Laniakea: cilat galaktika dhe grupe galaktikash janë pjesë e këtij supergrupi?

rrjeti i galaktikave laniakea

Ju ndoshta keni dëgjuar për parajsë. Për shumë njerëz ky koncept është diçka krejtësisht e re pavarësisht faktit se u zbulua në vitin 2014. Është një supergrup galaktikash që është bërë struktura më e madhe që mund të vëzhgojmë në universin e vëzhgueshëm. Është kufiri i kapacitetit që kemi për vëzhgim dhe studim aktual. Përtej Laniakea nuk ka asgjë pasi drita nuk ka pasur kohë të mjaftueshme për të arritur një distancë më të madhe.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat galaktika dhe grupe galaktikash janë shumë pjesë e Laniakea-s, karakteristikat e saj dhe rëndësinë që ka.

Çfarë është Laniakea?

laniakea

Laniakea është një grumbull galaktikash që Ai përbëhet nga rreth 100.000 galaktika, e cila natyrisht përfshin Rrugën e Qumështit. Emri Laniakea do të thotë "qielli i pamatshëm" në Havai, që është përshkrimi më i përshtatshëm për këtë super grumbullim me një diametër prej 500 milionë vite dritë dhe një masë ekuivalente me 10 trilion trilion diej.

Galaktikat janë të grupuara së bashku dhe, në shkallët më të mëdha, janë të lidhura së bashku në filamente të ndritshme që, kur kryqëzohen, krijojnë supergrupe gjigante, lëvizja e të cilëve ndikohet nga graviteti.

Brenda Laniakea, supergrupi i parë i përmasave të tij i hartuar nga astronomët, galaktikat rrjedhin në një rajon të quajtur Tërheqësi i Madh, i cili përfaqëson një lloj lugine të madhe gravitacionale ku shtrihet Rruga e Qumështit. në matjet e shpejtësive të galaktikave.

Cilat galaktika bëjnë pjesë në Laniakea?

formimi i galaktikave

Brenda Laniakea, ka disa grupe galaktikash që mbahen së bashku nga forca e gravitetit të ndërsjellë. Një nga grupet më të njohura të galaktikave brenda Laniakea është Grupi Lokal. Grupi Lokal përfshin Rrugën e Qumështit, Andromedën dhe disa galaktika të tjera më të vogla. Këto galaktika janë të lidhura gravitacionale me njëra-tjetrën dhe lëvizin rreth një qendre të përbashkët të masës.

Përveç Grupit Lokal, Laniakea përmban edhe grupime të tjera galaktikash, siç është grupi i Virgjëreshës. Grumbulli i Virgjëreshës është një grup masiv që është shtëpia e galaktikave të shumta dhe shtrihet në fund të një prej filamenteve galaktike Laniakea.

Vetë Laniakea është një strukturë e madhe dhe komplekse, që përfshin distanca të mëdha në hapësirë. Laniakea është zbuluar se nuk është një supergrup tipik dhe po zgjerohet vazhdimisht, për shkak të ndikimit të forcave gravitacionale nga rajone të tjera të universit.

Ky supergrup është ngjitur me supergrupin Perseus-Pesces dhe 6 milion supergrupe të tjera në drejtim të supergrupit Shapley dhe është afër rajoneve të tjera si Hercules, Coma dhe Perseus-Pesces.

Laniakea lidh grupin tonë gjigant yjor, grupin e Virgjëreshës, një grumbull prej 1300 deri në 2000 galaktikash gjithsej, me Centaurus, Tërheqësi i Madh, grupi Norma dhe shumë të tjerë.

Deri në vitin 2014, grupi i Virgjëreshës mendohej se i përkiste Supergrupit të Virgjëreshës, megjithatë tashmë dihet se është pjesë e Galaktikës Laniakea. Anëtarët e Laniakea nuk janë të gjithë të lidhur me gravitacion, kështu që ata mund të përfundojnë duke u larguar me kalimin e kohës.

Cilit grup i përket Rruga e Qumështit?

grup galaktikash

Rruga e Qumështit i përket një grupi të vogël galaktikash të njohur si Grupi Lokal i galaktikave, i cili ka rreth 30 galaktika, megjithëse numri nuk është përcaktuar kështu që mund të jetë më i madh, shumë nga këto galaktika ekzistojnë në grupime galaktikash.

Grupi Lokal i galaktikave është pjesë e një grupi më të madh galaktikash të quajtur Virgo Cluster, Supergrumbulli Virgjëreshës, qendra e gravitetit të të cilit është një tërheqës masiv drejt Grupit tonë Lokal të galaktikave, një nga grupet e galaktikave në universin e vëzhgueshëm. Ndërmjet tyre, këto galaktika janë të lidhura së bashku në grupime yjesh për shkak të forcave gravitacionale. Ka shumë grupime lokale galaktikash, tre më të mëdhatë prej të cilave janë "Rruga e Qumështit" Andromeda dhe galaktika Triangulum. Pjesa tjetër e galaktikave konsiderohen si galaktika satelitore.

Rruga e Qumështit është galaktika ku jetojmë në sistemin diellor. Zona ku ndodhet sistemi ynë diellor është krahu i Orionit. Diametri i galaktikës vlerësohet në 200.000 vite dritë.. Galaktika e Andromedës është në formë spirale. Kjo është 25 milionë vite dritë. Galaktika Triangulum ka 30.000 deri në 40.000 yje, me një diametër prej 60.000 vite dritë. Pjesa tjetër e galaktikave janë galaktika satelitore, ka më shumë se 42 galaktika satelitore në grupin lokal, një nga galaktikat satelitore më të famshme është Reja e Madhe e Magelanit.

Retë e Magelanit janë dy galaktika xhuxh që janë pjesë e Grupit Lokal të galaktikave, më e madhja njihet si Reja e Madhe e Magelanit dhe ajo më e vogla njihet si Reja e Vogël e Magelanit.

Megjithatë, fillimisht mendohej të rrotullohej rreth Rrugës së Qumështit, disa studime duket se e përjashtojnë këtë mundësi. Retë e Magelanit kanë magjepsur vëzhguesit në hemisferën jugore për mijëra vjet, por evropianët dinin pak për to deri në zbulimin e teleskopëve.

Vëzhgimet e astronomit mundësuan identifikimin e një numri të madh yjesh, duke hapur mundësi të reja për të studiuar evolucionin yjor, dinamikën e galaktikave dhe yjet e ndryshueshëm në Renë e Madhe të Magelanit.

Si formohen galaktikat?

Kur materia u formua në fillim të universit, ajo nuk ishte e shpërndarë në mënyrë të barabartë, me disa rajone më të dendura se të tjerat, dhe ndërsa ndryshimi nuk ishte shumë i madh, mjaftoi që ndërsa hapësira zgjerohej, graviteti bëri që disa vende të lëviznin. masë që bie në vetvete, duke tërhequr masën përreth, grumbujt më të mëdhenj të materies së errët dhe materies së zakonshme filluan të formojnë grupimet që formuan atë që ne tani e njohim si galaktika.

Një gaz i bërë nga materia e zakonshme ftoh shumë nga këto grumbullime mjaftueshëm për të formuar objekte kompakte si yjet, planetët dhe madje edhe vrimat e zeza, megjithëse informacioni për atë që ndodhi më parë është ende shumë i paqartë, dhe e vërteta është se çdo galaktikë është formuar nga një e zezë. vrimë. Bazuar në ushqimin me gaz, masa e tij mund të arrijë miliona herë më shumë se masa e Diellit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth galaktikave dhe galaktikave glute që përbëjnë Laniakea.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.