Agimet e Diellit

lindjet e bukur te diellit

Shumë njerëz udhëtojnë në pjesë të ndryshme të botës për të parë perëndimet e diellit më të mira dhe lindjet e diellit. Kur përpiqesh të zgjedhësh se cili është perëndimi ose lindja më e mirë e diellit, është e vështirë të zgjedhësh pasi ka shumë shije dhe mendime për të. Ka disa që janë më të zgjedhur pothuajse unanimisht, të tjerë janë ata që gjenden më së shumti në rrjetet sociale dhe ka të tjerë që janë më të veçantë. Këto speciale janë ato që na kujtojnë lidhjet e njerëzve me të cilët kemi parë këtë agim.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se cilat janë agimet më të mira dhe në çfarë bazohet zgjedhja juaj.

Agim më të mirë

lindja e diellit në tenerife

Agimi është një nga momentet që shumë njerëz tërheqin për shkak të bukurisë së saj të pallogaritshme. Luftoni vazhdimisht me perëndimet e diellit për sa i përket bukurisë dhe shijes. Ka shumë njerëz që zakonisht nuk zgjohen herët, kështu që lindja e diellit nuk është shumë e rëndësishme. Gjithashtu dhe për të marrë parasysh që orët në të cilat zakonisht reflektojmë në një mënyrë më të thellë kanë tendencë për të ardhur në jetë në orët e mëvonshme. Normalshtë normale që kemi më shumë reflektime kur vjen nata dhe jemi më të thellë. Kjo sepse ne jemi më shumë të tregtuar psikologjikisht dhe mund të vëmë në pikëpyetje më shumë gjëra. Kështu, perëndimet e diellit kanë një pikë plus mbi agimet.

Sidoqoftë, nuk do të thotë që lindjet e diellit gjithashtu kanë bukuri të madhe dhe bazohen në disa aspekte. Gjëja e parë për të zgjedhur nëse një agim është i bukur apo mendimi i të gjithëve është një nga më të mirët. Sa më shumë që njerëzit votojnë se lindja e diellit është e bukur, aq më shumë famë do të fitoni. E dyta është sa herë lind agimi i një vendi të caktuar në rrjetet sociale. Ka shumë njerëz që përfitojnë nga udhëtimet për të bërë foto me lindjen e diellit. Së fundmi, ka disa lindje të diellit që janë tërësisht të lidhura me kujtimet dhe diçka specifike për secilin person. Kjo është, një agim mund të jetë spektakolar për një person specifik ose që ka jetuar një moment të veçantë me një person. Sidoqoftë, ajo agim mund të jetë diçka krejt normale për dikë tjetër.

Lista e agimeve më të mira

lindjet e diellit

Mali Kilimanjaro

Mali Kilimanjaro ndodhet në Tanzani dhe megjithëse ndodhet afër Ekuatorit dhe ngrohjes globale, ende duket e mbuluar nga bora e përhershme. Këto janë malet më të larta në kontinentin Afrikan dhe zakonisht pushton këdo që i afrohet. Nëse vizita në këtë vend parashikon edhe lindjen e diellit, me siguri do të keni një kujtim të shkëlqyeshëm. Dhe është që dielli ndriçon gradualisht fushat afrikane dhe ju keni mundësinë të shihni rrugën e zogjve suimangas dhe majmunëve kolobusë ndërsa dielli përparon.

Ndërsa dielli lind, ju kaloni nëpër toka bujqësore, xhungla të harlisura, peisazhin e zymtë hënor të majave më të larta dhe livadhet alpine.

Aurora dhe muzgu në Angkor Wat

Në këtë vend si lindja, ashtu edhe perëndimi i diellit janë të famshme. Ndodhet në Kamboxhia dhe është një nga më të vlerësuarit dhe të kujtuarit nga të gjithë udhëtarët. Problemi me të qenit në gjendje për të parë këtë agim të diellit është se turmat e njerëzve që grumbullohen në hyrje të saj për të shijuar shfaqjen janë shumë. Këto lindje të diellit janë të veçanta pasi që qielli dhe kullat në formë lotusi të gdhendura me nimfë qiellore që janë përgjegjës për reflektimin në liqen që janë përballë tyre zakonisht janë të përziera.

Seti i lindjes së diellit me qiellin dhe tempujt hindu bëjeni këtë agim nga më të kërkuarat në botë.

Shfaqja mijëvjeçare Stonehenge

E vendosur në Mbretërinë e Bashkuar është një kompleks neolitik që ngre fushat Salisbury. Një magnetizëm i fuqishëm mund të rrezatojë këtu, duke tërhequr turma njerëzish pothuajse çdo ditë të vitit. Askush nuk e di me siguri i cili i zhvendosi të gjithë këta gurë me peshë deri në 50 tonë nga Uellsi Perëndimor në këtë cep të Anglisë së Jugut. Nuk dihet me të vërtetë se sa njerëz mund të lëviznin për të lëvizur të gjithë këta shkëmbinj ose sa kohë u desh. As nuk dihet se cila ishte arsyeja për këtë shpërngulje. Menhirët e famshëm që vendosen njëri mbi tjetrin dhe që formojnë qarqe dhe një patkua brenda janë magjepsëse për të parë kur dielli fillon të lindë. Përkundër faktit se ka shumë njerëz, solstici i verës është një nga kohët më të veçanta për të parë lindjen e diellit.

Vadi rum

lindja e diellit në ibiza

Ndodhet në Jordan dhe quhet Lugina e Hënës. Isshtë një zonë e mbrojtur që ka një sipërfaqe prej 450 kilometra katrorë. Isshtë një peizazh që përbëhet nga duna mjaft të thata dhe formacione shkëmbore që hipnotizojnë të gjithë ata që e vëzhgojnë atë. Këto vende kanë qenë subjekt i peizazheve të shumta filmike dhe janë dominuar nga malet e larta të ranorit. Settingshtë një mjedis i ashpër, por sublim për të qenë në gjendje të vëzhgojmë ndryshimet e dritës si në agim ashtu edhe në muzg. Agimet këtu janë përshkruar si një pamje krejtësisht e paharrueshme.

Agimet në Machu Picchu

Machu Picchu janë të vendosura në Ande të vendosura në Peru. Përmes shtegut Inca ju mund të kaloni 43 kilometra pyll, mjegull dhe flakë që të çojnë në këtë vend të famshëm. Idealja është të mbërrini në kala që përkon me lindjen e diellit dhe përmes Puerta del Sol. Në këtë mënyrë ju mund të shihni qytetin e humbur të Incave nën këmbët tona përgjatë fushës së gjelbër me tarraca. Këtu drita është shumë më e fortë dhe është në gjendje të theksojë shkëlqimin e peizazheve të gjelbërta. Detajet e qytetit në lindjen e diellit duken të pabesueshme dhe numri i alpinistëve është i kufizuar nga leja e kërkimit të tingullit të paktën gjashtë muaj më parë.

Siç mund ta shihni, lindjet e diellit mund të shkaktojnë ndjenja dhe ndjesi të ndryshme që na pushtojnë me nostalgji dhe ndjenja të tjera. Mënyra më e mirë për të përfituar nga këto vende është të shkoni te ata njerëz me të cilët ndihemi rehat, dhe sigurisht që do të jetë një përvojë e paharrueshme. Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni rreth agimeve më të mira në botë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.