Kuriozitetet e vullkaneve

kuriozitetet e vullkaneve

Vullkanet janë mbresëlënës dhe lënë shumë kuriozitete për të ditur. Janë të shumta kuriozitetet e vullkaneve që njerëzit pyesin. Shpërthimi i një vullkani është shumë i zakonshëm, më shumë nga sa mund të besoni. Në këtë kohë, disa vullkane në planet do të jenë në atë fazë, megjithëse nuk dihet pasi shumica e këtyre shpërthimeve ndodhin nën tokë.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se cilat janë kuriozitetet kryesore të vullkaneve dhe karakteristikat e tyre.

çfarë janë vullkanet

shpërthim vullkani

Para se të flasim për veçoritë e këtyre formacioneve gjeologjike, do të shpjegojmë shkurtimisht se si janë formuar ato. Presioni i magmës brenda kores së ngurtë ndonjëherë arrin të ngrejë tokën, duke krijuar një oxhak që të çon në krater.

Ndërsa magma përhapet rreth kraterit, materiali i grumbulluar nga shpërthimet e mëparshme dhe presioni nga vetë dhoma e magmës formojnë një mal në formë koni të quajtur vullkan. Kjo hapje në koren e tokës ndonjëherë mund të shkaktojë shpërthime, të cilat ndryshojnë në intensitet, kohëzgjatje dhe frekuencë nga një vullkan në tjetrin.

Pasi të dihet ky informacion, do të zbulojmë disa nga kuriozitetet më interesante që ofrojnë këto formacione.

Kuriozitetet e vullkaneve

shpërthime

Toka nuk është i vetmi planet me vullkane

Ekzistenca e këtyre maleve të ngarkuara me magmë nuk kufizohet vetëm në planetin tonë. Gjigantë të tjerë në sistemin diellor kanë gjithashtu vullkane, të cilët janë çuditërisht aktivë dhe shpërthejnë shpesh. Ndër planetët tanë vullkanikë fqinjë janë Jupiteri, Saturni dhe Neptuni.

Vullkanet si burim i energjisë elektrike

Një nga faktet më pak të njohura për vullkanet është se ato përfaqësojnë një burim shumë të dobishëm energjie të quajtur nxehtësi gjeotermale. Procesi i prodhimit të energjisë elektrike është si më poshtë: uji i ftohtë derdhet në shkëmbinjtë e vullkanit, duke e ngrohur atë dhe duke e kthyer në avull. Më vonë, avulli drejtohet në termocentralin përgjegjës për prodhimin e energjisë elektrike.

Kjo lloj energjie është rritur ndjeshëm që nga viti 2013, duke filluar me rajone të tilla si Islanda ose Ruanda dhe Kongo, ku Liqeni Kivu është në kufirin e tij. Ardhja e termocentraleve gjeotermale në Ruandë, duke lejuar që energjia elektrike të arrijë në më shumë shtëpi, është një zhvillim shumë i rëndësishëm.

Vullkani më i madh në botë

Mauna Loa në Hawaii konsiderohet vullkani më i madh në botë, si në vëllim ashtu edhe në sipërfaqe. Kjo mund të shihet në emrin e saj, që do të thotë "mal i gjatë" në Havai. Vullkani është 4.200 metra mbi nivelin e detit, por nëse shikojmë në fund të detit, do të jetë më i gjatë.

Mauna Loa ndodhet 5.000 metra nën det, dhe që nga fillimi i historisë së tij të shpërthimeve, lartësia totale e saj ka qenë 17.170 metra. Por na vjen keq t'ju themi se ky vullkan Havai nuk është vullkani më i madh në sistemin diellor. Në këtë kuptim, mali Olimp spikat në Mars me një lartësi prej 22.500 metrash.

Shpërthimet vullkanike që prekin të gjithë botën

Nëse ka një shpërthim vullkanik që mbahet mend sot, është ai i malit Pinatubo në Filipine në 1991. Pas 500 vitesh inaktivitet, vullkani ka marrë jetë dhe është në gjendje të keqe. Shpërthimi i tij vrau qindra dhe shkaktoi shkatërrime që u deshën vite për t'u kapërcyer.

Veç kësaj, aktiviteti i këtij vullkani ka prekur të gjithë botën pasi temperatura ka rënë disa gradë. Për fat të mirë, përpjekjet e mbikëqyrjes dhe evakuimit e mbajtën të ulët numrin e viktimave.

tingull tronditës

Anekdota e fundit pak e njohur është se vullkanet gjithashtu mund të lëshojnë tinguj. Kur këto formacione shpërthejnë, shpërthimet me rënie mund të prodhojnë tinguj që mund të dëgjohen mijëra milje larg.

Ky është shpërthimi prej 200 megatonësh që ndodhi në vitin 1883 në një vullkan në ishullin Krakatau midis Java dhe Sumatra. Le të kenë të gjithë një ide për fuqinë e shpërthimit. Duhet të dini se fuqia e saj është 10.000 herë më e madhe se ajo e bombës atomike të Hiroshimës. Fuqia mund të bëjë që shpërthimi të tingëllojë më shumë se 5.000 kilometra larg, dhe disa ishuj në Oqeanin Indian. Nuk ka të dhëna më të mira për të konfirmuar se fuqia e vullkaneve është e pamatshme dhe mund të shtrihet në të gjithë botën. Këtë e tregon sërish mali Agung në Bali (Indonezi).

Kuriozitete të tjera të vullkaneve

të gjitha kuriozitetet e vullkaneve

 • Shpërthimet vullkanike mund të lëshojnë hirin deri në 30 kilometra në ajër.
 • Temperatura brenda vullkanit mund të arrijë 1.000 gradë, por llava mund të arrijë 12.000 gradë deri në momentin që arrin në sipërfaqe.
 • Ka rreth 10 deri në 20 shpërthime vullkanike çdo ditë në Tokë.
 • Ka rreth 1.500 vullkane aktive rreth planetit, shumica e tyre nën det.
 • Italia është vendi me vullkanet më aktivë në Evropë, me 14.
 • I vetmi shkëmb në botë që mund të notojë mbi ujë është shkëmbi vullkanik, i njohur si guri shtuf.
 • Shpërthimet e mëdha vullkanike mund të pasqyrojnë rrezatimin diellor, duke e ftohur Tokën me disa gradë.
 • Ekziston një zonë në Oqeanin Paqësor e njohur si Unaza e Zjarrit, sepse shumica e vullkaneve në Tokë janë të përqendruara atje.
 • Toka në zonën pranë vullkanit është shumë pjellore, kështu që disa njerëz ndërtojnë shtëpi pranë vullkanit.
 • Vullkanet duhen qindra vjet për t'u formuar, që është një proces shumë i ngadaltë.
 • Vullkanet mund të shuhen nëse kalon koha, ato ftohen dhe nuk janë më aktive, por mund të ketë vullkane të fjetura që janë shuar, por mund të shpërthejnë në të ardhmen.
 • Zona e Tokës ku mund të gjejmë më shumë vullkane është në Indonezi.
 • Shkëmbinjtë vullkanikë mund të notojnë, të vetmit në botë që mund të notojnë. Këta janë gurë shtuf, të cilët kanë ngjyrë gri dhe të mbushur me vrima të krijuara nga gazrat e nxehtë të pranishëm në lavë.
 • Vullkani më i lartë është Ojos del Salado, në pothuajse 7.000 metra mbi nivelin e detit, midis Argjentinës dhe Kilit.
 • Krateri quhet kaldera dhe përbëhet nga magmë.
 • Lava është magmë, e cila përbëhet nga llavë dhe komponime të ndryshme të ngurta dhe të paqëndrueshme nga sipërfaqja e Tokës. Përveç kësaj, në lavë mund të gjejmë gazra dhe kristale në pezullim.
 • Temperatura e llavës mund të arrijë 1000 gradë Celsius.
 • Toka pranë vullkanit është shumë pjellore, kështu që njerëzit jetojnë pranë vullkanit.
 • Italia është vendi me vullkanet më aktivë në Evropë, me gjithsej katërmbëdhjetë.
 • Ka rreth 1.500 vullkane aktive në botë, shumica e tyre nën det.
 • Shpërthimet vullkanike mund të hedhin hirin deri në 30 kilometra në ajër.
 • Në Tokë, ka 10 deri në 20 shpërthime në ditë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për kuriozitetet e vullkaneve dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.