Ligji i ardhshëm i Ndryshimit të Klimës premton një tranzicion të drejtë

ligji për ndryshimin e klimës

Ligji për ndryshimin e klimës duhet të jetë i drejtë në mënyrë që të gjitha vendet të mund të kontribuojnë me grurin e tyre të rërës dhe të zvogëlojnë efektet e tij. Për këtë qëllim, ligji i ardhshëm që do të hartohet për ndryshimin e klimës do të sigurojë një tranzicion të drejtë për të gjithë sektorët.

Në çfarë është kjo «thjesht tranzicion"?

Ligji i ardhshëm i ndryshimit të klimës

thjesht tranzicion

Tranzicioni i energjisë bazohet në zvogëlimin e lëndëve djegëse fosile si nafta, thëngjilli dhe gazi natyror dhe një rritje në energjitë e rinovueshme. Kjo ka për qëllim të arrijë një ekonomi të ardhshme të bazuar në dekarbonizim. Sidoqoftë, secili vend, në varësi të situatës së tij ekonomike, mund të përballojë të ndalojë emetimin e gazrave serë dhe të investojë në energji të pastër ose jo. Për atë, ligji i ardhshëm i ndryshimit të klimës, Ai duhet të parashikojë një tranzicion të drejtë të energjisë për të gjitha ato vende që nuk mund të përballojnë një model zhvillimi me emisione të ulëta, siç do të ishte rasti për të gjithë ata që e bazojnë ekonominë e tyre në shfrytëzimin e qymyrit.

Nëse një vend ka themeluar ekonominë shfrytëzimi i lëndëve djegëse fosile, Nuk mund të kërkohet të zvogëlohen emetimet, pasi do të ndikonte në të gjithë vendin në një mënyrë drastike dhe të pashmangshme. Për këtë arsye, do të bëhet një përpjekje për komisionin ndërministror që punon mbi këtë rregull, i cili do të rregullojë pajtueshmërinë e Spanjës me Marrëveshjen e Parisit, për të identifikuar të gjitha çështjet që do të adresohen në ligjin e ardhshëm dhe për të hartuar një tranzicion të drejtë për të gjithë.

Temat e përfshira në ligj

Për përgatitjen dhe hartimin e ligjit, janë adresuar çështje të tilla si objektivat e rinj për uljen e emetimeve afatshkurtra dhe afatgjata sipas sektorëve. Për atë, ka për qëllim të sigurojë financim në mënyrë që gjithçka që është ngritur në ligj të mund të kryhet, së bashku me masat kompensuese për ato vende që kanë sektorë që janë më të prekshëm nga dekarbonizimi.

Të gjitha këto çështje që synojnë të adresohen do të shfaqen në draftin e parë të ligjit, i cili pritet të dalë në dritë gjatë tremujorit të parë të vitit 2018, pasi së pari Qeveria duhet të konsultohet me të gjitha grupet politike dhe pjesën tjetër të aktorëve socialë të përfshirë për të arritur një marrëveshje.

Për përpunimin e këtij ligji, konkluzionet e marra gjatë zhvillimit të Samiti i Klimës në Bon (COP23) në të cilën është konsoliduar që asnjë vend nuk është tërhequr nga Marrëveshja e Parisit, pasi Shtetet e Bashkuara u larguan.

Ndikimet e ndryshimit të klimës

zvogëlimi i emisioneve

Ajo që është me të vërtetë urgjente është se si të veprohet më shpejt përballë efekteve gjithnjë e më të shpeshta dhe intensive të ndryshimit të klimës. Pas COP23 ka pasur përparime të shumta në rregullat që duhet të hartohen për Marrëveshjen e Parisit për të funksionuar dhe që duhet të finalizohet deri në fund të vitit 2018. Ka akoma shumë punë në pritje nëse do të arrihet një tranzicion i drejtë. Diplomatët e klimës do të duhet të mbajnë takime shtesë para samitit të ardhshëm për të detajuar këto pika.

Meqenëse ngjarjet që po ndodhin në planet në lidhje me ndryshimin e klimës mund të kuptohen vetëm me ndikimin e veprimit njerëzor, duhet gjetur një zgjidhje sa më shpejt të jetë e mundur.

Raporti special i panelit ndërqeveritar të ekspertëve mbi ndryshimet klimatike (IPCC) mbi ndikimet e ndryshimeve klimatike në një botë 1,5 gradë më e lartë, i cili do të paraqitet në shtator 2018, është mjaft i avancuar dhe ka pasur 12.000 komente shkencore. Përveç kësaj, më shumë se 2.000 ekspertë të ndryshimeve klimatike nga 124 vende po punojnë.

Quiteshtë mjaft e vështirë të arrihet objektivi i Marrëveshjes së Parisit për të mos arritur një rritje të temperaturave mesatare mbi 1,5 gradë celsius. Sidoqoftë, është një objektiv që duhet të merret parasysh dhe që duhet të jetë baza e të gjitha politikave të ndryshimit të klimës që kryhen nga tani e tutje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.