Kuriozitete të solsticit dimëror

stacioni i dimrit

Mbi Dhjetor 22 hyrja e Solsticin e Dimrit, një sezon në të cilin temperaturat do të bien ndjeshëm dhe në të cilën ditët ato jane shume me te shkurtras që në muajt e tjerë të vitit.

Tjetra do t'ju tregoj Disa kuriozitete të këtij sezoni kaq të Krishtlindjeve dhe familjes që sapo kemi lëshuar.

 • El Solsticin e Dimrit filloi të martën e kaluar Dhjetor 22 në 5 dhe 48 minuta në mëngjes. Do të zgjasë Ditë 88 dhe do të përfundojë Mars 20 duke i dhënë hyrjen sezonit të pranverës.
 • Ditën kur ndodh thirrja Solsticin e Dimrit, është më e shkurtër e gjithë vitit. Kjo sepse është dita që dielli lind më vonë dhe bëhet më shpejt. Kohëzgjatja e kësaj dite është zakonisht 9 orë e 17 minuta ndryshe nga 15 orë e 3 minuta e cila zgjat ditën më të gjatë të vitit.
 • Fillimi i këtij sezoni mund të ndodhë në katër data të ndryshme të kalendarit, specifikisht 20-23 dhjetor.

Solsticin e Dimrit

 • Gjatë tjetrit Mars 8 ju mund të shijoni një spektakolar Eklipsi i diellit. Gjynah është që ky eklips nuk mund të shihet në Spanjë dhe vetëm qytetarë të Azia, Alaska dhe Australia.
 • El Janar 3 do të ndodhë shiu i parë meteor i dimrit, konkretisht a dush spektakolar i Quadrantids.
 • Gjatë muajve të dimrit temperatura mesatare në Spanjë është zakonisht rreth 8 gradë celsius dhe reshjet e shiut zakonisht kanë një mesatare prej rreth 186 mm. Seasonshtë sezoni më i shiut në Komunitete si Andaluzia, Extremadura ose Galicia. 

Këto janë disa nga kuriozitetet e solsticit dimëror se disa ditë më parë ai sapo hyri në Spanjë dhe se do të na shoqërojë për disa muaj deri në stina e pranverës. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.