Kush do të vuajë më keq nga pasojat e ndryshimit të klimës?

thatësira në Indi

Ndryshimi i klimës nuk prek të gjitha pjesët e botës në të njëjtën mënyrë. Secili ekosistem dhe secila zonë e planetit ka të vetat karakteristikat, klima e saj dhe bilanci i popullsisë. Prandaj, pyetja para nesh është kjo: kush do të vuajë shkaqet më të këqija të ndryshimit të klimës?

Nëse doni të zbuloni se kush do të pësojë pasojat më të këqija, lexoni më tej.

Pasojat e ndryshimit të klimës

njerëzit që vuajnë më shumë nga ndryshimi i klimës

Në Bihar (Indi), probabiliteti i vuajtjeve përmbytja është e lartë, duke pasur parasysh morfologjinë e terrenit dhe reshjet e bollshme dhe të rrëmbyeshme. Ekonomia e tyre bazohet në bujqësi dhe nga kjo ata arrijnë të ushqejnë familjet e tyre. Çdo vit, mbërrijnë shirat muson në të cilët lumenjtë ngrihen dhe kërcënojnë me shkatërrimin e të korrave, por edhe kështu, ata janë të gatshëm të rrezikojnë për mbijetesën e familjeve.

Shirat përfunduan duke shkatërruartë korrat dhe shtëpitë ishin shkatërruar. Për shkak të kësaj situate, ata ikën në qytete për të gjetur punë me cilësi të dobët. Kur erdhi viti pasues, ata u kthyen më të varfër nga sa ishin tashmë, por të gatshëm për të mbjellë përsëri.

Dhe është që këta fermerë nuk janë të përgatitur për ndonjë ngjarje të natyrës, të shkaktuar ndoshta nga ndryshimi i klimës, të tilla si thatësira, përmbytjet ose përhapja më e madhe e sëmundjeve. Këta fermerë nuk janë në gjendje të përballojnë fenomene si këto, pasi nuk i përdorin pa fara rezistente, pa plehra apo herbicide që i mbron ata nga situatat më të pafavorshme.

Rritja e temperaturave të shkaktuara nga ndryshimi i klimës do ta bëjë edhe më të vështirë mënyrën e tyre të jetës. Ndryshimi i klimës do të rrisë në mënyrë drastike thatësira ose përmbytje, duke parandaluar të mbjellat nga rritja, veçanërisht në zonat tropikale. Gjithashtu, me temperatura më të larta, dëmtuesit mund të përhapen më mirë në klimat më të ngrohta dhe të vrasin të korrat.

Këmbë të barabartë?

fermerë indianë

Nuk mund të mohohet që vendet e pasura gjithashtu do të vuajnë pasojat e ndryshimit të klimës, meqenëse do të prekë të gjithë. Sidoqoftë, vendet më të zhvilluara kanë burimet e nevojshme për të qenë në gjendje të shmangin afeksionet e të njëjtit dhe të jenë në gjendje të përshtaten me to. Ndryshe nga ata, fermerët më të varfër nuk i kanë këto mjete që mund të ndihmojnë përshtatjen ndaj ndryshimeve klimatike. Prandaj, ata janë njerëzit që do të vuajnë më shumë nga këto efekte.

Këto zona do të përjetojnë efektet e ndryshimit të klimës më intensivisht, pikërisht kur bota do të ketë nevojë për ndihmën tuaj më shumë se kurrë për të ushqyer një popullsi në rritje të vazhdueshme. Kërkesa për ushqim është në rritje të vazhdueshme siç bën popullata botërore. Vlerësohet se kërkesa do të rritet me 60% deri në vitin 2050.

Ushqimi në të gjithë botën është një faktor i rëndësishëm për t'u marrë parasysh dhe ulja e tij mund të vërë në kontroll të gjithë popullsinë. Uria mund të rritet dhe përparimi që ka bërë bota në dekadat e fundit kundër varfërisë mund të degradohet.

Zgjidhjet e problemit

Megjithëse gjithçka duket kaq e zezë, ka zgjidhje që varen kryesisht nga vendimet e qeverive. Ata duhet të investojnë në energji të pastër, në efiçiencë të energjisë për të zvogëlimin e emetimeve të gazeve serrë dhe ngadalësojnë këtë rritje të temperaturave.

Isshtë e pamundur të shmangen pasojat e ngrohjes globale tani, edhe nëse tani e tutje fillojmë të përdorim vetëm energji të pastër. Somethingshtë diçka mjaft komplekse të braktisësh zakonet e përdorimit të lëndëve djegëse fosile.

Por jo të gjitha lajmet janë të këqija. Ka mjete që janë të nevojshme dhe që janë të lehta për tu përshtatur. Ata mund të ndihmojnë në prodhimi i ushqimit, për të marrë më shumë të ardhura, etj. Kjo ka të bëjë me një përmirësim në qasjen në financa, marrjen e farërave të përmirësuar në situata të pafavorshme, plehrave që nuk ndotin shumë dhe tregjeve ku ata mund të shesin gjithçka që rritin.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.