Le të flasim për gejzerat

Uji ngrohës në Islandë

Ujera e Islandës

Kjo është një burim i nxehtë që nxjerr rregullisht ujë të vluar dhe avull. Ai e bën atë në mënyrë periodike, në formën e një kolone, dhe është shumë tërheqëse dhe e bukur për të parë nëse nuk është parë kurrë më parë. Emri i tij, Geyser, rrjedh nga Geysir, në Islandë. Kjo është për shkak se një nga më të famshmet që ka quhet kështu, dhe në fund emri i saj është miratuar për të emëruar këtë lloj burimesh si një emër të përbashkët.

Islanda është një rajon shumë i prirur të ketë Geysers. Në fakt, ajo është një nga zonat e planetit ku ekzistojnë dukuri më të "veçanta", duke pasur parasysh vendndodhjen e tij. Për këtë arsye, Geysers kërkojnë të ekzistojnë një hidrogeologji e favorshme që gjendet në pak vende të planetit. Janë një mijë rreth planetit, dhe gjysma e tyre janë në parkun kombëtar Yellowstone, në Shtetet e Bashkuara.

Si janë ata?

Ka dy lloje. Njëra është një lloj koni. Lloji tjetër që ekziston është shkronja. Të dy nxjerrin ujin, duke ndjekur një model shumë të ngjashëm. Nëse një ditë e gjejmë veten përpara një Gejseri dhe duam të shmangim humbjen e momentit të dëbimit, duhet thënë se ndodh në katër faza. E para është që avulli të dalë nga uji i nxehtë. E dyta është se uji fillon të vërshojë. Pastaj tensioni sipërfaqësor, i shkaktuar nga uji që ishte ftohur, prishet. Dhe më në fund dëbon gjithë atë ujë.

Për të kuptuar se si mund të ekzistojnë, ne e gjejmë shkakun e parë në ujë. Uji sipërfaqësor filtrohet në tokë dhe grumbullohet në zgavrat e brendshme. Duke qenë shumë e ulët, dhe zakonisht në zonat ku lëvorja është më e hollë, temperatura është e lartë. Magma është përgjegjëse për ngritjen e temperaturës, gjë që bën që uji të nxehet derisa të avullojë. Kjo është ajo që bën që presioni të rritet dhe ne kemi fazat e dëbimit, të përmendura në paragrafin e mëparshëm.

Uji nëntokësor i nxehur nga uji

Koha midis shpërthimeve të ujit ndryshon shumë nga një ngrohës uji në tjetrin. Një nga më aktivët është gjetur në Islandë, Strokkur, dëbimet e rregullta të të cilave zgjasin sekonda ndodhin çdo 14 minuta. Nga ana tjetër, ka të tjerë si Grand Geyser në Shtetet e Bashkuara që nxjerr ujin për rreth 10 minuta, çdo 8 deri në 12 orë. Nuk ka një model të saktë.

Uji i nxehtë i Mizave

Mizë uji

Ju nuk mund të humbisni këtë mrekulli të natyrës që duket e marrë nga historia e Alice in Wonderland. Fotoja që vlerësohet është e vërtetë, nuk ka retushim, ose me programe, apo asgjë. Ekziston kështu, pasi vlerësohet dhe gjendet në Shtetet e Bashkuara. Vendndodhja e saj është në një zonë shkretëtirë të quajtur Gerlach në Nevada. Ka vetëm një, por nuk është i arritshëm nga publiku. Për shkak se ndodhet saktësisht brenda një fermë private, të quajtur Fly Ranch. Për mirë apo për keq.

Arsyeja që ky Gejser mund të ekzistojë daton që nga viti 1916. Në atë kohë, një grup burrash donin të shponin tokën në kërkim të ujit për të korra dhe kafshë. Dhe kështu e gjetën, por në 200ºC. Burrat, duke parë gabimin e tyre, donin ta mbulonin atë. Më në fund, vite më vonë, në 1960, uji uji buroi natyrshëm, duke dëbuar ujin e tij të vluar.

Fluturojnë gejzeri i llojit kon

Momenti kur nxjerr ujin

Sedimentet e karbonatit të kalciumit në tokë kanë krijuar ngjyrat më të pabesueshme, me dëbimet e tyre. E gjelbër, e kuqe, e verdhë, duke e bërë atë një pikë magjike në mes të shkretëtirës. Në rast se dikush është afër, dhe nuk mund të hyjë në vend, kap disa dylbi. Sepse megjithëse kalimi është i kufizuar, ai mund të shihet nga autostrada që kalon nëpër County County.

Duhet të theksohet se rreth Geyser Fly, ekziston gjithashtu një biodiversitet, me shumë bimë, liqene dhe qindra zogj. Me të vërtetë një oaz në mes të shkretëtirës. Një bukuri që fsheh planetin tonë të dashur Tokë, të cilën nuk mund ta harroja në artikullin tonë kushtuar Gejzerëve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.