Lemur bambu po vdes nga uria nga ndryshimi i klimës

Mostër lemur bambu

El lemur bambu, emri shkencor i të cilit është Prolemur simus, është një primat që jeton natyrshëm në juglindje të Madagaskarit. Isshtë një specie me një fytyrë dhe pamje shumë të ëmbël, me veshë të bardhë dhe lesh gri, e cila është në rrezik kritik të zhdukjes, jo vetëm për shkak të humbjes së habitatit dhe të qenurit viktimë e trafikimit të paligjshëm të kafshëve, por edhe për shkak të ushqimi i tyre kryesor, bambu, po vdes nga mungesa e ujit.

Kështu, ndryshimi i klimës është një nga arsyet kryesore pse lemur bambu mund të mos e shohë dritën e shekullit të ri.

Klima prek bimët, dhe si pasojë edhe kafshët që i hanë ato. Lemuri i bambus ushqehet pothuajse ekskluzivisht me bambu, por për shkak të mungesës së shirave të rregullt ato nuk janë më aq ushqyese apo aq të shijshme, siç zbulohet nga a studim botuar në revistën Current Biology.

Dokumenti, i cili është përgatitur nga një grup studiuesish nga Australia, Shtetet e Bashkuara, Finlanda dhe Madagaskari, shpjegon këtë Këta primatë duhet të përshtaten me një mjedis më të thatë, dhe për të mbijetuar ata gjithashtu kanë filluar të hanë trungun drunor e bambu në vend të sythave më të butë dhe ushqyes.

Lemur bambu duke ngrënë në pyll

Me një sezon me shi tashmë të vonuar deri në tre muaj, si flora dhe fauna e Magadaskarit janë duke u detyruar të përshtaten me një mjedis për të cilin ata nuk janë në dijeni gjithnjë e më shumë. Kështu që, lemurët e bambusë janë duke zhvilluar dhëmbë më kompleksë dhe të specializuar për të qenë në gjendje të gëlltisin kallamin e bambusë. Por ndryshimi i klimës po bëhet më i shpejtë: popullsia po bie.

Gjëja e trishtueshme është se jo vetëm lemurët janë në këtë situatë, por edhe arinjtë panda në Azi, të cilët gjithashtu hanë bambu.

Nëse nuk bëhet diçka për ta parandaluar atë, të dy kafshët ndoshta do të zhduken më shpejt sesa mund ta imagjinojmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.