Ligatinat

ligatinat

Ndër ekosistemet natyrore me rëndësi të madhe ekologjike dhe mirëmbajtjen e biodiversitetit, janë ligatinat. Qëllimi vjetor është t'i ndërgjegjësojë njerëzit për nevojën e mbrojtjes së këtyre ekosistemeve të çmuara natyrore. Prandaj, 2 shkurti i çdo viti është Dita Botërore e Ligatinave. Ligatina është një ekosistem në të cilin toka zhytet përgjithmonë ose periodikisht nga uji. Kjo mund të ndodhë në ekosistemet e ujërave të ëmbla dhe në disa zona me një shkallë të caktuar kripe.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se cilat janë ligatinat, cilat janë karakteristikat e tyre kryesore dhe sa të rëndësishme janë ato.

Çfarë është një ligatinë

ekosistemet e ligatinave

Isshtë një ekosistem natyror, me ekuilibër ekologjik, bazuar në një tokë të zhytur rregullisht ose përgjithmonë nga përmbytjet. Këto ekosisteme mund të shfaqen në vendet ku ka ujë të freskët ose ku ka ujë të kripur. Për shkak të këtyre karakteristikave, ligatinat munden mirëmbajnë një sasi të madhe të biodiversitetit dhe pajisin pasurinë natyrore me një biodiversitet të pakrahasueshëm.

Dita Botërore e Ligatinave thekson rëndësinë e ligatinave sepse ato janë të rëndësishme për jetesën tonë të qëndrueshme në të ardhmen. Ligatinat mund të jenë natyrore ose të bëra nga njeriu. Lloje të caktuara të ligatinave natyrore mund të zgjerohen në këneta, disa këneta dhe zonat e tyre bregore, toka torfe, etj. Nga ana tjetër, ne mund të shohim ligatina të krijuara ose të modifikuara artificialisht. Kurdoherë që kushtet mjedisore e lejojnë, mund të mbajë artificialisht lagështinë përkohësisht dhe përgjithmonë.

Në përgjithësi, këto lloje të ligatinave të ndërtuara janë ndërtuar për të mbrojtur biodiversitetin në rrezik zhdukjeje. Përdoret gjithashtu për qëllime turizmi për të ofruar shërbime mjedisore dhe për të ndihmuar përhapjen e vlerës së mbrojtjes së natyrës.

Llojet e ligatinave

rëndësia e ekosistemeve natyrore

Për shkak se këto ligatina janë shumë të pasura, ato janë bërë mjete të rëndësishme për mbrojtjen e natyrës. Ekzistojnë lloje të ndryshme të ligatinave, dhe ato klasifikohen sipas llojit të ujit që i bën ato dhe karakteristikave të tjera që duhet të ndjekim. Dallimi kryesor midis llojeve të ligatinave është lloji i ujit. Zbulojmë ligatinat e ujërave të ëmbla dhe ato të kripura. Ne gjithashtu mund të bëjmë dallimin midis ligatinave natyrore dhe ligatinave të bëra nga njeriu.

Le të shohim cilat janë llojet e ndryshme të ligatinave:

 • Ligatina e lumit: Shtë një ligatinë me karakteristika natyrore dhe lloj uji të freskët. Ata zakonisht përbëhen nga lumenj, përrenj dhe ujëvara.
 • Ligatinat e liqenit: Ato formohen përmes liqeneve dhe disa lagunave natyrore të ujërave të ëmbla.
 • Palustrat tropikale: Përfshin zona me burime të vogla, oaze, fusha përmbytjesh, pyje kënetash, këneta dhe bogota. Karakteristika kryesore e këtij lloji të ligatinave është se të gjithë kanë burime natyrore dhe uji është i freskët.
 • Ligatinat detare: Siç sugjeron emri, ato janë ligatina natyrore, por përbëhen nga ujë i kripur. Ata zakonisht shfaqen në mjedise bregdetare ku deti është i cekët, siç janë disa plazhe shkëmbore, me rërë dhe disa zona me zhavorr.
 • Artificiale: Ato janë ato ligatina që gjenerohen nga punimet e qenies njerëzore me qëllim të ruajtjes ose kontrollit të një vëllimi të caktuar uji. Këtu mund të shohim rezervuarët dhe digat. Ato gjithashtu mund të kenë si qëllim të ruajnë një sasi ose specie të caktuar të florës dhe faunës së mbrojtur.
 • Estuaritë: shumë lumenj formojnë grykëderdhje para se të gjenerohen grykat e tyre përfundimtare dhe disa ligatina. Karakteristika e tyre kryesore është se ato përbëhen nga ujë i kripur nga grykëderdhjet dhe është me origjinë natyrore. Ndonjëherë është i aftë të formojë këneta të ujërave të kripura ose zona të mangrove.
 • Ligatinat e liqenit të ujërave të kripura: Duket shumë si ato të mëparshmet, por si liqenet ashtu edhe lagunat janë të njelmët pasi gjenden në zonat bregdetare. Ata gjithashtu kanë një origjinë natyrore.

tipare kryesore

ujërat bregdetare

Që një ekosistem të konsiderohet një ligatinë, ai duhet të plotësojë karakteristikat e mëposhtme:

 • Janë konsideruar zonat kalimtare ose ndryshimet graduale midis sistemeve ujore dhe tokësore. Kjo është, ato konsiderohen ekosisteme të përziera sepse ato ruajnë disa nga karakteristikat e një ekosistemi dhe një tjetri. Ne zbuluam se disa pjesë janë më të përqendruara në ekosistemet tokësore, ndërsa të tjerët janë më të përqendruar në ekosistemet detare.
 • Ato janë zona përmbytjesh, kështu që mund të jenë zona të përkohshme ose të përhershme. Zonat e përkohshme shfaqen në vende me depresione të vogla, të cilat përmbyten lehtë kur bie shi i madh.
 • Ujërat e ligatinës duhet të jenë ujë të ndenjur, përrenj të vegjël, ujë të freskët ose ujë të kripur, dhe përfshijnë zona të vogla oqeanike me një thellësi të caktuar. Efekti baticor i ligatinave është shumë i ulët. Zakonisht ky efekt nuk do të kalojë 6 metra.
 • Kufiri i një ligatine do të përcaktohet nga lloji i tij i bimësisë në secilin terren. Bimësia është hidrofilike, domethënë kërkon një prirje të mirë për ujë. Alsoshtë gjithashtu e mundur të bëhet dallimi midis bimësisë jo-hidrofile dhe bimësisë që përfaqëson kufirin e një ligatine, ku një ekosistem tjetër përfundon dhe fillon me një mjedis plotësisht tokësor.
 • Ligatinat janë habitate ideale për një numër të madh të specievesidomos zogjtë shtegtarë që ushqehen dhe pushojnë në ligatinat në të gjithë botën. Ne gjithashtu mund të gjejmë bimë dhe kafshë të tilla si gjitarë, zvarranikë, amfibë, peshq dhe insekte.

Rëndësia ekologjike e ligatinave

Ligatina është një ekosistem shumë i rëndësishëm për funksionimin normal të natyrës. Ata janë të aftë të strehojnë biodiversitetin e një numri të madh të zogjve, peshqve dhe grupeve të tjera të kafshëve. Ata gjithashtu zhvillojnë bimë që varen nga uji.

Nëse i shtojmë vlerë botës njerëzore, ligatinat mund të krijojnë zona për prodhimin e ushqimit dhe kërkojnë shumë ujë për tu rritur, ashtu si orizi. Faktorë të tjerë që janë shumë të rëndësishëm për të ruajtur lagështinë janë rregullimi i ciklit hidrologjik, përfshirë sipërfaqen dhe ujëmbajtësit. Ajo është gjithashtu e përfshirë në mënyrë aktive në kontrollin e erozionit dhe rregullimin e cikleve ushqyese.

Për këtë arsye, shumica dërrmuese e ligatinave kanë një regjim mbrojtjeje të konsideruar si një rezervat natyror. Në këtë dhe kategorinë e fuqisë së regjimit të mbrojtjes aktivitetet ekonomike janë të kufizuara në kërkime dhe hyrja e turistëve që është shumë e kontrolluar. E gjithë kjo është bërë për të ruajtur biodiversitetin maksimal.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë janë ligatinat dhe cila është rëndësia e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.