Kurriz oqeanik: origjina, karakteristikat dhe dinamika

Kreshtat nënujore

Nëse jeni duke studiuar gjeologji me siguri keni dëgjuar për të një kreshtë oqeani. Koncepti i tij shpjegohet në një kontekst disi kompleks. Ajo i përket teorive të formimit tokësor siç është tektonika e pllakave. Janë këto teori që mbështesin origjinën e kreshtave të oqeanit.

Dhe është që një kreshtë oqeanike nuk është asgjë më shumë sesa një varg malor nënujor i formuar nga zhvendosja e pllakave tektonike. A doni të dini origjinën, karakteristikat dhe llojet e kreshtave oqeanike që ekzistojnë në planetin tonë?

Karakteristikat dhe origjina e një kurrizi oqeanik

Dinamika e një kreshte oqeani

Kur disa kreshta mes oqeanit formohen nën oqeane, sistemet autentike malore formohen nën det. Vargjet më të mëdha malore nënujore në botë shtrihet në një distancë prej 60.000 kilometrash. Kreshtat e oqeanit ndahen nga pellgjet e oqeanit.

Origjina e tij jepet nga lëvizja e pllakave tektonike që formojnë koren e tokës. Sedimentet që grumbullohen në vargmalet e nëndetëseve janë të paktën dhjetë herë më të trasha se ato në kontinent. Kjo i jep teorinë e gjeosinklinës. Kjo është teoria që thotë se korja kontinentale po rritet falë akumulimeve progresive dhe masive që vijnë nga gjeosinklinat antike dhe të palosura. Me kalimin e kohës ato janë forcuar dhe konsoliduar në pllaka aktuale.

Struktura e shpinës

Ngrihuni oqean sot

Shumica dërrmuese e këtyre vargmaleve nënujorë mund të arrijnë matni mes 2000 dhe 3000 metra lartësi. Ata përgjithësisht kanë një reliev të thyer, me shpate të gjera dhe kreshta shumë të theksuara. Kur këto kreshta kanë një çarje të thellë quhet lugina e fundosjes ose çarja. Tërmete të shumta të cekëta dhe shpërthime vullkanike ndodhin në përçarjet në të cilat çlirohen sasi të mëdha bazalti.

Bazaltet i japin formë të gjithë shtratit të detit. Në anët e kurrizit, trashësia e kores vullkanike dhe trashësia e sedimenteve po rriten. Ka edhe vullkane nën ujë, por ato janë të shpërndara dhe të vetmuara. Ju nuk duhet domosdoshmërisht të jeni në një përçarje.

Kreshtat e kreshtave mund të zhvendosen anash përgjatë seksioneve më të gjera që korrespondojnë me zonat e thyerjes. Kur takojmë një kufi midis dy pllakave, llava e nxehtë dhe e shkrirë ngrihet në sipërfaqe. Sapo të mbërrijë, ajo ftohet dhe ngurtësohet ndërsa korja më e vjetër ndahet në të dy anët e kreshtës.

Kjo është gjithmonë duke lëvizur. Prova e kësaj është se lëvizja e kreshtave të oqeanit është matur në disa pika të Atlantikut. Janë regjistruar zhvendosje deri në dy centimetra në vit. Nga ana tjetër, në Paqësorin lindor, matjet e zhvendosjes dhe janë marrë të dhëna prej 14 cm në vit. Kjo do të thotë që kreshtat mes oqeanit nuk po lëvizin kudo me të njëjtën shpejtësi. Ndryshimi në vëllimin e zhytur të kreshtave po shkakton ndryshime të lehta në nivelin e detit në një shkallë gjeologjike. Kur i referohemi shkallës gjeologjike, flasim për mijëra vjet.

Kompleksiteti i një kreshte oqeani

Shpërndarja e kreshtave të oqeanit

Në kreshtat e kreshtave mund të gjejmë çarje hidrotermale. Një avull me një përmbajtje të lartë mineralesh del nga ajo dhe e bën atë në një temperaturë prej 350 gradë. Kur mineralet depozitohen, ato e bëjnë këtë duke formuar struktura të ngjashme me kolonën, përmbajtja kryesore e të cilave janë përbërjet e sulfurit metalik. Këto sulfide janë të afta të mbështesin koloni më pak të zakonshme të kafshëve. Këto përbërës janë një pjesë e rëndësishme në funksionimin e ekosistemeve detare. Falë kësaj, përbërja e ujit është më e qëndrueshme.

Korja e re oqeanike e gjeneruar në kreshtat me një pjesë të mantelit të sipërm të mantelit të sipërm dhe kore formojnë litosferën. Të gjitha qendrat detare shtrihen në kreshtat mes oqeanit. Prandaj, shumë nga karakteristikat e gjetura në këto vende janë unike.

Ato janë objekt i shumë studimeve. Në mënyrë që të njihet në thellësi përbërja dhe evolucioni i kreshtave, studiohen lavat bazaltike. Këto lava gradualisht varrosen nga sedimentet që depozitohen përgjatë gjithë sipërfaqes. Në raste të shumta, rrjedha e nxehtësisë është më e forta brenda kreshtave në pjesën tjetër të botës.

Veryshtë shumë e zakonshme që tërmetet të ndodhin përgjatë kreshtave dhe, mbi të gjitha, në prishjet e transformimit. Këto defekte bashkohen me segmentet e kreshtës së kompensimit. Tërmetet që ndodhin në këto zona janë studiuar në thellësi për të marrë informacion në lidhje me brendësinë e Tokës.

Shpërndarja e shpinës

Manteli tokësor dhe kreshtat e oqeanit

Nga ana tjetër, ekziston një marrëdhënie e fortë midis thellësive që një kreshtë oqeanike ka dhe moshës së saj. Në përgjithësi, është treguar se thellësia e oqeanit është proporcionale me rrënjën katrore të epokës së kores. Kjo teori bazohet në marrëdhëniet midis moshës dhe tkurrjes termike të kores oqeanike.

Pjesa më e madhe e ftohjes për formimin e kreshtave të oqeanit ndodhi rreth 80 milion vjet më parë. Në atë kohë, thellësia e oqeanit ishte vetëm 5 km. Aktualisht, dihet më shumë se 10.000 metra i thellë. Për shkak se kjo ftohje është një funksion i moshës, kreshtat me përhapje të ngadaltë, të tilla si Mid-Atlantic Ridge, janë më të ngushta se kreshtat që zgjerohen me shpejtësi, siç është Lindja e Pacific Ridge.

Gjerësia e kreshtës mund të llogaritet bazuar në shpejtësinë e shpërndarjes. Zakonisht zgjerohen rreth 160 mm në vit, gjë që është e papërfillshme në shkallë njerëzore. Sidoqoftë, në një shkallë gjeologjike është e dukshme. Numrat më të ngadaltë janë ata që ato shpërndajnë më pak se 50 mm në vit dhe ato më të shpejtat deri në 160 mm.

Ata që zgjerohen më ngadalë kanë çarje dhe ato më të shpejtat jo. Kreshtat e shqyer ngadalë përhapur kanë topografi të parregullt në krahët e tyre, ndërsa kreshtat me përhapje më të shpejtë kanë krahët shumë më të butë.

Siç mund ta shihni, një kurriz oqean është më kompleks nga sa duket. Dinamika e tij përcaktohet nga aktiviteti i tokës që është në lëvizje të vazhdueshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   LOLOLOLO dijo

    Shumë e ftohtë!