Larvat e mizave Chaoborus ndikojnë në ngrohjen globale

Larva e mizave

Larva e mizave të gjinisë Chaoborus sp

Megjithëse deri më tani mendohej se lopët ishin të vetmet kafshë, përveç njerëzve, që kishin një ndikim të rëndësishëm në ngrohjen globale, tani shkencëtarët kanë zbuluar të tjera që i kanë mahnitur: Larvat e mizave Chaoborus.

Këto qenie jetojnë në pishina dhe pellgje të gjata, duke u ushqyer me larvat e mushkonjave derisa të rriten dhe të dalin nga uji për t’u riprodhuar dhe pak pasi të vdesin, pasi që ose nuk ushqehen, ose e bëjnë këtë me nektar.

Një studim i botuar në »Raportet e shkencës», Kryer nga një ekip shkencëtarësh nga Universiteti i Gjenevës (Zvicër) në bashkëpunim me Institutin Leibniz për Ekologjinë e Ujërave të ëmbla dhe Peshkimin e Brendshëm në Berlin (IGB), ka zbuluar se Larvat e mizave Chaoborus përfitojnë nga gazi i metanit dhe e dëbojnë përsëri në ujë.

Këto larva, të cilat gjatë ditës qëndrojnë të fshehura në sedimentet e liqenit, natën mbushin fshikëzat e tyre të vogla me oksigjen dhe ngrihen në sipërfaqe në kërkim të ushqimit. Sidoqoftë, ekspertët kanë zbuluar në thellësi të caktuara, presioni i ujit është aq i madh sa që parandalon mbushjen e këtyre qeseve, gjë që bën larvat përdorin thithjen e metanit që gjendet në sedimente për t'i mbushur dhe përdorur ato si dhe »noton».

Cikli jetësor Chaoborus

Imazh - UNIGE

Falë kësaj strategjie mbijetese, larvat mund të kursejnë deri në 80% energji, kështu që ata kanë nevojë për më pak ushqim. Por kjo paraqet një problem: Metani është një gaz që ndodh natyrshëm në sedimentet e liqenit, por kur përdoret nga larvat për të çuar vetveten, ai tretet në ujë. Duke vepruar kështu, ajo mund të arrijë atmosferën, duke kontribuar në ngrohjen globale.

Prandaj, ekspertët ia atribuojnë 20% të emetimeve të gazit metan ujit të ëmbël. Dendësia e larvave të gjinisë Chaoborus në liqene shkon nga 2000 në 130.000 individë për metër katror. Për të parandaluar përhapjen e tij dhe për të zvogëluar rastësisht sasinë e metanit që lëshohet në atmosferë, autorët avokojnë për kontroll më të madh të ujit të liqenit dhe të atyre burimeve përgjegjëse për emetimet e metanit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.