James Webb kap lindjen e një ylli në Orion

lindja e një ylli në Orion

Për më shumë se një vit, teleskopi hapësinor James Webb nuk ka reshtur së na surprizuar. Ky teleskop ka vazhduar të ndihmojë komunitetin shkencor të zbulojë enigmat e universit. Gjatë një prej aventurave të tij të fundit, ai arriti të kapte një strukturë intriguese të vendosur në një nga yjësitë më të njohura në qiell, larg nga Sistemi ynë Diellor. Bëhet fjalë për lindjen e një ylli në Orion.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se si teleskopi hapësinor James Webb e ka kapur atë lindja e një ylli në Orion.

Lindja e një ylli në Orion

lindja e një ylli në Orion

Dëshmitarët e formimit të yjeve janë vërtet të jashtëzakonshëm. Fokusi kryesor i këtij lajmi është struktura e shquar e njohur si HH212. E vendosur brenda konstelacionit të Orionit, ai shërben si një testament për aftësitë e teleskopit James Webb. Edhe pse lindja konsiderohet gjerësisht si një nga përvojat më intensive njerëzore, pasojat e lindjes së një ylli janë po aq mbresëlënëse. Ky fenomen treguar çuditërisht brenda rajonit Herbig-Haro, konkretisht në strukturën HH212, e cila mund të vërehet vetëm në spektrin e dritës infra të kuqe.

I vendosur afërsisht 1.200 vjet dritë nga planeti ynë, në qendër të HH112, është një protoyll që është pothuajse i padukshëm për syrin e lirë. Ky protoyll Ajo është mezi 50.000 vjet e vjetër, e cila është e krahasueshme me një foshnjë në aspektin njerëzor. Edhe pse mund të duket e thjeshtë, ai ka potencialin të bëhet një yll po aq masiv sa Dielli ynë.

James Webb kap lindjen e një ylli në Orion

James Webb

Viti 2023 nuk nënkuptonte zbulimin e HH112, meqenëse ishte identifikuar që nga viti 1993 nga astronomët në Observatorin Mauna Kea duke përdorur teleskopin infra të kuq të NASA-s. Megjithatë, teleskopi James Webb na ka paraqitur një shkallë kompleksiteti në vëzhgimet tona të kësaj strukture që më parë ishte e paarritshme.

Sipas profesor Mark McCaughrean, një këshilltar i lartë i ESA, imazhi i fundit është një përmbledhje e gjashtë gjatësi vale të ndryshme dhe është dhjetë herë më i saktë se çdo imazh i mëparshëm. Më tej ai shprehet se:

Zbulimi i HH112 është vërejtur në mënyrë të përsëritur duke përdorur teknologji gjithnjë e më të avancuar, si teleskopë më të mëdhenj, kamera më të mira infra të kuqe dhe imazhe me rezolucion më të lartë. Megjithatë, imazhet e James Webb kanë tejkaluar të gjitha vëzhgimet e mëparshme. Megjithëse struktura e HH112 është e madhe, me gjatësi 2,3 vite dritë, ylli mbetet i fshehur nga pamja. Mund të zbulohet vetëm lënda që lëshohet në formën e avionëve të shtyrë në drejtime të kundërta.

Për më tepër, goditjet e harkut mund të shihen duke lëvizur nga jashtë si valë goditëse nga ylli. Është e zakonshme që çdo material që nuk konsumohet nga ylli të formojë një disk grumbullimi dhe të orbitojë rreth tij, i cili në të ardhmen e largët do të krijojë asteroidë, planetë dhe kometa.

Karakteristikat e teleskopit James Webb

teleskopi James Webb

Teleskopi Hapësinor James Webb është një observator hapësinor i krijuar për të eksploruar universin në gjatësi vale infra të kuqe. Emri i saj i bën nder administratorit të NASA-s, James E. Webb, i cili luajti një rol vendimtar në programin hapësinor amerikan gjatë viteve 1960. James Webb është një bashkëpunim ndërkombëtar midis NASA-s, Agjencisë Hapësinore Evropiane (ESA) dhe Agjencisë Kanadeze të Hapësirës (CSA).

Me një pasqyrë parësore me diametër 6.5 metra, James Webb është dukshëm më i madh se paraardhësi i tij, Teleskopi Hapësinor Hubble. Ky teleskop është projektuar për të studiuar objektet kozmike në infra të kuqe, duke e lejuar atë të vëzhgojë rajone të hapësirës që janë të vështira për t'u studiuar me dritë të dukshme. Infra e kuqe është veçanërisht e dobishme për të depërtuar në retë e pluhurit kozmik dhe për të vëzhguar objekte të ftohta, të tilla si planetë formues dhe yje të porsalindur.

Nisja e James Webb përfaqëson një moment historik në eksplorimin e hapësirës dhe astronominë, pasi pritet të zbulojë njohuri të reja mbi formimin e yjeve, galaktikat e largëta, përbërjen atmosferike të ekzoplaneteve dhe fenomene të tjera intriguese kozmike. Vendndodhja e tij në pikën L2 Lagrange, afërsisht 1.5 milion kilometra nga Toka, Ai lejon teleskopin të qëndrojë i ftohtë dhe të sigurojë vëzhgime të qëndrueshme dhe të detajuara.

James Webb është një instrument kyç në avancimin e të kuptuarit tonë të universit dhe zbulimet dhe vëzhgimet e tij pritet të ndikojnë ndjeshëm në fusha të ndryshme të astronomisë dhe astrofizikës.

Aftësitë e teleskopit

Teleskopi Hapësinor James Webb ka spikatur për kontributin e tij të madh në shkencën e astronomisë që nga krijimi i tij. Këto janë disa nga aftësitë e tij:

 • Vëzhgimi i galaktikave të largëta: Falë aftësisë së tij për të zbuluar rrezatimin infra të kuq, James Webb do të jetë në gjendje të studiojë galaktikat e largëta dhe të vëzhgojë ngjarje kozmike që ndodhën menjëherë pas Big Bengut. Kjo do t'i lejojë shkencëtarët të kuptojnë më mirë formimin dhe evolucionin e galaktikave gjatë gjithë historisë së universit.
 • Karakterizimi i ekzoplaneteve: Teleskopi do të luajë një rol vendimtar në studimin e ekzoplaneteve, planetët që rrotullohen rreth yjeve jashtë sistemit tonë diellor. Duke analizuar dritën që kalon nëpër atmosferat e këtyre ekzoplaneteve, teleskopi do të ofrojë informacion në lidhje me përbërjen e tyre kimike dhe kushtet atmosferike, të cilat mund të përfshijnë sugjerime për nënshkrime të mundshme biologjike.
 • Hulumtimi i formimit të yjeve: Ky teleskop i lejon astronomët të vëzhgojnë rajonet ku po formohen yjet dhe të studiojnë procesin në detaje. Kjo përfshin studimin e reve molekulare dhe disqeve protoplanetare, duke ofruar informacion të vlefshëm se si lindin dhe evoluojnë yjet dhe sistemet planetare.
 • Eksplorimi i objekteve të ftohta dhe të errëta: Falë aftësisë së tij për të vëzhguar në rrezet infra të kuqe, James Webb mund të depërtojë në retë e pluhurit kozmik dhe të studiojë objekte të ftohta që janë të vështira për t'u zbuluar në gjatësi vale të dukshme. Kjo përfshin vëzhgimin e xhuxhëve kafe, objekte që ndodhen midis yjeve dhe planetëve për sa i përket temperaturës dhe masës.
 • Hulumtimi i atmosferës së planetëve në Sistemin Diellor: Edhe pse James Webb është projektuar kryesisht për vëzhgime jashtë sistemit tonë diellor, ai do të përdoret gjithashtu për të studiuar objektet brenda tij. Për shembull, na lejon të analizojmë në detaje atmosferën e planetëve në sistemin tonë diellor, si Jupiteri, Saturni, Urani dhe Neptuni.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth kapjes së lindjes së një ylli në Orion nga teleskopi James Webb.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.