Liqeni Michigan

Karakteristikat e liqenit të Miçiganit

El liqeni Miçigan është një nga pesë liqenet më të mëdhenj të Amerikës së Veriut. Ai është i rrethuar nga një sërë qytetesh në Shtetet e Bashkuara, njëri prej të cilëve ka të njëjtin emër si ky liqen magjepsës dhe rreth tij mblidhen më shumë se 12 milionë njerëz.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për liqenin e Miçiganit, karakteristikat dhe rëndësinë e tij.

Origjinë

liqen në qytetin e Çikagos

Liqeni Michigan është pjesë e Liqeneve të Mëdha në udhëkryqin e Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë. Por është plotësisht brenda territorit të Shteteve të Bashkuara. Studimet arkeologjike kanë treguar se Ky liqen u formua rreth 13.000 vjet më parë, pas epokës së fundit të akullit.

Me shkrirjen e akullit, në vend të tyre mbetën një sërë pellgjesh të mëdha të mbushura me ujë, këto pellgje së bashku me lëndët e tjera të lëngshme e kishin origjinën nga ky liqen, ashtu si edhe katër të tjerët në grup.

Liqeni i Miçiganit është liqeni i dytë më i madh në grupin e Liqeneve të Mëdha; E gjeta veten duke u bashkuar me liqenin Huron në ngushticën e Mackinac, ku ujërat e tij bashkohen për të formuar një trup uji të njohur zakonisht si Liqeni Huron, Michigan. Vlen të përmendet se ngushtica ishte një rrugë e rëndësishme e tregtisë së gëzofit në kohët e lashta.

Thellësia e këtij liqeni u vëzhgua për herë të parë gjatë një ekspedite në vitin 1985, e cila u drejtua nga një shkencëtar nga Universiteti i Wisconsin i quajtur J. Val Klump; arriti të përdorë një zhytës për të kryer një hetim për të përcaktuar 281 metrat e saj.

Karakteristikat e Liqenit të Miçiganit

liqeni i ngrirë i Miçiganit

Karakteristikat e liqenit të Miçiganit janë ato që e dallojnë atë nga liqenet e tjerë në botë, përmes këtyre karakteristikave mund të kuptoni shumë aspekte themelore të liqenit, ndër Liqenet e Mëdha ai renditet i dyti në shkallë në Amerikë.

Në këtë kuptim, mund të thuhet se Liqeni i Miçiganit ka këto elemente karakteristike:

 • Është një liqen i vendosur tërësisht në Shtetet e Bashkuara dhe I përket rajonit të Liqeneve të Mëdha.
 • Ai është i rrethuar nga amerikanët Indiana, Illinois, Wisconsin dhe Michigan.
 • Ajo mbulon një sipërfaqe prej 57.750 kilometra katrorë, me një lartësi prej 176 metrash dhe një thellësi uji 281 metra.
 • Është 494 kilometra i gjatë dhe 190 kilometra i gjerë.
 • Ka një seri ishujsh në brendësi të quajtura: Kastor, Manitou i Veriut, Manitou i Jugut, Uashington dhe Rock.
 • Ai merr ujë nga disa lumenj dhe bashkohet me lumin Saint Lawrence në pellgun e tij.
 • Disa qytete janë të përqendruara në bregdetin e saj, por më të spikaturit janë Chicago, Milwaukee dhe Muskegon.
 • Në liqen kryhet peshkimi sportiv dhe tregtar, kapet trofta dhe ekzemplarë të tjerë, si dhe futet salmoni.
 • Ajo u zbulua në 1634 nga eksploruesi francez Jean Nicolet.
 • Në këtë liqen u shfaqën duna rëre të mbuluara me bar të gjelbër dhe qershi plazhi, edhe në fund të verës uji këtu është i freskët dhe transparent, dhe temperatura është e këndshme.
 • Ka gurë Petoskey në Liqenin e Miçiganit. Këto janë suvenire të bukura nga liqeni. Ata konsiderohen si gurët zyrtarë të liqenit. Janë shumë dekorative. Ato kanë pamjen e fosileve dhe janë gdhendur në mënyrë të shkëlqyer. Ato janë unike në zonë dhe janë mbi 3. Njëqind e pesëdhjetë vjeç.

Moti i liqenit të Miçiganit

liqeni i Miçiganit

Ky është një liqen i bukur dhe rekomandohet ta vizitoni sidomos në periudhën qershor-shtator, pasi në këto data moti është i nxehtë dhe pjesërisht i vranët, megjithëse dimri është shumë i ftohtë. Temperatura në këtë zonë përgjithësisht varion nga -7°C deri në 27°C, dhe këto vlera rrallë ndryshojnë ndjeshëm, nëse ndryshojnë, nuk do të arrijnë -14 ° C ose nuk do të kalojnë 30 ° C. Por realiteti aktual është ndryshe, pasi janë verifikuar temperatura deri në -45 ° C, gjë që shkakton Le ujërat e liqenit të Miçiganit ngrijnë.

Ujërat e tij përballen me të ashtuquajturin efekt liqenor: në dimër, era shkakton avullimin për të prodhuar borë, por në stinët e tjera, kur thithin nxehtësinë dhe ftohin ajrin në verë dhe në vjeshtë, rregullojnë edhe temperaturën. Kjo mundëson shfaqjen e brezave të frutave, që është një kohë kur një sasi e madhe frutash mund të korret drejt rajoneve jugore.

Flora, fauna dhe gjeologjia

Ashtu si shumica e liqeneve, veçoria gjeologjike e liqenit të Miçiganit është se ka një gropë në tokë, ku uji mblidhet nga disa lumenj; Përveç një numri mineralesh si hekuri, këto minerale më vonë u transportuan në malet Apalachian. Nga zonat e prodhimit të qymyrit.

Struktura gjeologjike e tokave në zonë i bën ato të pasura me prodhimtari ushqimore sepse janë shumë pjellore dhe kanë pyje të mëdha. Liqeni i Miçiganit karakterizohet nga prania e kënetave të pushtuara nga uji; ka barëra të larta, savana dhe duna të larta rëre, të cilat të gjitha krijojnë habitate të shkëlqyera për jetën e egër.

Në këtë kuptim, fauna e saj përfaqësohet nga peshq të tillë si trofta, salmoni, snook dhe purtekë, të gjitha ideale për aktivitete sportive të peshkimit. Ka edhe karavidhe, sfungjer, llambe deti, shqiponja dhe shume lloje te tjera shpendesh si p.sh. mjellma, pata, sorra, rosat, shkaba, skifterët dhe më shumë, pasi liqeni ka një pasuri të madhe të kafshëve të egra.

Legjendat dhe kuriozitetet e liqenit të Miçiganit

Sipas agjencisë së udhëtimeve Travel & Leisure, liqeni Michigan është i rrethuar nga një histori e ngjashme me Loch Ness në Skoci, ku thuhet se ekziston një përbindësh me një sërë karakteristikash prehistorike që është gjetur përgjegjës për ofrimin e shërbimeve turistike për rajonin. që nga viti 1818.

Shumë njerëz besojnë se ky përbindësh i madh si gjarpër, në fakt, siç përshkruhet, nuk është i vërtetë, sepse askush nuk i është afruar, ose të paktën askush nuk e ka fotografuar në mënyrë të verifikueshme, kështu që kjo konsiderohet të jetë pjesë e legjendës që banorët e zona e ekzagjeruar për të tërhequr turizmin.

A mendoni se ka përbindësha në liqenin e Miçiganit apo jo, kjo është një mundësi interesante për ta takuar atë dhe për të bërë një pushim, sepse ju mund të notoni në ujërat e tij, të shijoni një ditë relaksuese në pyll ose thjesht të mësoni për të. Për adhuruesit e borës dhe dimrit, kjo zonë ngrin në këtë kohë të vitit, kështu që ju mund të praktikoni sportet dimërore si skijimi.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për Liqenin e Miçiganit dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.