Liqeni Hillier

Liqeni Hillier

Ne udhëtuam për në Australi për të vizituar liqeni kodrinor. Shtë një liqen shumë i veçantë pasi ka ujëra rozë. Ndodhet në Isandin e Mesëm, një ishull i gjatë rreth 5 kilometra e gjysmë që ndodhet në jug të Australisë. Liqeni ka karakteristikën e të pasurit ujëra rozë dhe kjo e bën atë shënjestër të hetimeve të shumta shkencore dhe një larmi të madhe të thashethemeve dhe teorive.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, kuriozitetet dhe pse Liqeni Hillier është rozë.

tipare kryesore

Shtë një liqen që mat afërsisht rreth 600 metra të gjatë dhe 200 metra të gjerë. Ajo gjendet në ekosistemin natyror të një ishulli në Australinë e Jugut. Ajo është e rrethuar nga pyje të trasha të eukalipt dhe malecuca. Kjo specie e fundit e bimës vështirë se dikush e di për të dhe dikush ka shumë prova shkencore në lidhje me të. Ka shumë njerëz në internet që pretendojnë se shkenca nuk mund të shpjegojë ngjyrën e këtij liqeni. Kjo është plotësisht e pavërtetë.

Liqeni Hillier u zbulua në 1802 falë një ekspedite të njohur si Findlers. Kjo ekspeditë zgjati 40 vjet dhe një fitoi shumë informacione për këtë liqen kurioz. Në studimet dhe hetimet e kryera në liqen, u zbulua se ai ishte i ngopur me kripë. Dhe ka 340 gram kripë për çdo litër ujë. Kjo është më shumë se një e katërta e kripës në një litër ujë. Ky shërim është shumë i ngjashëm me atë të Detit të Vdekur. Ambienti është aq i kripur sa nuk mund të mbajë jetë për shumicën dërrmuese të kafshëve. Sidoqoftë, ka baktere që janë përshtatur me këto kushte kripësie dhe mund të jetojnë në këto mjedise. Disa nga këto baktere ato janë dunaliella salina dhe halobaktere.

Këto baktere përmbajnë një sasi të madhe beta karotene që ndihmon në mbrojtjen e tyre nga rrezatimi intensiv diellor. Ky përbërës vjen në karota, kunguj, dhe domate. Me siguri ju tashmë po vini re ngjashmërinë midis këtyre perimeve të përmendura me ngjyrën e Liqenit Hillier. Dhe është se kjo substancë kimike përdoret për kozmetikë falë vetive të saj antioksiduese. Përdoret gjithashtu në industrinë e ngjyrosjes ushqimore për ngjyrën e saj. Kjo ngjyrë natyrale vuan nga e verdha në të kuqërremtë.

Pjesa më e madhe e ngjyrës së Liqenit Hillier vjen nga këto baktere Ata janë të ngarkuar me karotene beta.

Bakteret e Lake Hillier

Liqeni Pink Hillier

Nga ana tjetër gjejmë halobakteret. Këto organizma njihen si Ekstremofile. Kjo është, ata janë në gjendje të jetojnë dhe të zhvillohen përshtatur me kushtet që duhet të kenë. Në këtë rast, kushtet ekstreme janë kripësia ekstreme dhe rrezatimi diellor. Këto halobaktere kanë një proteinë të njohur si bakterioruberinë, e cila përdoret për të thithur rrezet e diellit dhe për të kryer fotosintezën. Ky pigment ka ngjyrë të kuqe.

Kjo bën që të ekzistojnë dy lloje të baktereve që përzihen dhe që përzien hijen më të lehtë të dunaliella salinës dhe të kuqen më të ndritshme të halobaktereve. Këto dy ngjyra janë të përziera së bashku për të dhënë nënshkrimin e ngjyrës rozë të Lake Hillier.

Shumë njerëz mendojnë se qëndrueshmëria e këtij liqeni është ajo e qumështit të luleshtrydheve. Sidoqoftë, ndërsa i afroheni liqenit dhe nxirrni ujë nga ai, mund të shihni se ngjyra zbardhet. Ngjyra rozë është më intensive kur e shikon nga ajri dhe sheh pjesën e poshtme të mbushur me kripë. Edhe pse ky liqen ka këtë ngjyrë të pazakontë uji, uji nuk është toksik nëse gëlltitet. E shumta që mund t’ju ​​ndodhë është e njëjtë me simptomat e ujit të detit me një sasi të madhe kripe.

Kuriozitete të Liqenit Hillier

Ky liqen ndodhet në një ishull krejt të pabanuar dhe në xhungël. Kjo do të thotë që ju nuk mund të shkoni personalisht për të parë liqenin në vend. Mënyra e vetme për të parë këtë liqen është duke fluturuar mbi ishullin rezervë me një helikopter nga Esperance. Normalisht këto udhëtime janë shumë të shtrenjta, por nëse mund t’i përballoni ato të paharrueshme.

Edhe pse arsyeja më e treguar për ngjyrën rozë është ajo që kemi përmendur, Nuk ka asnjë konsensus shkencor që mund të na tregojë pse. Ajo që dimë është se përqendrime kaq të larta të kripës në një liqen nuk lejojnë zhvillimin e jetës siç e njohim shpesh, një tekst bën që organizmat që mund të mbijetojnë në këto mjedise duhet të miratojnë kushte ekstreme. Kështu, Ka forma të çuditshme dhe më të pazakonta të jetës sesa jemi mësuar të shohim.

E njëjta gjë vlen edhe për shtratin e detit. Peshq të tillë si peshqit rënie kanë fituar një morfologji kaq të çuditshme sepse u duhet të përshtaten me presionet e mëdha të njësive detare. Kjo është arsyeja pse ekziston një liqen rozë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth Liqenit Hillier.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.