiejmë kur të dalim, në këtë mënyrë do të dimë të vishemi më mirë për të qëndruar sa më ftohtë dhe për të shmangur ftohjet.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   David dijo

  Kjo është një mënyrë për të manipuluar, sepse ndjesia termike mund të ndryshojë në secilin person, duhet një super kompjuter për të mesatarizuar ndjesinë e një popullsie

  1.    hektor h sprenger dijo

   përveç kësaj, ndjesia termike nuk shoqërohet me presion, prandaj nuk mund të asimilohet me ndjesi rehatie, mirëqenie, mbingarkese, etj., ndjesi më të përcaktuara për 5 shqisat tona ...