Liqenet më të mëdha në botë

Liqenet më të mëdha në botë

Kur flasim për një liqen, po i referohemi një uji të përhershëm që depozitohet në depresionet që ekzistojnë në një fushë. Këto depresione mund të formohen nga prishjet gjeologjike dhe nga orogjeneza. Ato gjithashtu mund të shkaktohen nga akumulimi i morainave akullnajore ose ortekëve të shumtë të borës. Sot ne ju sjellim listën e liqenet më të mëdha në botë.

Ne do t'ju tregojmë se cilat janë liqenet më të mëdha në botë dhe cilat janë karakteristikat e tyre kryesore.

Deti Kaspik

Deti Kaspik

Një liqen mund të përmbajë ujë të ëmbël dhe ujë të kripur. Formimi i secilit lloj liqeni është ai që përcakton karakteristikat dhe llojin e ujit që do të presë. Në këtë rast, ne do të flasim për Detin Kaspik. Shtë një gjatësi me një shtrirje të tillë saqë konsiderohet det. Përmban ujë të njelmët dhe ndodhet midis Evropës dhe Azisë. Fature me një thellësi prej 371.000 km2 dhe një thellësi mesatare prej 170 metrash.

Emri Deti Kaspik është për shkak të Kaspikut. Isshtë emri i një qyteti antik që ishte zhvilluar në jugperëndim të liqenit. Ka florë dhe faunë mjaft të bollshme dhe është e pasur me breshka dhe vula. Fatkeqësisht, ai është një det me shumë mosmarrëveshje midis vendeve pasi që ai gjithashtu ka burime minerale si nafta dhe gazi natyror dhe i nënshtrohet problemeve të vazhdueshme. Peshkimi dhe ujërat ndërkombëtare gjithashtu shkaktojnë probleme, sepse nga një hapësirë ​​e caktuar, nuk dihet se kush është përgjegjës për menaxhimin e saj.

Pjesa veriore e liqenit ngrin gjatë muajve të ftohtë dhe përdoret për të bërë disa pista skijimi. Mund të thuash se është një akull i kripur jo shumë i zakonshëm në asnjë mal.

Liqeni superior

Liqen superior

Shtë një nga 5 Liqenet e Mëdha të Amerikës së Veriut. Ndodhet midis Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë. Ka një sipërfaqe prej 82.000 km2, duke qenë liqeni më i madh i ujërave të ëmbla në botë. Ka këtë vëllim uji sepse ka më shumë se 200 lumenj që derdhen në të dhe po e ushqejnë vazhdimisht.

Emri Lake Superior është për shkak të faktit se anglezët e vendosën atë gjatë një eksplorimi në 1760. Ishte liqeni me vëllimin dhe sasinë më të madhe të ujit që ata kishin zbuluar në jetën e tyre. Temperatura mesatare e ujit është 7 gradë gjatë gjithë vitit. Dimri në këtë liqen nuk është shumë i ftohtë dhe vera është më e freskët.

Liqeni Victoria

Liqeni Victoria

Ky liqen i madh ndodhet në pjesën qendrore lindore të Afrikës. Ajo është e rrethuar nga Tanzania, Kenia dhe Uganda. Gjatësia e tij është 69.482 km2, duke u konsideruar liqeni i dytë më i madh me ujë të ëmbël në planet, pas Liqenit Superior. Lumi Kagera është dega më e madhe që e ushqen atë vazhdimisht. Thellësia e liqenit është 82 metra pasi ndodhet në majë të një depresioni të lehtë. Thellësia mesatare është 40 metra ndërsa 82m është maksimumi që gjendet në epiqendrën e depresionit në fjalë.

Ekzistojnë disa çështje mjedisore që po shkaktojnë zhdukjen e specieve të shumta të peshqve për shkak të peshkimit të tepërt. Zymbyl uji është një nga bimët që po pushton liqenin dhe po e bën atë toksik. Një arsye tjetër pse cilësia e këtyre ujërave po përkeqësohet është për shkak të shkarkimeve të shumta të mbetjeve shtëpiake dhe industriale.

Liqeni Huron

Liqeni Huron

Isshtë një tjetër nga Liqenet e Mëdha të Amerikës së Veriut. Shtë i dyti më i madh nga 5 liqenet që shtrihen midis Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë. Ky liqen kufizohet me Ontario dhe Michigan në perëndim, një tjetër nga Liqenet e Mëdha. Thellësia e tij mesatare është 59 metra dhe maksimumi është 229 metra. Isshtë një nga liqenet në botë me trafikun më të madh të anijeve.

Për shkak të kushteve klimatike që kanë qenë në këtë liqen, gjëja më normale është se midis muajve dhjetor deri në prill liqeni është plotësisht i ngrirë. Kjo bën që ujërat e saj të mos kalohen gjatë kësaj kohe. Shumë prej bizneseve që kanë nevojë për anije për të kapërcyer liqenin, aktivitetet e tyre janë ndalur.

Liqeni Michigan

Liqeni Michigan

Një tjetër nga Liqenet e Mëdha të Amerikës së Veriut. Ajo është e rrethuar nga Illinois, Indiana, Michigan dhe Wisconsin. Ndodhet tërësisht në Shtetet e Bashkuara dhe ka një sipërfaqe prej 57.750 km katrore. Thellësia mesatare është 85 metra dhe maksimumi është 281 metra. Konsiderohet liqeni i pestë më i madh në botë. Ka plazhe të njohura në Shtetet e Bashkuara për të patur një rërë që është mjaft e ndryshme nga pjesa tjetër. Kjo sepse ato kanë një përmbajtje të lartë kuarci dhe tingëllon kur ecni nëpër të.

Liqeni Bajkal

Liqeni Bajkal

El liqeni baikal Shtë një nga më të mëdhatë të vendosur në Siberi. Ai është gjithashtu i njohur për jo, bre de Ojo azul. Gjatësia e tij është 5539 km dhe është një nga liqenet më të qartë në botë. Ka shumë pak turbullirë. Wasshtë klasifikuar si një Trashëgimi Botërore nga UNESCO në 1996 dhe ka një sipërfaqe prej 21.494 km katrorë. Thellësia mesatare është 744 metra dhe maksimumi është 1642 metra. Siç mund ta shihni, ai është më i thellë se Deti Kaspik.

Lakeshtë liqeni më i madh i ujërave të ëmbla në Azi dhe një nga më të thellët në botë. Ka më shumë se 233 lloje algash dhe më shumë se 852 specie të faunës dhe florës.

Liqeni Tanganika

Liqeni Tanganyika

Shtë një nga liqenet më të mëdhenj në të gjithë Afrikën. Ka një thellësi mesatare prej 570 metra dhe një thellësi maksimale prej 1470 metra. Konsiderohet liqeni i dytë më i thellë në botë. Ai përmban një biodiversitet të gjerë të peshqve dhe specieve të tjera të florës dhe faunës që krijojnë vende të shumta pune që arrijnë në 45.000. Ndodhet midis vendeve të Tanzanisë, Burundi, Republika Demokratike e Kongos dhe Zambia.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth liqeneve më të mëdha në botë. Siç mund ta shihni, ka liqene me një thellësi dhe sipërfaqe që i ngjajnë deteve të vërteta. Shpresoj të jeni me fat sa të udhëtoni në disa nga këto vende të bukura dhe të mrekullueshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.