Laniakea: Rrjeti kozmik që na bashkon me universin e pafund

rrjet kozmik

Galaktikat janë të grupuara në grupime dhe filamente. Këto struktura zbulojnë rrjete strukturore të ndërlidhura pa kufij të qartë. Rajone të mëdha me përqendrime të larta galaktikash njihen si supergrupe. Këto galaktika formojnë galaktikën parajsë.

Në këtë artikull ne do të shpjegojmë se çfarë është galaktika Laniakea, karakteristikat e saj, origjinën dhe shumë më tepër.

Çfarë është galaktika Laniakea

laniakea në tërësi

Laniakea është emri që i është dhënë supergalaktikës sonë lokale, një strukturë e pamasë kozmike që përmban Rrugën e Qumështit, galaktikën në të cilën ndodhet Sistemi ynë Diellor dhe mijëra galaktika të tjera të afërta që janë të lidhura në mënyrë gravitacionale me njëra-tjetrën. Ky rajon i madh i universit Karakterizohet nga kompleksiteti i tij dhe nga forca e gravitetit që bashkon përbërësit e tij.

Termi "Laniakea" vjen nga Havaja dhe do të thotë "qiell i madh" ose "pushto qiellin". Ajo u krijua nga astronomët në vitin 2014 për të përshkruar kuptimin e fundit të shpërndarjes dhe organizimit të galaktikave afër galaktikave tona.

Zbulimi i Laniakea ka zbuluar se Rruga e Qumështit dhe fqinjët e saj janë grupuar në një lloj flluske ose rajoni ndikimi që shtrihet rreth 520 milionë vite dritë. Kjo do të thotë se ekziston një rrjetë gjigante kozmike galaktikash në lëvizje dhe Grupi ynë Lokal është vetëm një pjesë e tij.

Ekzistenca e Laniakea na lejon të kuptojmë më mirë strukturën në shkallë të gjerë të universit dhe se si galaktikat grumbullohen së bashku për shkak të gravitetit. Në të njëjtën kohë, ai gjithashtu thekson se sa i gjerë dhe enigmatik është kozmosi ynë, duke na kujtuar se ne jemi vetëm një pikë e vogël brenda kësaj hapësire të madhe dhe misterioze të hapësirës dhe kohës.

Karakteristikat, origjina dhe vendndodhja

laniakea

Ndër karakteristikat kryesore të Laniakea, ne gjejmë rreth 100.000 galaktika në të, dhe këto galaktika lëvizin drejt brendësisë së strukturës, e cila është kozmike dhe përmban masën e rreth 100.000 trilion diejve. Kur e analizojmë nga pikëpamja njerëzore, madhësia e tij është fare e paimagjinueshme.

Ashtu si sistemi diellor shtrihet në periferi të Rrugës së Qumështit, galaktika jonë shtrihet në buzë të Laniakea, larg rrjedhës qendrore të galaktikave dhe asaj që astronomët e quajnë "tërheqësi i madh".

Brenda supergrupit Laniakea, lëvizja e galaktikave është nga brenda, ndërsa uji ndjek shtegun zbritës të luginës dhe tërheqësi i madh vepron si një luginë e madhe gravitacionale me fund të sheshtë me sferën e saj tërheqëse që shtrihet përmes supergrupit të Laniakea.

Zbulimi i Laniakea u bë e mundur nga të dhënat e zbuluara nga projekti CosmicFlows-2, i cili hartoi lëvizjen e mijëra galaktikave pranë tërheqësit të madh. Duke analizuar lëvizjet e ndryshme të përshkruara nga secila galaktikë në lidhje me Tokën dhe duke zbritur lëvizjen e secilës galaktikë për shkak të zgjerimit të universit, mund të merret një hartë tredimensionale shumë e saktë e shpërndarjes së lëvizjes së disa galaktikave në lidhje me Tokën. . Ne mund të gjejmë galaktikën Laniakea pranë supergrupit gjigant Perseus-Peshq. Dhe, së bashku me gjashtë milionë supergrupe të tjera që po shqyrtohen, ato mund të jenë në një lloj rrjeti në të cilin galaktikat grumbullohen së bashku, duke lënë hapësira të mëdha "boshe" ku ne njerëzit nuk mendojmë se ekziston ndonjë substancë.

Struktura dhe objektet e Laniakea

tërheqës i madh

Laniakea është e organizuar në një strukturë të quajtur "mur", një lloj grumbullimi galaktikash që shtrihet në distanca të mëdha. Ky mur, i njohur si Muri Laniakea, është një nga strukturat më të mëdha të njohura në universin e vëzhgueshëm dhe Është afërsisht 500 milionë vite dritë në madhësi.

Brenda Laniakea, ka disa grupime galaktikash, të cilat janë grupime masive galaktikash që mbahen së bashku nga forca e gravitetit. Një nga grupimet më të dukshme të galaktikave është "Grumbulli i Virgjëreshës", i vendosur rreth 50 milionë vite dritë larg nga Toka. Grumbulli i Virgjëreshës është grupi më i afërt i galaktikave me ne dhe përmban një numër të madh galaktikash, duke përfshirë edhe tonën, Rrugën e Qumështit.

Përveç grupit të Virgjëreshës, grupe të tjera galaktikash gjenden gjithashtu në Laniakea, si "Grumbulli Hydra-Centaurus", një nga grupimet më masive dhe më të afërta të njohura. Këto grupime, së bashku me grupe të tjera dhe grupime galaktikash, janë pjesë e rrjetës komplekse kozmike që karakterizon Laniakea.

Graviteti i kësaj supergalaktike ndikon në lëvizjen dhe shpërndarjen e galaktikave në rrethinën e saj. Kjo ka çuar në identifikimin e një pike të veçantë brenda Laniakea të njohur si "Pika e Spekulimeve", një rajon drejt të cilit shumë galaktika, përfshirë Rrugën e Qumështit, duket se po tërhiqen nga graviteti.

Sa e rëndësishme është e gjithë kjo?

Rëndësia e Laniakea qëndron në faktin se ai përfaqëson një përparim të rëndësishëm në të kuptuarit tonë të strukturës në shkallë të gjerë të universit dhe se si galaktikat shpërndahen dhe lidhen me njëra-tjetrën përmes forcës së gravitetit. Disa nga arsyet pse Laniakea është e rëndësishme janë si më poshtë:

 • Struktura kozmike: Laniakea na tregon se universi është i organizuar në një hierarki strukturash në shkallë të gjerë. Galaktikat nuk shpërndahen rastësisht, por grupohen në grupime dhe supergrupe, duke formuar një lloj rrjete kozmike të ndërlidhur.
 • Konteksti galaktik: Duke kuptuar strukturën e Laniakea-s, ne mund të kuptojmë më mirë kontekstin në të cilin ndodhet galaktika jonë, Rruga e Qumështit, dhe se si ajo ndërvepron me galaktikat e tjera aty pranë.
 • Kozmologjia: Studimi i Laniakea kontribuon në kozmologji, degën e astronomisë që merret me origjinën, evolucionin dhe strukturën e universit.
 • graviteti dhe energjia e errët: Vëzhgimi dhe studimi se si Laniakea ndikon në lëvizjen e galaktikave brenda strukturës së saj mund të na ndihmojë të kuptojmë më mirë natyrën e gravitetit dhe energjisë së errët, dy forca misterioze që ndikojnë në zgjerimin e universit dhe evolucionin e tij gjatë motit.
 • Kërkoni për qytetërime të tjera: Kuptimi i strukturës në shkallë të gjerë të universit është gjithashtu i rëndësishëm në kërkimin e qytetërimeve të tjera jashtëtokësore.
 • Frymëzimi shkencor dhe arsimor: Laniakea na kujton pafundësinë dhe kompleksitetin e universit, i cili mund të frymëzojë si shkencëtarët ashtu edhe entuziastët e astronomisë që të vazhdojnë të eksplorojnë dhe zhbllokojnë misteret e kozmosit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për Laniakea dhe karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.