Lagështia absolute: gjithçka që duhet të dini

lagështia absolute

Në meteorologji flasim për disa nga variablat më të zakonshëm në gjuhën e përditshme si lagështia. Megjithatë, ekzistojnë lloje të ndryshme lagështie dhe secila prej tyre pasqyron informacione të rëndësishme për atmosferën. Në këtë rast, ne do të flasim për lagështia absolute. Shumë njerëz ngatërrojnë lagështinë absolute me lagështinë relative dhe nuk e dinë se çfarë do të thotë secila prej tyre.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është lagështia absolute, karakteristikat, rëndësia dhe ndryshimet kryesore me lagështinë relative.

Çfarë është lagështia absolute

sasia e lagështisë

Sasia e avullit të ujit të pranishme në ajër, e njohur si lagështia absolute, Zakonisht matet në gram për metër kub (g/m3).. Kjo matje paraqet lidhjen ndërmjet masës së avullit të ujit dhe vëllimit të përgjithshëm të sistemit të ajrit të lagësht.

Një nga matjet përfundimtare të përdorura për të përcaktuar sasinë e avullit të ujit të pranishëm në atmosferë është ky indeks i veçantë. Krahas kësaj kemi edhe lagështinë specifike, e cila paraqet raportin ndërmjet masës së avullit të ujit dhe masës totale të ajrit, si dhe raportin e përzierjes, që tregon lidhjen ndërmjet masës së avullit të ujit dhe masës së të thatit. ajri.

Çfarë e dallon lagështinë absolute nga lagështia relative?

Marrëdhënia midis sasisë së avullit të ujit të pranishëm në atmosferë dhe kapacitetit maksimal të avullit të ujit në një temperaturë specifike përcaktohet nga lagështia relative. E shprehur në përqindje, ajo përfaqëson marrëdhënien midis lagështisë specifike aktuale dhe pikës së ngopjes së lagështisë specifike.

Kur lagështia relative arrin 100%, ajri bëhet i ngopur, duke shkaktuar kondensimin e avullit të ujit.

Lagështia në Spanjë

shumë lagështi

Në Spanjë është e rëndësishme të kuptohet dallimi midis lagështisë absolute dhe lagështisë relative. Lagështia absolute mat sasinë aktuale të avullit të ujit në ajër për njësi vëllimi, duke marrë parasysh presionin dhe kushtet specifike të temperaturës. Ne anen tjeter, Lagështia relative krahason sasinë e avullit të ujit të pranishëm në ajër me sasinë maksimale që mund të ekzistojë në një temperaturë të caktuar.

Vlen të përmendet se Spanja zakonisht përjeton nivele më të larta lagështie. Pavarësisht se ka klimë të thatë dhe të lagësht, vendndodhja gjeografike dhe temperaturat e larta të vendit kontribuojnë në mungesën e përgjithshme të lagështirës së ulët. Zonat më të prekura nga lagështia janë zakonisht rajonet bregdetare ose zonat me përqendrime të konsiderueshme të ujit.

Kur bëhet fjalë për ambientet e brendshme, Është thelbësore të rregullohen si nivelet e lagështisë relative ashtu edhe ato absolute. Kjo ndodh sepse një sasi e madhe lagështie brenda shtëpive tona mund të shkaktojë një sërë problemesh.

Prania e problemeve të frymëmarrjes mund të lindë tek njerëzit që banojnë në një shtëpi dhe të shfaqen në formën e kushteve të tilla si astma ose alergjitë. Në ambiente të mbyllura ka një perceptim më të madh të nxehtësisë dhe djersitjes së tepërt. Papërsosmëritë mund të shihen në mure, tavane dhe madje edhe mobilje nëse ka shumë lagështi.

Nuk mund të nënvlerësohet ndikimi i lagështisë si në komoditetin tonë personal ashtu edhe në mjedis. Kur flasim për këtë fenomen, shpesh dalin terma të tillë si lagështia absolute, lagështia relative dhe lagështia specifike. Por cili nga këto koncepte është më i nevojshëm për të kuptuar për të kuptuar plotësisht rëndësinë e kondensimit të avullit të ujit në atmosferë?

Lagështia absolute, relative dhe specifike

Masa e avullit të ujit të pranishëm në një vëllim specifik ajri njihet si lagështia absolute. Kjo matje përcakton sasinë e avullit të ujit në gram dhe vëllimin e ajrit në metra kub. Rrjedhimisht, lagështia absolute përfaqësohet si numri i gramëve të avullit të ujit për metër kub ajër.

Koncepti i lagështisë specifike është në thelb identik me atë të lagështisë absolute, por me një metodë tjetër matjeje. Në vend që të matet në terma absolute, lagështia specifike llogaritet në kilogramë ujë për kilogram ajër të thatë. Ashtu si lagështia absolute, lagështia specifike merr parasysh praninë e avullit të ujit.

Lagështia relative është një masë e sasisë së avullit të ujit të pranishëm në ajër, krahasuar me sasinë maksimale që mund të mbajë në një temperaturë të caktuar, e njohur si lagështia absolute. AI Shprehet në përqindje dhe llogaritet në bazë të lagështisë së ngopjes absolute.

Për sa i përket thjeshtësisë, lagështia relative është zakonisht fokusi kryesor kur merren parasysh nivelet e lagështisë. Ndërsa llogaritjet absolute dhe specifike ofrojnë matjet më të sakta, ato mund të jenë më të vështira për t'u kuptuar për shkak të kompleksitetit të tyre.

Kur bëhet fjalë për lagështinë, vlera maksimale është gjithmonë 100%, kështu që është e lehtë të mbani mend se lagështia e lartë ndodh kur përqindja është jashtëzakonisht e lartë. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se trupi i njeriut ndikohet vetëm nga lagështia relative, jo nga lagështia specifike ose absolute.

Pse shikojmë lagështinë relative në vend të lagështisë absolute?

sasi e madhe e lagështisë

Në varësi të nivelit të lagështisë, ajri do të ketë efekte të ndryshme tek njerëzit. Kur lagështia relative është jashtëzakonisht e ulët, në përqindje, ajo ka një efekt tharjeje si për njerëzit ashtu edhe për mjedisin e tyre. Ne te kunderten, Kur lagështia relative i afrohet njëqind për qind, ajo transferon lagështinë në çdo gjë me të cilën bie në kontakt.

Për të përcaktuar nëse lagështia do të ndikojë tek ne apo jo, është thelbësore të kemi parasysh vlerën e saj relative. Ndërkohë, për llogaritjen e përqindjes së ambientit përdoret lagështia absolute dhe specifike.

Për të përcaktuar lagështinë relative më të favorshme për të gjithë, Është thelbësore të merret në konsideratë një interval midis 40% dhe 60%. Në Spanjë, kjo mund të jetë më sfiduese për shkak të klimës dhe topografisë së saj unike. Nëse niveli i lagështisë bie nën 40%, do të nevojiten masa shtesë, si përdorimi i lagështuesve ose metodave alternative për të rritur përmbajtjen e lagështisë.

Nëse niveli i lagështisë relative është jashtëzakonisht i lartë, këshillohet të përdorni dehumidifikues për të ulur lagështinë. Kjo masë paraprake është e nevojshme për të shmangur problemet e mundshme shëndetësore dhe përkeqësimin e mjedisit të brendshëm. Për të përcaktuar me saktësi lagështinë relative, disponohen detektorë të përballueshëm të lagështisë që ofrojnë monitorim të vazhdueshëm të nivelit specifik të lagështisë në ambiente të mbyllura.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për lagështinë absolute dhe karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.