Lëvizja për klimën TANI: sporti si luftë kundër ndryshimit të klimës

lëviz-për-klimën

Ka shumë mënyra për të luftuar ndryshimin e klimës, por shumë pak shërbejnë po aq për të rritur ndërgjegjësimin tek aq njerëz sa iniciativa Lëvizja për klimën TANI, një rrugë çiklizmi që është nisur nga Sevilja në selinë e Samitit të Klimës (COP 22), në Marrakech.

Një ekip multidisiplinar prej 50 profesionistësh nga kompani, institucione dhe organizata të ndryshme të angazhuar në luftë u mblodhën me qëllimin e vetëm të Krijoni vetëdijen nga të gjitha qytetet që përcjellin se sa e rëndësishme dhe urgjente është lufta kundër ndryshimit të klimës.

Itinerari përfshin 10 faza dhe do të përshkojë më shumë se 1.100 kilometra. Në fund të secilës prej tyre, zhvillohet një debat midis të gjithë atyre që marrin pjesë në lidhje me ndryshimin e klimës. Çdo ditë, një nga ekspertët e lëndës flet për një temë të ngjashme, të tilla si energjia, përgjegjësia e korporatave, financat ose qëndrueshmëria. Në këtë mënyrë, Të gjithë ata që marrin pjesë mund të mësojnë, nga dora e profesionistëve, cilat janë efektet e ndryshimit të klimës dhe çfarë mund të bëhet për të shmangur katastrofën.

Nisma, e cila është organizuar nga Rrjeti Spanjoll i Kompaktit Global të Kombeve të Bashkuara së bashku me Iberdrola, ka një faqe interneti në të cilën raportohet dita-ditës e itinerarit. Shtë shumë i plotë, pasi ka përmbajtje të ndryshme, të tilla si video, galeri, blog dhe mendime të pjesëmarrësve, ndër të tjera. Për të hyrë në të, kliko këtu.

Çiklistët

Sonia Castañeda, drejtoresha e Fondacionit të Biodiversitetit, theksoi se ndryshimi i klimës është një përgjegjësi kolektive dhe individuale, dhe se »Ky komunitet i çiklizmit simbolizon që çdo gjest i vogël, çdo goditje me pedale është i rëndësishëm dhe mund të na çojë shumë larg në luftë'.

Pa dyshim, është një ngjarje shumë e rëndësishme që, shpresojmë se do të shërbejë për të bërë më shumë njerëz të vetëdijshëm për atë që po ndodh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.