Lëvizjet rrotulluese të Hënës

cilat janë lëvizjet rrotulluese të hënës

Hëna është një satelit, kështu që rrotullohet rreth Tokës në një distancë mesatare prej 384.400 km, megjithëse distanca aktuale ndryshon gjatë gjithë orbitës së saj. Lëvizjet rrotulluese të hënës nënkuptojnë se ne nuk mund ta shohim fytyrën e fshehur. Dhe është se shumë njerëz pyesin se çfarë janë lëvizjet rrotulluese të hënës dhe cila është arsyeja pse fytyra e tij e fshehur nuk mund të shihet edhe pse rrotullohet me Tokën.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar për lëvizjet rrotulluese të hënës, karakteristikat e saj dhe rëndësinë që ka.

tipare kryesore

fazat e hënës

Hëna është i vetmi satelit natyror që rrotullohet rreth tokës, rreth 385.000 kilometra larg tokës. Është hëna e pestë më e madhe në sistemin diellor. Duhen 28 ditë tokësore për të rrotulluar planetin. (lëvizje përkthimore) dhe rrotullohen një herë (lëvizje rrotulluese), kështu që sipërfaqja hënore duket gjithmonë e njëjtë nga Toka.

Në vitin 1609, italiani Galileo Galilei ndërtoi teleskopin e parë me gjashtëdhjetë fuqi, të cilin e përdori për të zbuluar male dhe kratere në Hënë. Përveç kësaj, ai vuri re se Rruga e Qumështit përbëhet nga yje dhe zbuloi katër hënat më të mëdha të Jupiterit.

Më 20 korrik 1969, Astronauti amerikan Neil Alden Armstrong u bë personi i parë që eci në Hënë. Deri më tani, një duzinë njerëz kanë shkelur në sipërfaqen hënore në ekspedita të ndryshme. Në nëntor 2009, zbulimi i ujit në Hënë u njoftua zyrtarisht pas një operacioni të NASA-s.

Origjina dhe formimi i Hënës

nëpër të cilën kalon hëna

Ekzistojnë teori të ndryshme shkencore që shpjegojnë origjinën e mundshme të Hënës. Teoria më e fundit quhet "Teoria e Ndikimit të Madh" dhe e postulon atë u formua 4,5 milion vjet më parë si rezultat i një përplasjeje masive midis Tokës dhe Marsit (kur protoplaneti ishte në fazën e formimit të tij).

Fragmentet e ndara të goditjes formuan një trup në të cilin magma e tij u shkri derisa u kristalizua dhe formoi koren hënore. Ylli mban një orbitë rreth Tokës, duke shërbyer si satelit natyror i Tokës.

Teori të tjera të formuluara në vitet e mëparshme janë:

 • krijimi binar: Hëna dhe Toka kishin origjinë paralele dhe se hënat ishin rezultat i shkrirjes së grimcave të vogla gjatë mijëra viteve.
 • të kapjes: Besohet se hëna ishte fillimisht një planet i pavarur, dhe për shkak të orbitës së saj dhe efektit të gravitetit të Tokës, ajo ende vepron si një satelit i bllokuar në orbitën e Tokës.
 • Nga ndarja: do të thotë që hëna u shkëput nga toka gjatë formimit të tokës dhe gradualisht u ngurtësua në një satelit natyror. Kjo teori u përjashtua për shkak të dallimeve në përbërjen e dy objekteve.

Lëvizjet rrotulluese të Hënës

lëvizjet rrotulluese të hënës

Gjatë orbitës së Hënës rreth Tokës, distanca midis dy trupave qiellorë mund të ndryshojë shumë. Në distancën më të madhe nga Toka, diametri i dukshëm i hënës është afërsisht 9/10 e diametrit që ajo na paraqet në distancën e saj më të shkurtër. Perigeu dhe apogjeu gjithashtu nuk janë të fiksuar. Prandaj, llogaritja e lëvizjes së Hënës është e vështirë. Gjithashtu, shpërqendrimet e shkaktuara nga tërheqja luajnë një rol.

Tërheqja gravitacionale e diellit, fryrja ekuatoriale e tokës dhe e planetëve.

Rrotullimi i Hënës rreth Tokës përfaqëson një elips me Tokën në një nga vatrat e saj. Orbita e Hënës është afërsisht 5º 9' në lidhje me ekliptikën. Kryqëzimi i dy planeve formon një vijë që pret orbitën e Hënës në dy pika të quajtura nyje ngjitëse dhe zbritëse. Një linjë që lidh dy nyje quhet linjë nyje.

Në lidhje me një kornizë fikse referimi (siç është një kornizë referimi sidereale), Hëna rrotullohet rreth Tokës në 27,3 ditë. Për një sistem lëvizës si Toka, periudha e revolucionit është 29,5 ditë, që korrespondon me intervalin midis dy fazave të barabarta. Periudha e revolucionit të Hënës rreth Tokës, ose muaji hënor (koha mesatare diellore), mund të shihet në mënyra të ndryshme:

 • muaji sidereal: Koha kaloi midis dy kalimeve të njëpasnjëshme të Hënës përmes rrethit të kohës identike. Kohëzgjatja e tij është 27 ditë, 7 orë, 43 minuta dhe 11,6 sekonda, ose rreth 27,3 ditë. Më kujtohet rrethi i orës si rrethi i madh i sferës qiellore që kalon nëpër trupat qiellorë dhe polet qiellore. Është pingul me ekuatorin qiellor.
 • Muaji sinodik: Koha e kaluar ndërmjet dy fazave të barabarta të hënës. Kohëzgjatja e tij është 29 ditë, 12 orë, 44 minuta dhe 2,9 sekonda, ose rreth 29,5 ditë. Gjithashtu i njohur si kalendari hënor.
 • muaji tropikal: Është koha e kaluar midis dy kalimeve të njëpasnjëshme të Hënës nëpër rrethin e pikave të Dashit. Kohëzgjatja e tij ishte 27 ditë, 7 orë, 43 minuta dhe 4,7 sekonda.
 • Muaj anomalist: Është koha e kaluar ndërmjet dy kalimeve të njëpasnjëshme të Hënës në perigje, me kohëzgjatje 27 ditë, 13 orë, 18 minuta dhe 33,2 sekonda.
 • Muaji drakonik: Është koha e kaluar ndërmjet dy kalimeve të njëpasnjëshme të nyjës ngjitëse orbitale të Hënës. Ai zgjati 27 ditë, 5 orë, 5 minuta dhe 35,8 sekonda.

Këta janë të gjitha llojet e muajve hënor. Sa i përket lëvizjes së rrotullimit, duhet thënë se është një lëvizje sinkrone me përkthim, domethënë koha që hëna duhet të rrotullohet një herë është e njëjtë me kohën që duhet për të rrotulluar tokën. Kjo është për shkak të tërheqjes gravitacionale të Tokës, e cila ka ngadalësuar shpejtësinë fillestare të rrotullimit të Hënës me kalimin e kohës. Prandaj, ne gjithmonë shohim të njëjtën fytyrë të hënës.

Ekziston një lëvizje tjetër e quajtur çlirimi hënor. Hëna ka gjithmonë të njëjtën fytyrë si Toka. Sipas kësaj, 50% e sipërfaqes së Hënës është gjithmonë e dukshme nga Toka, por për shkak të këtyre dridhjeve kjo nuk është e vërtetë. Këto janë lëkundje të dukshme të sferës suaj, të krijuara nga ndryshimet në pozicionin e Tokës. Me to mund të shohim deri në 59% të sipërfaqes së saj.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për lëvizjet rrotulluese të hënës dhe karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.