Lëvizjet e hënës

Fytyra e hënës që mund ta shohim vetëm

Pas analizimit të lëvizjet e tokës dhe pasojat që ka për ne, ne do të analizojmë lëvizjet e hënës. Hëna është sateliti ynë natyror dhe gjithashtu orbiton dhe rrotullohet në vetvete. Llojet e ndryshme të lëvizjeve që ka dhe afërsia ose distanca e pozicionit të tij në lidhje me planetin Tokë përcakton intervalin kohor të ditës, ditëve, javëve, muajve dhe madje edhe të vitit dhe ndikon kryesisht në baticat.

Prandaj, në këtë artikull ne do të studiojmë në thellësi se cilat janë lëvizjet e hënës dhe çfarë pasojash ka për jetën në Tokë.

Çfarë lëvizjesh ka hëna?

Fazat e hënës

Meqenëse ekziston një forcë tërheqëse gravitacionale midis hënës dhe Tokës, ka edhe lëvizje natyrore të këtij sateliti. Ashtu si planeti ynë, ai ka dy lëvizje unike të njohura si rrotullimi në boshtin e vet dhe përkthimi në një orbitë rreth Tokës. Këto lëvizje janë ato që karakterizojnë hënën dhe lidhen me baticat dhe fazat e hënës.

Gjatë lëvizjeve të ndryshme që ka, i duhet pak kohë për t'i përfunduar ato. Për shembull, një xhiro e plotë e përkthimit kërkon mesatarisht 27,32 ditë. Kjo e bën, kuriozisht, hëna gjithmonë na tregon të njëjtën fytyrë dhe duket se është fiksuar plotësisht. Kjo është për shkak të arsyeve të shumta gjeometrike dhe një lloji tjetër të lëvizjes së quajtur libration hënor që do ta shohim më vonë.

Kur Toka rrotullohet rreth Diellit, hëna po e bën gjithashtu, por në Tokë, në drejtimin lindor. Distanca nga hëna në Tokë gjatë lëvizjeve të saj ndryshon shumë. Distanca midis planetit dhe satelitit është 384 km. Kjo distancë ndryshon plotësisht në varësi të momentit kur është në orbitën e saj. Meqenëse orbita është mjaft e hutuar dhe nganjëherë e largët, Dielli ka një ndikim të madh me forcën e tij gravitacionale.

Nyjet e hënës nuk janë fikse dhe lëvizin 18,6 vjet dritë larg. Kjo bën që eliptika hënore të mos jetë fikse dhe perigja e hënës të ndodhë për çdo kthesë prej 8,85 vjetësh. Ky perigje është kur hëna është në fazën e saj të plotë dhe është më afër orbitës së saj. Nga ana tjetër, apogje është kur është më larg orbitës.

Rrotullimi dhe përkthimi i hënës

Lëvizjet e hënës

Lëvizja e satelitit tonë rrotullues është sinkronizuar me atë të përkthimit. Zgjat 27,32 ditë, kështu që ne gjithmonë shohim të njëjtën anë të hënës. Ky njihet si muaji anësor. Gjatë lëvizjes së saj rrotulluese formon një kënd të pjerrësisë prej 88,3 gradë në lidhje me rrafshin e eliptikës së përkthimit. Kjo është për shkak të forcës gravitacionale që formohet midis hënës dhe Tokës.

Gjatë lëvizjes së tij përkthyese në Tokë, ajo është e prirur rreth 5 gradë në lidhje me eliptikën. Duhet të bësh një kthesë të plotë të njëjtë me vetveten. Ky zhvendosje rreth planetit është ajo që po formon baticat e ndryshme që kemi aktualisht.

Lëvizja tjetër që bën hëna është ajo e revolucionit. Bëhet fjalë për rrotullimin që hëna ka në Diell. Kjo lëvizje bëhet së bashku me planetin tonë, pasi rrotullohet në vetvete dhe lëviz në orbitë rreth Tokës.

Pasojat e lëvizjeve të hënës

Hëna dhe toka

Si rezultat i këtyre lëvizjeve hënore, ne kemi disa lloje muajsh që mund të keni dëgjuar, por nuk jeni shumë të njohur me to. Ne do t'i shpjegojmë ato një nga një.

 • Muaj Sidereal. Shtë ai që zgjat 27 ditë, 7 orë, 43 minuta dhe 11 sekonda. Ky muaj ndodh kur faza e hënës ka përfunduar një rreth të plotë. Rrethi i orës është maksimumi në sferën qiellore.
 • Muaji sinodik. Shtë koha që duhet për të kaluar dy faza të barabarta dhe zakonisht zgjat 29 ditë. Njihet gjithashtu me emrin e hënës.
 • Muaji tropik. Bëhet fjalë për kohën kur ka dy hapa të ndjekur nga hëna nga rrethi i pikës së Dashit. Zakonisht zgjat 27 ditë.
 • Muaj anomalist. Zgjat 27 ditë dhe 13 orë dhe është kur ka dy faza radhazi në perge.
 • Muaji drakonik. Shtë koha që duhet nga një fazë në tjetrën e hënës për të kaluar nëpër nyjen në ngjitje. Zgjat 27 ditë dhe 5 orë.

Libration hënor

Rëndësia e lëvizjeve të hënës

Shtë një lëvizje që hëna ka me të cilën mund të shohim vetëm 50% të sipërfaqes së saj ose të njëjtën fytyrë gjithmonë. Nga ana tjetër, ekzistojnë tre lloje të libracionit. Ne do t'i analizojmë ato në thellësi.

 • Çlirimi në gjerësi.  Ajo lidhet me pjerrësinë midis orbitës së hënës dhe rrafshit të eliptikës. Kjo do të thotë që vetëm veriu dhe jugu i hënës mund të shihen në të njëjtën kohë. Pika e rrafshit të ekuatorit të hënës është sipër dhe poshtë rrafshit të orbitës. Kjo na garanton se ka më shumë sipërfaqe për të vëzhguar nga rajoni polar i kundërt.
 • Libration ditën. Në këtë pjesë ka shumë të bëjë me pozicionin ku është vëzhguesi kur kap imazhin e hënës. Ka shumë aspekte gjeometrike për t'u marrë parasysh.
 • Çlirimi në gjatësi. Kjo është për shkak se lëvizja rrotulluese e hënës është plotësisht e njëtrajtshme, ndërsa lëvizja përkthimore jo. Kjo e bën perigenë pjesën ku hëna lëviz më shpejt dhe apogjen më të ngadaltë. Diçka e ngjashme ndodh me Tokën dhe orbitën e saj rreth diellit kur ajo është në afeli dhe perieli. Si pasojë e kësaj lëvizjeje ne kemi një ritëm drejt Perëndimit, duke bërë të mundur që ne të shohim vetëm një fytyrë në rajonet lindore dhe perëndimore të hënës.

Mund të thuhet se libracioni hënor është pika që ndodhet në sipërfaqen e hënës dhe është vendi ku ndodhin 3 llojet e libracionit. Me sa duket kjo bën që ajo të lëvizë në mënyrë spirale dhe nuk kthehet në pozicionin e saj origjinal.

Shpresoj që ky informacion të ju ndihmojë të dini më shumë rreth lëvizjeve të hënës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.