Lëvizja e ushqimit

lëvizja nutation e tokës

Ne e dimë se planeti ynë ka disa lloje lëvizjesh si përkthimi dhe rrotullimi. Megjithatë, ka edhe një lëvizje më pak të njohur nga popullata dhe njihet me emrin nutation. Ai lëvizje nutation Është shumë e rëndësishme dhe është e nevojshme ta njohësh për të ditur më shumë për planetin Tokë.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është lëvizja nutation, karakteristikat dhe rëndësia e saj.

Cila është lëvizja e nutacionit

pjerrësia e ekliptikës

Lëvizja e nutation është një fenomen që ndodh në disa objekte rrotulluese, siç është Toka. mund të krahasohet me lëkundja delikate e një maje që tashmë ka filluar të rrotullohet. Në rastin e planetit tonë, nutacioni është një lëvizje e lehtë shtesë e mbivendosur në rrotullimin kryesor.

Imagjinoni që Toka është një majë e ekuilibruar e përkryer që rrotullohet rreth një boshti. Megjithatë, për shkak të ndikimit të forcave të ndryshme të jashtme, si Hëna dhe Dielli, mënyra se si rrotullohet nuk është plotësisht uniforme. Këto forca të pabarabarta ndikojnë në boshtin e rrotullimit të Tokës, duke krijuar një efekt shtesë lëkundëse.

Si rezultat, Toka i nënshtrohet një lëvizjeje këtej-këtej, ose nutation, ndërsa rrotullohet rreth boshtit të saj. Kjo lëvizje karakterizohet nga lëkundje të vogla që ndodhin gjatë një periudhe kohore. Nutacioni është përgjegjës për faktin se boshti i rrotullimit të Tokës nuk është i fiksuar në raport me yjet, por përkundrazi paraqet një ndryshim të lehtë me kalimin e kohës.

Shkaku kryesor i kësaj lëvizje nutacioni është ndikimi gravitacional i Hënës dhe Diellit në Tokë. Këta trupa qiellorë ushtrojnë një forcë tërheqëse që gjeneron një efekt lëkundëse në rrotullimin e planetit. Përveç kësaj, faktorë të tjerë si shpërndarja e pabarabartë e masës së Tokës dhe variacionet në strukturën e saj të brendshme gjithashtu kontribuojnë në fenomenin e nutacionit.

Është e rëndësishme të theksohet se nutation është një lëvizje shumë e vogël dhe e vështirë për t'u perceptuar drejtpërdrejt. Megjithatë, ekzistenca e tij ka një rëndësi të madhe në fusha të tilla si astronomia dhe gjeodezia, pasi ndikon në saktësinë e llogaritjeve në lidhje me vendndodhjen dhe orientimin e trupave qiellorë dhe matjen e kohës.

Pse ndodh?

precesioni dhe nutacioni

Nutacioni ndodh për shkak të forcës së jashtme gravitacionale që ekziston midis Hënës, Diellit dhe Tokës dhe fryrjes ekuatoriale, gjë që e bën planetin tonë jo një sferë të përsosur. Prandaj, arsyeja e nutation bazohet në faktin se rrafshi orbital i Hënës që rrotullohet rreth Tokës është i prirur rreth 5 gradë në lidhje me rrafshin orbital të Tokës që rrotullohet rreth Diellit.

Rrafshi orbital i Hënës është 18,6 vjet përpara atij të Tokës. Ndikimi i Hënës në precesion ndryshon gjatë së njëjtës periudhë. Përveç lëvizjeve më të njohura të Tokës, të tilla si rrotullimi dhe përkthimi, ka lloje të tjera, më pak të njohura të lëvizjes, të tilla si precesioni dhe nutacioni. Kjo është lëkundja e Chandler, një lëkundje e vogël në rrotullimin e Tokës, e përbërë nga një segment harku prej 0,7 sekondash, që zgjat 433 ditë deri në precesion.

Kjo lëvizje Ajo u zbulua nga eksperti amerikan i hapësirës Seth Carlo Chandler në 1891., dhe shkaku i saj është ende i panjohur. Disa hipoteza sugjerojnë se ajo u ngrit për shkak të ndryshimeve në qarkullimin e masave ajrore për shkak të luhatjeve klimatike, zhvillimeve të mundshme gjeofizike nën shtresat e jashtme të botës, ndryshimeve në përqendrimin e kripës në oqeane, etj.).

Rëndësia e lëvizjes nutation

lëvizje nutation

Lëvizja nutation ka një rëndësi të madhe në fushën e astronomisë për shkak të ndikimit të saj në saktësinë e llogaritjeve astronomike dhe përcaktimit të saktë të vendndodhjes dhe orientimit të trupave qiellorë. Më tej, ne do të shohim disa nga arsyet pse nutation është e rëndësishme në këtë fushë:

  • Precesioni i ekuinoksit: Nutacioni është një nga faktorët që kontribuon në precesionin e ekuinoksit. Ky precesion është një ndryshim i ngadaltë në pozicionin e pikave të ekuinoksit dhe solsticit për periudha shumë të gjata kohore. Nutacioni modifikon shpejtësinë dhe drejtimin e këtij ndryshimi, gjë që ndikon në përcaktimin e saktë të koordinatave qiellore dhe kohës.
  • Përcaktimi i lëvizjes së duhur të yjeve: Lëvizja nutacionale ndikon në pozicionin e dukshëm të yjeve në qiell. Kjo nënkupton që astronomët duhet ta marrin parasysh këtë lëvizje për të llogaritur dhe korrigjuar lëvizjen e duhur të yjeve, domethënë lëvizjen e tyre aktuale nëpër hapësirë ​​në raport me sistemin diellor.
  • Koordinatat astronomike: Koordinatat qiellore, të tilla si ngjitja e drejtë dhe deklinimi, përdoren për të lokalizuar objektet qiellore në qiell. Nutacioni mund të sjellë ndryshime të vogla në këto koordinata, duke kërkuar korrigjime të imta për matje dhe llogaritje më të sakta.
  • përcaktimi i kohës: Nutacioni ndikon edhe në matjen e kohës në astronomi. Fenomenet astronomike, të tilla si eklipset dhe efemeritë planetare, përdoren për të vendosur referenca kohore. Nutacioni ndikon në pozicionin e dukshëm të këtyre ngjarjeve, duke kërkuar rregullime për të përcaktuar me saktësi datat dhe orët në të cilat ato ndodhin.

Lëvizja e precesionit

precesioni

Toka nuk është një sferë e përsosur, por një sferoid me formë të çrregullt, i shtypur në pole dhe i deformuar nga tërheqja gravitacionale e Diellit, Hënës dhe, në një masë më të vogël, planetëve. Kjo shkakton një lëkundje shumë të ngadaltë të planetit gjatë lëvizjes së tij përkthimore, të quajtur precesion, në drejtim të kundërt të rrotullimit të tij, domethënë retrograde (në drejtim të akrepave të orës).

Nën ndikimin e këtyre forcave tërheqëse, boshti përshkruan një kon të dyfishtë me një hapje prej 47°, kulmi i të cilit është në qendër të Tokës. Pozicioni i poleve qiellore ka ndryshuar gjatë shekujve për shkak të precesionit të ekuinokseve. Aktualisht Polaris nuk përkon saktësisht me Polin Qiellor të Veriut. Planetët e tjerë në sistemin diellor gjithashtu shfaqin këtë sjellje.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth lëvizjes nutation dhe karakteristikave të saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.