librat e astronomisë

librat e astronomisë

Astronomia është dega e shkencës që studion yjet, pozicionet e tyre dhe pse lëvizin. Studioni përbërjen, pozicionin dhe lëvizjen e të ashtuquajturave trupa qiellorë në mënyrë që të nxirrni përfundime se si ato ndikojnë në Tokë. Planetët dhe hënat e tyre, kometat dhe meteoroidet, materia ndëryjore, sistemet e materies së errët, gazi dhe galaktikat janë fusha e studimit të kësaj shkence. Të libra astronomie Ato janë një mjet i shkëlqyer për ata që duan të fillojnë në fushën e studimit të kësaj shkence. Këto vepra ofrojnë një gamë të gjerë njohurish dhe përfitimesh që mund të pasurojnë kuptimin dhe vlerësimin tonë për universin që na rrethon.

Prandaj, ne do t'ju tregojmë se cilët janë librat më të mirë të astronomisë për t'ju bërë të filloni në këtë botë.

librat më të mirë të astronomisë

Librat e astronomisë për të ditur

Mësoni astronominë me 100 ushtrime praktike

Është një libër që ka 100 ushtrime praktike për të prezantuar astronominë. Ky është një libër i drejtpërdrejtë, pa mbushje ose zbukurime të panevojshme. Pavarësisht nëse jeni duke parë qiellin me dylbi, teleskop ose me sy të lirë, me këtë udhëzues do të mësoni baza të rëndësishme, si gjetja e Polaris në qiell.

Ju do të mësoni të dalloni yjet nga planetët, vëzhgoni yjet binare, çfarë janë meteoritët dhe kometat, etj. Përveç këshillave dhe burimeve të vëzhgimit, ai përfshin një katalog me udhëzime për vëzhgimin e objekteve kryesore qiellore. Një pjesë fokusohet në materialet e nevojshme për vëzhgimet astronomike: llojet e teleskopëve, filtrat, montimet dhe aksesorët e tjerë.

kuriozitete astronomike

Astronomia është një shkencë e mrekullueshme, por kur filloni të mësoni, mund të gjeni shumë koncepte të ndërlikuara ose të vështira për t'u kuptuar. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që dikush t'jua shpjegojë ato në një mënyrë të këndshme dhe të lehtë për t'u kuptuar.

Autori është Jose Vicente Diaz, diplomë në fizikë, diplomë master në astronomi dhe astrofizikë dhe diplomë master në sensorë në distancë. Ky njeri ka krijuar një manual për fillestarët për të gjitha temat më interesante që lidhen me astronominë: planetët, ekzoplanetët, kometat, meteorët, yjet, vrimat e zeza...

Udhëzues Sky 2023

Kjo seri është një klasik që përditësohet çdo vit. Sky Guide 2023 përfshin të gjitha eklipset hënore, eklipset diellore, shirat e meteorëve dhe fazat hënore për këtë vit. Por nuk ka të bëjë vetëm me efemerët, por përfshin edhe informacione shumë interesante për astronomët fillestarë. Në gati 60 faqe, do të mësoni për:

 • Njihni planetët në qiell dhe do të kuptoni pse me sa duket lëvizin
 • Bazat për Hënën: Fazat e Hënës dhe dukshmëria gjatë gjithë muajit
 • Këshilla për vëzhgimin e shiut meteorik
 • Konstelacionet kryesore dhe vëzhgimet e tyre në periudha të ndryshme të vitit.

Çdo vit, ai bëhet një sukses i vërtetë në shitje për thjeshtësinë, qartësinë dhe dobinë e tij të jashtëzakonshme.

Universi në një filxhan kafe: Shkencë dhe përgjigje të thjeshta për misteret kozmike

Nuk është një udhërrëfyes drejt qiellit, nuk do të mësoni të zgjidhni një teleskop ose të dalloni konstelacionin Cygnus. Është pak më i gjerë në shtrirje dhe është një libër shumë i ndryshëm astronomie.

Ai është një udhëzues për historinë njerëzore dhe marrëdhëniet e tij me astronominë. Nga parahistoria dhe qytetërimi egjiptian, te Galileo, Njutoni dhe Ajnshtajni. Vrimat e zeza, madhësia e universit, epoka e galaktikave dhe teoria e Big Bengut. Gjithçka është bërë në një mënyrë argëtuese dhe të arritshme.

Astrophotography

Astrofotografia është brenda mundësive të të gjithëve. Gjithçka që ju nevojitet është një teleskop astrofotografik, një aparat fotografik DSLR dhe një udhëzues si ky. Astrofotografia është udhëzuesi ideal për të mësuar se si të fotografoni qiellin. Ai ilustron dhe shpjegon plotësisht se si të kapni imazhe të objekteve të ndryshme qiellore si yjësitë, meteoritët, kometat, eklipset, etj.

Do të mësoni gjithçka që duhet të dini për të bërë fotografi mahnitëse të Hënës, planetëve, diellit, mjegullnajave dhe galaktikave. Ky është udhëzuesi më i mirë në botën magjepsëse të astrofotografisë dhe është i lehtë për t'u kuptuar dhe zbatuar. Ju do të jeni në gjendje të bëni foto të pabesueshme të qiellit me të gjitha indikacionet që ai jep.

Vëzhgoni qiellin me sy të lirë ose me dylbi

Të shohësh qiellin me sy të lirë ose me dylbi është një udhëzues nga shtëpia botuese Larousse. Ai shpjegon në një mënyrë të thjeshtë se si të orientoheni në qiell dhe si të identifikoni yjësitë, yjet dhe planetët kryesorë. Ai gjithashtu mbulon konceptet bazë të astronomisë si p.sh fazat e hënës, eklipset diellore, dielli dhe yjësitë që mund të shihen në çdo kohë të vitit.

Ka dy pjesë të mëdha, njëra e dedikuar për shikimin me sy të lirë dhe tjetra për dylbi. Ai gjithashtu ofron disa këshilla për zgjedhjen e dylbive dhe këshilla për përdorimin e duhur të tyre. Përfshin harta qielli, fotografi dhe skema për t'ju ndihmuar të kuptoni më mirë gjeografinë e qiellit. Ky është udhëzuesi i përsosur për fillestarët.

Një udhëzues praktik për astronomët amator

Udhëzuesi praktik për astronomin amator nuk mund ta kishte bërë më të qartë përmbajtjen e librit nga titulli. Ky është një hyrje teorike dhe praktike në astronomi për fillestarët. Zgjidhini të gjitha problemet me të cilat përballen njerëz që duan të fillojnë vëzhgimin astronomik nga e para. Ofron burime për zgjedhjen e teleskopëve, dylbive dhe mënyrën e përdorimit të tyre.

Ai shpjegon tema shumë interesante dhe të dobishme si:

 • Instalimi i një teleskopi me një montim ekuatorial
 • Si të vëzhgoni planetët
 • Këshilla për të vëzhguar diellin
 • Teknikat bazë të astrofotografisë hënore dhe planetare

Ky është një udhëzues i plotë që mbulon të gjitha temat bazë për të filluar vëzhgimin astronomik.

libra të tjerë të astronomisë

astronom amator

Këto janë disa libra të astronomisë që mund t'ju ndihmojnë të mësoni më shumë për këtë shkencë:

 • Kozmosi i Carl Sagan: Ky klasik i shkencës popullore ka frymëzuar breza entuziastësh të astronomisë. Në një stil tërheqës dhe të arritshëm, Carl Sagan eksploron konceptet themelore të astronomisë dhe na fton të reflektojmë mbi vendin tonë në univers.
 • Histori e shkurtër e kohës së Stephen Hawking: Në këtë punë, fizikani i njohur Stephen Hawking paraqet konceptet kryesore të astronomisë dhe fizikës teorike në një mënyrë që është e arritshme për jo-ekspertët. Libri ofron një pasqyrë magjepsëse mbi evolucionin e universit dhe misteret që mbeten për t'u zgjidhur.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth librave të astronomisë dhe se si ata mund t'ju ndihmojnë të mësoni më shumë rreth kësaj shkence.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.